Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bystřice nad Pernštejnem má co nabídnout

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

21. 9. 2010

FOTO: Kostel sv. JakubaBystřicko nepatří k místům, kde potkáváte davy turistů, přesto má historické památky i krásnou přírodu. Město získalo svůj název díky říčce Bystřici a hradu Pernštejn, který se nachází nedaleko.

FOTO: Kostel sv. Vavřince

Kostel sv. Vavřince, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Falešná první zmínka

Za nejstarší písemnou zmínku byla považována listina z roku 1220, až později se zjistilo, že je padělaná. Nejstarší písemnou zprávou o městě tak zůstává ta z roku 1298, odvolává se však na předlohu z roku 1238. Kostel zde nejspíš stál již dříve. Ve 14. století se z města stalo opravdové hospodářské a správní centrum okolí. Školství má ve městě tradici od 15. století. Na město byla Bystřice povýšena v roce 1580 panovníkem Rudolfem II. a při této příležitosti získala nový znak, který používá dodnes.

Město postihly tři velké požáry, a proto se některé historické památky nedochovaly, městské opevnění bohužel také ne. Rozvoj města ovlivnilo zavedení železnice na začátku 20. století a později rozmach uranového průmyslu v okolí, v této době byla ve městě vystavěna dvě velká sídliště.

Kam se ve městě podívat

FOTO: Kašna se sochouCyrila a Metoděje

Kašna se sochou Cyrila a Metoděje, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Dominantou města je kostel sv. Vavřince na spodní části Masarykova náměstí. Prošel mnoha přestavbami, barokní podobu získal na konci 17. století. Původně měl kostel pouze jednu věž, ale ta byla v polovině 18. století zbourána a nahrazena dvěma věžemi. Mobiliář kostela nechal na vlastní náklady zhotovit místní farář. Město má ještě renesanční kostelík sv. Trojice.

V bývalé radnici nyní sídlí Městské muzeum a také informační centrum. Stálá expozice návštěvníky seznamuje především s historií Bystřice nad Pernštejnem a těžbou uranu v okolí. Před muzeem stojí sloup Panny Marie a kašna se sochou Cyrila a Metoděje. Zajímavostí je údajně nejkrásnější socha T. G. Masaryka před základní školou od Vincence Makovského. Socha totiž byla celkem čtyřikrát odhalena a třikrát odstraněna. K prvnímu odhalení došlo roku 1938 a tomu poslednímu v roce 1990.

Bystřicko získalo prestižní titul

Evropská komise každoročně pořádá soutěž s názvem European Destination of Excellence (EDEN), která má zviditelnit méně známé turistické lokality. Letošní téma soutěže bylo Voda – turistický cíl. Díky revitalizaci mnoha vodních ploch, soutěži S Vodomilem Zubří zemí nebo Svratecké vodohospodářské stezce v národním kole Bystřicko porazilo všech svých jedenáct konkurentů.

FOTO: Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu Zubštejn, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

V okolí Bystřice je mnoho zajímavých míst, nejnavštěvovanějším je samozřejmě gotický hrad Pernštejn. Už méně známá je zřícenina hradu Zubštejn, výlet lze spojit ještě s návštěvou Aueršperka a Pyšolce. Mezi turistické cíle v okolí patří také rozhledna Karasín nebo vodní nádrž Vír.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bystřice nad Pernštejnem má co nabídnout