Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrady Žebrák a Točník: Nerozluční sousedé ze Středočeského kraje

Samcová Jana

Samcová Jana

2. 8. 2011

FOTO: TočníkŘekne-li jeden Žebrák, musí druhý zákonitě opáčit Točník. Hrady jsou postaveny v tak těsné blízkosti, že nelze navštívit jen jeden a druhý nechat ladem. Žádný z nich není výrazně známější, oběma náleží úcta i pozornost stejnou měrou.

FOTO: Točník

Hrad Točník, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Útočištěm obou staveb je pomezí křivoklátských lesů poblíž obce Točník na Berounsku. Žebrák, starší z obou hradů, byl postaven ve druhé polovině 13. století na relativně nízkém křemencovém valu a svůj název dostal podle dva kilometry vzdáleného stejnojmenného města.

Nejvýznamnějšími majiteli hradu byli Lucemburkové. Často tu nocoval Karel IV., ale výrazný vliv na bytí hradu měl až Karlův syn Václav IV., za jehož panování se hrad výrazně rozšířil a povýšil na jednu z nejváženějších rezidencí v Čechách.

Oba hrady doplatily na nezájem Václava IV.

Žebrák přežil požár v roce 1395, obléhání v době husitských válek, ale ničivému ohni roku 1532 už čelit nedokázal. Smrtící ránu hradu zasadilo i hledání bájného pokladu. Od roku 1558 byl už hrad evidován jako pustý.

Zřícenina Točník je stejně jako Žebrák pevně svázána s osobou Václava IV. Panovník se po požáru Žebráku v roce 1395 rozhodl vybudovat sídlo nové – Točník. Proto nepřekvapí, že obě zříceniny od sebe dělí vzdálenost zhruba půl kilometru.

FOTO: Věž hradu Žebrák

Věž hradu Žebrák, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Točník po Žebráku převzal status reprezentativního sídla a současně s tím i velký význam. Na hradě byla ukryta část královského pokladu nebo vyhlášen Dekret kutnohorský. Václav IV. ale o hrad jevil postupně stále menší a menší zájem a později se hradu zřekl úplně.

Stejně jako starší Žebrák odolal Točník dvojímu husitskému obléhání. Poté, co ho Václav IV. opustil, ztrácelo postavení hradu na významu. Sloužil jako vězení i jako úkryt místním lidem během třicetileté války.

Dnes Točník patří mezi nejzachovalejší zříceniny u nás. V příkopě pod hradem jsou chováni medvědi a na hradě se často konají středověké jarmarky či hudební festivaly. Souhradí je ideálním tipem na výlet jak pro dobrodruhy, romantiky, tak i milovníky historie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrady Žebrák a Točník: Nerozluční sousedé ze Středočeského kraje