Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

V Ocelové pěsti Hugh Jackman mlátí roboty. Mrkněte, co natočil předtím

OBR: Ocelová pěstHvězda filmu X-Men a Van Helsing se objeví v novém boxerském snímku Ocelová pěst (Real Steal). Mezitím však Hugh Jackman stačil natočit hezkou řádku trháků, které stojí za zmínku.

OBR: Ocelová pěst

Hugh Jackman jako robotí trenér, Zdroj: distributor filmu

Poslední film Hugh Jackmana Ocelová Pěst (Real Steal) se odehrává, jako mnoho jiných snímků v poslední době, v boxerském prostředí. Staré, mládé, dobré, špatné, tyto a ještě mnoho dalších boxerů jsme tu měli nejméně stokrát, ale ještě nikdy neboxovali roboti.

Charlie Kenton (Jackman) býval svého času boxerská jednička, než slabé lidské tělo vystřídala pouhopouhá ocel. Snaží se protlouct, jak se dá, a postavit bojovného robota, krerý by mu vydělal pořádný balík. Jenže neúspěšně. Alespoň do té doby, než se do jeho života vloží syn, který mu otevře oči, a společně se vrátí opět do hry.

Ocelová pěst je akčňák někde mezi Transformers a Rockym a zatím si v zahraničních kinech vede docela obstojně. Oproti ostatním Jackmanovým snímkům je to trochu změna, ale možná se nějaké podobnosti najdou. Nebo ne?

Animální přitažlivost (Someone Like You)

Milostný trojúhelník mezi Judy (Ashley Judd) a jejími spolupracovníky (Hugh Jackman a Greg Kinnear) je typickým motivem amerických romantických komedií. Už tento status kritiky zřejmě moc nenadchl, a tak snímek odsoudili, i přes sympatické a kvalitní obsazení, ještě před uvedením do kin.

I mezi škarohlídy se ale vždycky najde někdo, kdo situaci jakž takž zachrání, a tady to byla kritička Margaret A. McGurk, která napsala: „Na první pohled se zdá, že jde o triviální romantickou komedii, ale během druhé poloviny film vyspěje, zabývá se vážnými životními problémy.“ Ať tak nebo tak, tento film Jackmanovi slávu nepřinesl.

Charlie Kenton z Ocelové pěsti a Eddie Alden z Animální přitažlivosti jsou jako oheň a voda. Zatímco Charlie dostává tvrdé rány od protihráčů, Eddie musí snášet těžké kapky od nešťastně zamilované ženy. Teď zbývá otázka, která z variant je horší.

Kate a Leopold (Kate & Leopold)

Romance o cestování časem se sladkým, aristokratickým Jackmanem a moderní, sebevědomou Meg Ryan. To vše doplněho o Stinga na soudtracku. Dokonalost sama. Jenže ouvej. Kritici film strhali jako neoriginální a stereotypní. Pro mě je to však milý, příjemný snímek, který nikoho neurazí. Žádná pecka, žádná hrůza.

V Ocelové pěsti si Hugh Jackman musel osvojit pravidla boxu a trochu protáhnout po všech těch milostných komediích zlenivělé tělo. V Kate a Leopoldovi se naopak musel poprat se zásadami správné etikety, jízdou na koni a dvorským chováním. Upřímně, já bych se radši vrhla na ten box.

Fontána (The Fountain)

Milostný příběh o životě a smrti v podání Darrena Aronofského. Tak by se dal charakterizovat komorní snímek v hlavního rolích s Jackmanem a Rachel Weisz, kteří ztvárnili milostný pár napříč staletími a časovými rovinami, jenž se snaží o jedno a to samé. Pochopit život, vyrovnat se se smrtí.

Aronofsky vynesl své ambice do takových výšin, že je lze jen stěží kritizovat a plně pochopit. Tommas (Jackman) se v 16. století snaží pro svou milovanou paní nalézt bájnou fontánu mládí, v současnosti bojuje o život své ženy, která trpí rakovinou, a jako poutník vesmírem se snaží nalézt podstatu všeho bytí a smrti. Jedna z nejzajímavějších rolí Hugh Jackmana v jeho dosavadní herecké kariéře.

Ocelová pěst je, jak už bylo řečeno, typickým akčňákem, kde se sem tam setkáte s klišé nebo kýčovitou scénou. Fontána je oproti tomu zcela neotřelým, neobyčejným a také nepochopeným snímkem, který není blízký každému. Je na vás, zda si chcete v klidu posedět a vychutnat krutý souboj, nebo strávit večer nad filozofickým hloubáním, které přinese ovoce jen někomu.

Austrálie (Australia)

Po muzikálovém hitu Moulin Rouge se režisér Baz Luhrmann rozhodl změnit prostředí. Amerika a Evropa mu byla malá, a tak si za další filmovou látkou dojel až do daleké Austrálie. Prostředí je to krásné, barevné, neokoukané, drsné, ale mnoho kritiků to považovalo za melodramatické a cítilo v tom zoufalý pokus o získání Oscara.

Hugh Jackman však využil možnost navštívit svoji rodnou domovinu a zahrál si drsného australského honáka dobytka, který je nucen snášet nesnesitelnou přítomnost zbohatlé anglické dámy (Nicole Kidman). Po čase však ledy roztají a společně musí čelit nepřízním počasí a hrozbě druhé světové války. Snímek pohltil obrovské množství času, energie a peněz. Výsledek posuďte sami.

The YouTube ID of SAeO-pCPze0& is invalid.

V Ocelové pěsti se přesouváme do prostředí amerických boxerských zápasů, kde číhá nebezpečí na každém kroku. Austrálie je oproti tomu klidná, přátelská, mírná i divoká, ale vstřícná. Jediná nevýhoda je nálet válečných letadel a úplné zničení australského přístavu. Tak kde je teda bezpečněji?

Spláchnutej (Flushed Away)

Film, kterému propůjčily hlasy jména jako Hugh Jackman, Kate Winslet nebo Ian McKellen, měl být podle prognóz DreamWorks další animovanou peckou shrekovských rozsahů.

Bohužel publikum nebylo příliš zaujato příběhem potkana Rodneyho (Jackman), který byl omylem spláchnut do záchodu a snaží se dostat zpět nahoru s pomocí svých nových krysích a potkaních přátel. Animák byl velmi britsky laděný, jelikož se celý děj odehrával v londýnské stoce, a taky jsme mohli být svědky World Cupu, takže je jasné, že u Američanů zrovna bouřlivou reakci nevzbudil.

Charlie Kenton by v Ocelové pěsti dal nevímco za trochu peněz a luxusu, na což si potkan Rodney nemohl stěžovat. Vy byste ale radši vyměnili drsný život boxera za zlatou klícku potkana?

Happy Feet

Tentokrát se Jackman zaměřil na poněkud jinou zvířenu, a tou je neohrabaný tučňák, který je otcem tančícího tučňáčka Mumbla, jenž se kvůli své posedlosti tancem stane vyvrhelem a skončí v exilu. Během své poutě zpět na Antarktidu, která je samožřejmě plná překážek, nakonec Mumble zabrání nadměrnému rybolovu a voila, z outsidera je miláček davu. Tuto hudební animovanou pohádku si zamilovali lidé po celém světě a stala se velkým hitem.

Děti jsou kříž, ať už v animovaném nebo hraném světě. Jackman si v Ocelové pěsti vytrpěl své, když se ho jeho syn snažil přesvědčit, aby znova bojoval, a v Happy Feet si nevěděl rady se synkovým tanečním trdlováním. Když syna potížistu, tak radši boxera než baletku.

Dokonalý trik (Prestige)

Po filmu Batman začíná se jedná o další snímek vzniklý pod taktovkou Christophera Nolana. Na plátně se setkali dva představitelé slavných komiksových rolí Christian Bale (Batman) a Hugh Jackman (Wolverine), aby se společně utkali na poli magie ve 20. století.

Jde o to vytvořit dokonalý trik. Kouzlo tak výborně zvládnuté, že nikdo nepřijde na to, jak jej provést. Jenže takové kouzlo je dražší než lidský život, a když se do příběhu zaplete ještě krásná asistentka Scarlett Johansson, stává se boj ještě tvrdší. Nolanův film se setkal s obrovským úspěchem a jeho zapletený děj dělá dobré jméno tvůrci legendárního Mementa.

Jackman se v Ocelové pěsti utkává jen s robotickými protivníky, a to ještě prostřednictvím jiného robota, ale v Dokonalém triku jde o souboj dvou dřívějších nejlepších přátel, kteří si naplňují vlastní ambice. Někdy je možná lepší dostat nakládačku od robota než od kouzelníka v ráži.

X-Men

Hugh Jackman je v současné době prakticky synonymem pro roli Wolverina v trilogii X-Men. Týpek s divným účesen, doutníkem v puse, vypracovanou postavou a ocelovou kostrou ve vás nemůže vyvolávat nic jiného než sympatie a chuť sledovat každou jeho scénu na plátně.

Společně s hvězdným obsazením vedlejších rolí, jako je Helle Berry (Storm), sir Ian McKellen (Magneto) nebo Patrick Stewart (Profesor X), se z X-Menů stala jedna z nejpovedenějších komiksových adaptací posledních let. To uznávají i významní američtí kritikové, kteří na podobných filmech nenechají nit suchou. Hugh Jackman, jehož role byla tak trochu sázkou do loterie, se osvědčil a přispěl svým dílem k obrovským výdělkům.

Všechny fanynky Jackmana musely ocenit radikální změnu, která se s hercem udála od dob X-Menů. Licousy byly moderní možná v minulém století, ale teď frčí kratší sestřih.

X-Men 2 (X2: X-Men United)

Jen málokdy se stává, že by pokračování předstihlo předchozí film, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Skalní fanoušci X-Menů si nemohli nechat ujít pokračování, a tak obsadili sály, že praskaly ve švech. Scenáristé přidali pár nových postav, jako například sexy mutantky či mutanty schopné teleportace, kteří přilákali více fanoušků než předtím.

Kritika vynášela film do nebes, a tak byl na světě další trhák. Snímek je mnohem rozsáhlejší a ambicióznější než jeho předchůdce, a tak si zaslouží být pasován na nejúspěšnější film, na kterém se Hugh jakožto herec podílel.

Je jen otázkou času, zda Ocelová pěst dosáhne takové kvality a fanouškovského ohlasu jako X-Men 2. Zatím se tomuto veledílu nemůže rovnat v žádném ohledu, i když se musí uznat, že robo-box má docela slušný potenciál.

X-Men: Poslední vzdor (X-Men: The Last Stand)

Po dvou veleúspěšných x-menovských trhácích přichází na řadu třetí, který by měl celý příběh uzavírat. Třetí a zároveň nejdražší X-Meni se rozrůstají o nové postavy a hlavně nové problémy, kdy lidstvo vyvinulo vakcínu proti mutanství. Většině mutantů se ale tato možnost dvakrát nezamlouvá, a tak se vrhají do obrovského souboje na život a na smrt. Jak už to tak bývá, setkalo se třetí pokračování nejen s kritikou, ale i s pozitivními ohlasy.

Zatímco v Ocelové pěsti se Hugh bude mlátit hlava nehlava, v X-Menech to dotáhl do konce a během filmu se mu povedlo zabít 19 lidí. Docela slušné číslo na to, že bojoval holýma rukama.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Ocelové pěsti Hugh Jackman mlátí roboty. Mrkněte, co natočil předtím