Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme nejznámější filmy o prohibici. Téma zajímá i po 90 letech

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

1. 10. 2012

!Anketa!Česká republika a česká média žijí prohibicí, která je už konečně za námi. Nejsou však samy, na stříbrných plátnech už týden kraluje film Země bez zákona, který se prohibici věnuje. Vybrali jsme dalších osm filmů, které o tomto tématu pojednávají.

Tak ty jsi pančoval alkohol? Zdroj: Paramount Pictures

Prohibice je pro filmy vděčným tématem. V Americe trvala 13 let a způsobila přesný opak toho, před čím chtěla chránit. Původně byla vyhlášena proto, že alkohol způsobuje násilí nebo i smrt. Když ale ve 30. letech skončila, v USA bylo třikrát více nelegálních barů než před začátkem tohoto období. Komu nestačí náš výčet nejznámějších filmů o prohibici, může se náležitě nabažit v seriálu Boardwalk Empire se Stevem Buscemim.

Velký Gatsby (The Great Gatsby, 1974)

Jaké to je plnit si svůj americký sen v dobách prohibice? Nemusí to být o nic složitější, šampaňské dokázal sehnat každý, kdo v té době chtěl něco znamenat. Příběh cílevědomého Gatsbyho a Daisy, která je ochotná obětovat lásku pro luxus, napsal nejprve Francis Scott Fitzgerald. Brzy si ale našel své místo i v kinech. Zatím nejznámější verzí je ta s Robertem Redfordem a Miou Farrow. Už se na nás ale chystá i nové zpracování s Leonardem DiCapriem.

Veřejný nepřítel (The Public Enemy, 1931)

Nepříliš známá gangsterka je povinností pro všechny milovníky tohoto žánru. Jen pár let po prvním zvukovém filmu byl natočen příběh, který v podstatě definuje náměty poloviny filmů zde vyjmenovaných. Bezvýznamný zabiják (James Cagney) zde šplhá po žebříčku, až se vypracuje v prominentního gangstera. Do dějin kinematografie se zapsala hlavně scéna večera těsně před začátkem prohibice.

I v dobách prohibice si smetánka uměla užívat.

Někdo to rád horké (Some Like It Hot, 1959)

I když byla 50. léta spíše plná juchavých snímků než dramat o prohibici, přesto se stala zajímavým tématem pro režiséra Billyho Wildera. Do hlavních rolí obsadil Jacka Lemmona a Tonyho Curtise, kteří se musejí převléknout za ženy, aby unikli před gangstery. Těch v této době nebylo zrovna málo. Nakonec se jim ale při útěku podařilo potkat Marilyn Monroe, což není na škodu.

Masakr na svatého Valentýna (The St. Valentine Day’s Massacre, 1967)

To by bylo, aby se v našem výběru neobjevil i starý pardál Roger Corman. I on se totiž věnoval době prohibice, gangsterům a Al Caponovi. Jak už zní název filmu, jeho hlavním tématem je jeden z nejkrvavějších masakrů v historii této éry, 14. únor 1929. Zajímavostí je, že drsná scéna v garážích byla natočena přesně podle policejních fotografií. Zastřelení mafiáni dokonce padají i do stejných míst, jako tomu bylo ve skutečnosti.

Zjizvená tvář (Scarface, 1932)

Žádný Al Pacino, ale Paul Muni v hlavní roli. Zjizvenou tvář si jako první zahrál právě on, ve 30. letech a v režii Howarda Hawkse. Film se inspiroval skutečným životem mafiána Al Capona a pojednává o šplhání ani ne tak po společenském, ale gangsterském žebříčku. Tony Camonte začíná jako bodyguard, později ale zabere revír svého zemřelého bosse. V pozdějším snímku Briana De Palmy se hrdina jmenuje Tony Montana, zapojuje se však do drogových obchodů.

[youtube_660]zYifReJJn4M[/youtube_660]

Millerova křižovatka (Miller’s Crossing, 1990)

Jeden z nejaktuálnějších filmů, které se věnují tématu prohibice. Bratři Coenovi se v tomto případě soustředí i na politiku a její vztah s podsvětím. Hlavního hrdinu v tomto drsném dramatu, kde byste typický coenovský humor příliš nenašli, hraje Gabriel Byrne. Nejde ale o žádného velkého mafiána. Pouze o pravou ruku bosse, jež ale touží po klidném životě.

Tenkrát v Americe (Once Upon a Time in America, 1984)

Tenkrát v Americe je jeden z nejepičtějších filmů historie. Traduje se o něm, že šlo o splněný sen režiséra Sergia Leoneho – například když ho popisoval producentovi, trvalo to prý čtyři hodiny, během nichž mu film popisoval záběr po záběru. Příběh se věnuje čtveřici gangsterů, a to od dob prohibice přes velkou hospodářskou krizi a druhou světovou válku až po 60. léta. V hlavní roli zde exceluje Robert De Niro.

Neúplatní (The Untouchables, 1987)

Jako jakýsi vrchol filmů o prohibici jsme vybrali počin od Briana de Palmy Neúplatní. Parta složená z Kevina Costnera či Seana Conneryho zde bojuje především s mafiánskou partou ďábelského Al Capona, kterého si zahrál (pro změnu) Robert De Niro. Jejich donkichotský boj s větrnými mlýny doprovází skvělá hudba od Ennia Morriconeho a navozuje až westernové motivy. Největším spoilerem budiž v tomto případě Wikipedie.

[poll id=“161″]

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Vybrali jsme nejznámější filmy o prohibici. Téma zajímá i po 90 letech