Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Posázaví láká na zříceninu z Ladových obrázků a ArcheoCamp

Redakce

Redakce

21. 7. 2011

Známý český malíř Josef Lada při tvorbě svých vodnických scén použil coby kulisu siluetu jedné zříceniny. Ptáte se které? Topzine.cz vám to prozradí! Vydejte se s námi na procházku po známých či méně známých místech ležících na břehu řeky Sázavy.

FOTO: hradiště Lštění

Hradiště Lštění, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Čeká nás přibližně 10kilometrová procházka po krásách zřícenin na břehu řeky Sázavy nedaleko Čerčan. Výlet začíná u rozcestníku turistických cest vedle nádraží v Senohrabech. Cesta vlakem z Prahy sem trvá přibližně 45 minut.

Staňte se archeologem na zřícenině hradu Zlenice

FOTO: Vodník Josefa Lady pod zříceninou Zlenice

Vodník Josefa Lady pod zříceninou hradu Zlenice, Zdroj: youtube.com

Z tohoto nás už směruje turistický ukazatel, který udává, že k první zřícenině jsou to po žluté značce pouhé dva kilometry. Pohodlná stezka vede lesními cestami, přes chatovou osadu a kolem Mnichovického potoka. Před jeho soutokem se Sázavou nalezneme zříceninu hradu Zlenice, lidově nazývanou Hláska, známou z obrázků Josefa Lady.

Historie hradu se začala psát přibližně v první polovině 14. století. Průběžně se zde vystřídalo několik majitelů. Jeho zánik způsobila vojenská akce poděbradských válek mezi lety 1463 a 1465.

Oko návštěvníka dnes spatří především torzo donjonu se zaobleným nárožím, zbytky zdí jádra, trosky vstupní věže a hradby druhého předhradí. Ostatní části hradu jsou patrné pouze v podobě výrazného reliéfního modelování.

Zvažujete, co podniknout o prázdninách? Vždy jste se chtěli stát archeologem? Nyní máte příležitost se o letních prázdninách na zřícenině hradu Zlenice zúčastnit ArcheoCampu, který zde již tradičně pořádá Sdružení Zlenice, letos od 23. července do 14. srpna.

FOTO: Zřícenina hradu Zlenice

Zřícenina hradu Zlenice

Máte-li chuť a nadšení, chcete poznat nové lidi, být svědkem práce odborníků a zároveň pomoci dobré věci, přijeďte na den, dva či týden a staňte se dobrovolným brigádníkem. Letos kromě klasické údržby a úpravy pěšiny kolem hradu bude probíhat pod odborným dohledem archeologa Tomáše Durdíka druhá etapa konzervace brány jádra hradu – stavba tzv. Vyhlídky.

Vzhůru na hradiště za krásným rozhledem do kraje

Ze zříceniny pokračujeme dále po proudu řeky, projdeme po místní komunikaci obcí Čtyřkoly až na most překlenující řeku Sázavu. Odtud spatříme nad levý břeh se vypínající hradiště Lštění s vyčnívající věží gotického kostela sv. Klimenta, ke které vystoupáme úvozovou cestou po modré značce. Odměnou za trochu náročný výstup je nádherný výhled do kraje.
Hradiště bylo vybudováno na přelomu 9. a 10. století. Do dnešních dnů se z nejstaršího opevněného místa v kraji zachovaly pozůstatky valu na východě. Nesmíme také zapomenout navštívit zdejší hřbitov, na kterém byli ukládáni do hrobky k odpočinku členové rodiny Grégrů, významní mladočeští politici.

Zřícenina hradu Stará Dubá s podhradním městečkem Odranec

FOTO: Zřícenina hradu Stará Dubá

Zřícenina hradu Stará Dubá

Poslední zastávkou výletu je zřícenina hradu Stará Dubá, ke které se dostaneme z hradiště po modré a poté po žluté turistické značce. Před železniční tratí vede přes most a poté kolem Dubského potoka pěšina, po které se vydáme. Asi po 300 metrech se před námi objeví zbytky kdysi velkého hradu, ze kterého se dodnes dochovaly jen rozvaliny.

FOTO: Podhradní městečko Odranec

Branská brána podhradního městečka Odranec

Hrad byl založen v průběhu 13. století jedním ze členů panského rodu Benešoviců. Příslušníci zdejší větve se poté nazývali podle nového sídla z Dubé. V roce 1467 byl hrad dobyt a rozbořen vojsky Jiřího z Poděbrad. O necelých sto let později se již připomíná jako zřícenina. Největším pozůstatkem je dnes vstupní brána.

Na ostrožně před hradem leží dobře čitelné zbytky obléhacího opevnění z r. 1466. Když se vrátíme zpět na turistickou cestu, přímo na planině u břehu řeky Sázavy spatříme relativně dobře dochovanou obvodovou hradbu i se severní branskou věží podhradního městečka hradu Stará Dubá, nazvaného Odranec.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Posázaví láká na zříceninu z Ladových obrázků a ArcheoCamp