Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Wes Anderson: Nedoceňovaný podivín

Tereza Janíková

Tereza Janíková

6. 4. 2010

wes-andersonWes Anderson patří k těm režisérů, jejichž jméno průměrnému divákovi nic neříká, ten lehce nadprůměrný si ho už jakž takž vybaví, jenže s konkrétním filmem ho většinou spojit neumí. Mezi filmovými fandy je ale Anderson dobře znám a vyvolává často rozporuplné reakce. Někteří jeho filmy zatracují, jiní na ně nedají dopustit (včetně většiny filmových kritiků). Anderson jednoduše budí emoce. A to není málo.

Wes Anderson Zdroj: booooooom.com

Wes Anderson Zdroj: booooooom.com

Pochvala od Martina Scorseseho

Wesley Wales Anderson se narodil 1. května 1969 v Houstonu ve státě Texas. Jak se můžeme v režisérských autobiografiích často dočíst, filmováním byl posedlý už odmalička. Žádné začátky ale nejsou lehké, a tak ani Wes svůj první film Bottle Rocket nedokončil. Pracoval na něm se svým spolužákem z univerzity a dobrým kamarádem Owenem Wilsonem, který je spoluautorem scénáře a ztvárnil jednu ze dvou hlavních rolí. Tu druhou si střihl Luke Wilson, Owenův mladší brácha.

Nakonec Anderson nehotový snímek sestříhal a vznikl tak aspoň krátkometrážní černobílý film. Ten se objevil na festivalu nezávislých filmů Sundance Film Festival, chválil ho i sám velký Martin Scorsese a neznámý filmař měl najednou našlápnuto ke slušné kariéře.

Zlom!

Skutečný zlom přišel v roce 2001, kdy Wes prorazil se svým filmem Taková zvláštní rodinka. Příběh vyprávějící o vskutku dost zvláštní rodině je napěchovaný hvězdami (například Owen a Luke Wilsonovi, Ben Stiller, Gwyneth Paltrow, Bill Murray, Anjelica Huston, Gene Hackman, Alec Baldwin atd.) a byl nominovaný na Oscara za nejlepší původní scénář.

Taková zvláštní rodinka Zdoj: fanpop.com

Taková zvláštní rodinka Zdoj: fanpop.com

Anderson je známý tím, že rád spolupracuje se stejnými oblíbenými herci. A naopak oni zase rádi pracují pro něj. V jeho filmech tak můžeme často vidět výše zmíněné Billa Murraye, Owena Wilsona a Anjeliku Huston nebo Jasona Schwartzmana, Willema Dafoea, Seymoura Cassela a další. Režisérův mladší bratr Eric zase  pro snímky svého sourozence navrhuje scény.

Poměrně úspěšné byly i další Wesovy filmy. Roztomilá pocta oceánografu Jacques-Yves Cousteauovi Život pod vodou (2004) a indický Darjeeling s ručením omezeným (2007) sice nedosáhly úspěchů Takové zvláštní rodinky, se špatným přijetím se ale nesetkaly. Zatím poslední snímek, který Anderson natočil, je překvapivě adaptace knihy Roalda Dahla Fantastic Mr. Fox. Proč překvapivě? Protože se jedná o režisérův první animák! Na to fanoušci zvyklí nejsou, Mr. Fox ale zabodoval.

Wes Anderson Zdroj: tinypic.com

Wes Anderson Zdroj: tinypic.com

Andersonův styl

Co je pro snímky Wese Andersona tak charakteristické? Jsou do detailu propracované, plné invencí a hravých nápadů. Prostupuje jimi zvláštní poetika, směs nenápadného humoru a melancholie. Anderson je mistr nadsázky, absurdních situací a dokáže výborně propojit komiku a vážná témata. Ve svých filmech se často zabývá tematikou rodiny, nikdy ale ne té normální. Právě naopak. Jsou to rodiny neúplné a jejich členové si k sobě snaží všemožně najít cestu, hledají a nacházejí ztracené děti, páchají sebevraždu a tak podobně.

Život pod vodou Zdroj: availableimages.com

Život pod vodou Zdroj: availableimages.com

Zajímavé je, že všechny Andersonovy filmy, s výjimkou zatím předposledního (pokud nepočítáme kraťas Hotel Chevalier) Darjeelingu s ručením omezeným, končí zpomaleným záběrem. Darjeeling má ještě jednu výjimku: je to jediný Andersonův film, ke kterému nesložil hudbu Mark Mothersbaugh. Hudba je vůbec kapitola sama pro sebe. Anderson často používá písničky z 60. a 70. let (obzvlášť ty od Rolling Stones) a soundtracky pak patří k tomu nejlepšímu, co dnes můžeme ve filmech slyšet.

Jak už bylo jednou řečeno, Andersonova tvorba nezaujme každého, ale kdo si jeho styl jednou zamiluje, zamiluje se na celý život. Jeho filmy jsou jako postavy v nich – potrhlé a geniální. Ostatně jako Wes Anderson sám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wes Anderson: Nedoceňovaný podivín