Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Moucha: Režisérem měl být původně Tim Burton

Úspěšný body horror Moucha, který vznikl pod taktovkou Davida Cronenberga, se nepochybně zapsal do filmové historie. Věděli jste ale, že snímek měl původně režírovat Tim Burton?

Foto: The fly

Jeff Goldblum v počínající transformaci. Zdroj: distributor filmu

Film Moucha Davida Cronenberganepřestává fascinovat ani po více jak čtvrt století od své premiéry. Zásluhu na tom mimo jiné mají masky a líčení Chrise Walase a Stephana Dupuise, již byli za svůj výkon odměněni Oscarem, ale především také tvůrčí přístup režiséra ke genetické mutaci.

Cronenbergovi nešlo o pouhé monstrum, které mělo připomínat mouchu. Chtěl, aby výsledný tvor byl zrůdnou kombinací obtížného hmyzu a člověka. Což se mu povedlo na výbornou. Dokonce se hovoří o tom, že diváci na zkušebních projekcích zvraceli, když viděli, jak se tělo hlavního hrdiny rozpadá.

1. Film měl režírovat Tim Burton

Ještě před tím, než producent Stuart Cornfeld oslovil Davida Cronenberga, který v té době měl připravovat film Total Recall, se o režii údajně zajímal i vizuální čaroděj Tim Burton. Naštěstí se snímku nakonec ujal Cronenberg, ovšem jeho podmínkou bylo, že mu bude umožněno kompletně přepsat scénář Charlese Edwarda Pogua.

Vznikl tak snímek, který je spíše než remakem první Mouchy z roku 1958 úplně novou adaptací krátké povídky George Langelaana. Zachována zůstala pouze původní premisa mutace.

video
play-sharp-fill

2. Vliv Franze Kafky

Cronenberg často v rozhovorech hovořil o své oblibě Franze Kafky. Ve filmu se objevuje věta: „Jsem brouk, kterému se zdálo, že je člověk, a miloval to, ale pak sen skončil a hmyz se probral,“ která odkazuje na povídku Proměna z roku 1915. V té se hlavní hrdina ráno probudí a zjistí, že se proměnil v odporný hmyz.

3. Co má společného motorka Ducati s filmovým telepodem?

Původní vizuální koncept telepodu, který slouží ve filmu k teleportování, připomínal moderní italské telefonní budky. Nakonec se ale Cronenberg se svým výtvarníkem Carolem Spirelem shodli na úplně  jinému designu. Inspirací jim byl dvouválcový motor Cronebergovy staré motorky Ducati, i když obrácený a s přidanými skleněnými dveřmi.

4. Moucha jako opera

Na základě tohoto filmu vznikla také opera The Fly. Premiéru měla v roce 2008 v Paříži. Hudbu napsal skladatel Howard Shore , který s Cronenbergem spolupracoval již od prvotních filmů. Známý je však především pro hudbu k trilogii Pán prstenů. Režie opery se opět ujal David Cronenberg.

FOTO: telepod Ducati

Telepod a motor Ducati. Zdroj: oficiální stránky

5. Cronenberg je plastický chirurg i gynekolog

Režisér Martin Scorsese se po zhlédnutí několika filmů z předchozí tvorby Davida Cronenberga velice obával jejich setkání. Cronenberg prohlásil, že když se to dozvěděl, byl trochu znepokojený, protože samozřejmě očekával, že někteří lidé mohou ztotožňovat umělce s jejich dílem, v tomto případě s násilnickými sklony, ale nepředpokládal, že by stejnou chybu mohl udělat i jiný filmař.

Po jejich společném setkání nakonec Scorsese prohlásil, že Cronenberg vypadá jako plastický chirurg z Beverly Hills. A to je také důvod, proč si režisér zahrál ve filmu roli gynekologa ve snové sekvenci hlavní hrdinky.

Moucha (The Fly)

Horor/Sci-fi/Drama
USA, 1986

Režie: David Cronenberg
Hrají: Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz, David Cronenberg

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Moucha: Režisérem měl být původně Tim Burton