Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Impérium – Mafie v Atlantic City: Steve Buscemi jako mafiánský boss vládne městu

Redakce

Redakce

21. 3. 2011

FOTO: Boardwalk Empire20. léta minulého století. Díky úplatkům ovládá mafie všechna velká města v USA. Nucky Thompson má pod palcem celé Atlantic City a cíl je jediný: udržet se na vrcholu. Nucky se bude muset vypořádat nejen s konkurenční mafií z New Yorku, ale dát si pozor i na federální agenty vedené důsledným Nelsonem Van Aldenem.

FOTO: Boardwalk Empire

Řadový úředník, nebo mafián těžkého kalibru? Zdroj: distributor filmu

Enoch Nucky Thompson (Steve Buscemi) je oficiálně pouhým pokladníkem Atlantic City. Občané si ho váží a mají ho rádi. Ovšem Nucky má i svou temnou stránku, kterou dovedně skrývá za postavu obyčejného městského úředníka. Nucky je v podstatě nekorunovaným králem podsvětí Atlantic City. Se svým bratrem, městským šerifem, Eliem Thompsonem (Shea Whigham), starostou, soudci a politiky na své straně je téměř nedotknutelný.

Nuckyho příjmy dosud pocházely nejen z výpalného a podílů za různé ilegální operace, ale i z kasina a hotelů, které neoficiálně vlastní. Ovšem s příchodem prohibice se mu otevře zcela nový příjem. Alkohol, který dosud prodával po celém městě, se přes noc stane horkým zbožím, jehož cena mnohonásobně vzroste. Ovšem s novým obchodem přichází i nová konkurence a Nuckyho impérium je v ohrožení.

Za vším hledej ženu

Vše začíná návratem někdejšího Nuckyho chráněnce Jimmyho Darmodyho (Michael Pitt). Jimmy se k Nuckymu kdysi otočil zády a odešel z Princetonu, aby mohl vstoupit do armády a bojovat ve válce. Nyní se vrací zpět k Nuckymu a žádá ho o práci. Nucky, který mu má ještě za zlé jeho odchod, ho nakonec zaměstná po svém boku, ale pouze jako svého řidiče. Jimmymu se nastalá situace příliš nelíbí. Vše se ale změní, když se pozná s gangsterem Al Caponem (Stephen Graham).

FOTO: Impérium Mafie v Atlantic City

Jimmy Darmody (Michael Pitt) a Al Capone (Stephen Graham)

Al Capone je v podobné situaci jako Jimmy. Pracuje jako řidič pro Chicagského mafiána Johnyho Torria a stejně jako Jimmy by se rád dostal rychle nahoru. Společně zorganizují zbrklou akci, která přitáhne k Nuckymu nechtěnou pozornost nejen ze strany federálního úřadu, ale i newyorské mafie, která věří, že je načase převzít od Nuckyho vládu nad městem.

Samozřejmě za každým mužem stojí žena, a ani tentokrát tomu není jinak. V tomto případě je jí Margaret Schroeder (Kelly MacDonald). Margaret celkově působí jako dáma v nesnázích a svou nevinností okouzlí jak Nuckyho, tak i agenta Nelsona (Michael Shannon) z FBI. Ovšem ani Margharet není Nucky lhostejný, ale je tu jeden problém. Nucky není ten, za koho se vydává.

Příběh se odehrává v několika dějových liniích, které se neustále vzájemně prolínají. Obsah je promyšlený, plný nečekaných zvratů, které neustále gradují a vyvolávají v divákovi napětí a zvědavost.

Skutečný Nucky Thompson

Postava Enocha Nuckyho Thompsona je přímo inspirována skutečnou historickou postavou E. N. Johnsona, žijícího v letech 1883 až 1968. Johnson se stejně jako Nucky Thompson stal nekorunovaným králem Atlantic City.

FOTO: Impérium Mafie v Atlantic City

Nucky Thompson (Steve Buscemi) a Margaret Schroeder (Kelly MacDonald)

Seriál Impérium – Mafie v Atlantic City (Boardwalk Empire) byl natočen během roku 2010 v produkci HBO. Mezi skutečně hvězdné autory seriálu patří bezpochyby scenárista Terence Writer (Rodina Sopránů) a filmový režisér Martin Scorsese (Mafiáni), který spolupracoval na vytvoření prvního dílu.

Na slavnostním udělování Zlatých Glóbů 2011 získal seriál hned dvě ocenění. První za nejlepší drama a druhé za nejlepší mužský herecký výkon, které připadlo Stevu Buscemimu za jeho roli Nuckyho Thompsona.

Skutečnost zasazená do příběhu

První věc, která diváka bezpochyby zaujme, je důsledné lpění na detailech, které je charakteristické pro celý seriál. Vzhled ulic, auta, oblečení, zbraně a interiéry místností. Samotné město Atlantic City, ve kterém se odehrává většina příběhu, bylo dokonce postaveno na základě poznatků zaznamenaných ve 20. letech. Vše bylo navrženo tak, aby prostředí seriálu působilo co nejvěrohodněji.

Autoři se zároveň přiblížili divákovi vložením postav skutečných mafiánů 20. století. Patří mezi ně především chicagský mafián Johnny Torrio nebo jeho brutální nástupce Al Capone. Lucky Luciano, který byl jedním z nejmocnějších mužů v dějinách organizovaného zločinu a stál za zrozením moderní mafie a obchodu s heroinem. Meyer Lansky, spolupracovník Luckyho Luciana a gambler Arnold Rothstein. Osudy všech těchto postav organizovaného zločinu se ve 20. století skutečně mnohokrát protnuly a společně se seriálovým příběhem vytvořily podívanou, která stojí za zhlédnutí.

Impérium – Mafie v Atlantic City (Boardwalk Empire)

Krimi/Drama
USA, 2010, 12 x 60 min

Režie: Timothy Van Patten, Allen Coulter, Martin Scorsese, Brad Anderson, Jeremy Podeswa, Brian Kirk, Alan Taylor, Simon Cellan
Hrají: Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, William Hill, Martin Klebba, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Vincent Piazza, Michael Pitt, Michael Shannon, Shea Whigham, Michael K. Williams, Blaise Corrigan

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Impérium – Mafie v Atlantic City: Steve Buscemi jako mafiánský boss vládne městu