Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Toulky po českých rozhlednách: Vysočina je pro rozhledny jako stvořená

Eva Chytková

Eva Chytková

29. 9. 2011

Českomoravská vrchovina je rájem pro rozhledny. Nabízí výhledy všeho druhu a na každém kroku se měnící krajinu. Pojďte i vy shlédnout z těch nejlepších rozhleden na Vysočině.

FOTO: Rozhledna Karasín

Výhled z Karasína na nevšední krajinu, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Jedna z našich nejstarších rozhleden se nachází právě na Vysočině. I její název připomíná staré časy a doby – Babylon. Nachází se u Náměště nad Oslavou a neohromuje pouze výhledem, který zahrnuje celkový pohled na Českomoravskou vrchovinu, Pavlovské vrchy a okolí dukovanské elektrárny, ale i svým architektonickým pojetím.

Jen pro odvážné

FOTO: Horní les

Horní les, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Zřejmě nejvyšší rozhlednou tohoto kraje je rozhledna Horní les u Víru. Nachází se v nadmořské výšce 774 m. n. m. a sama o sobě měří necelých 60 metrů. Horní les je volně přístupná rozhledna, jejíž výška vás dostane nad úroveň okolních lesů. A rozhled je opravdu úchvatný – Žďárské vrchy, přehrada Vír, zřícenina hradu Zubštejn, Jeseníky a při dobré viditelnosti i Krkonoše.

Na rozhlednu vede 201 schodů po ocelové konstrukci, která je do značné míry hodně děravá, takže stále vidíte pod sebe. Toto riziko za to ale opravdu stojí!

Přímo u Bystřice nad Pernštejnem je umístěna rozhledna Karasín.

FOTO: Karasín

Rozhledna Karasín, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Stavba se nachází v lyžařském areálu a poskytuje nejen občerstvení, ale i dětské hřiště. Z Karasína jde samozřejmě vidět samotná Bystřice, Babí lom, nedaleký Horní les a vrcholy Českomoravské vrchoviny Devět skal a Javořice.

Mezi další rozhledny se železnou konstrukcí se řadí Rosička u Žďáru nad Sázavou. Rozhledna je celoročně volně přístupná a nabízí krásný výhled. Možností k vidění je opravdu mnoho, tak například okolní vesnice, město Žďár se Zelenou horou, Žďárské vrchy, Matějovský a Veselský rybník a celé Posázaví.

Další rozhledny na Vysočině

  • Oslednice u Telče
  • Pípalka u Pelhřimova
  • Ocmanice u Náměště n. Oslavou
  • Křemešník u Nového Rychnova v okrese Pelhřimov

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toulky po českých rozhlednách: Vysočina je pro rozhledny jako stvořená