Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 5 filmových detektivů. Trumfne některý i Sherlocka Holmese?

Nela Christovová

Nela Christovová

2. 1. 2012

!Anketa!Chladnou logikou vyřeší záhady, u kterých jiní tápou. Jejich sláva je dostala až na stříbrná plátna a ti nejlepší se dočkali i několika zpracování. Znáte pět nejpovedenějších filmových detektivů?

FOTO: Hercule Poirot

Hercule Poirot si od nějakého londýnského otrapy nenechá nic líbit, Zdroj: distributor filmu

Brzy přijde do kin pokračování Sherlocka Holmese s podtitulem Hra stínů. Legenda z Baker Street bude tentokrát soupeřit s jiným kriminalistickým mozkem o pověst nejlepšího londýnského detektiva. Je ale Sherlock opravdu tím nejmazanějším? A kdo mu šlape na paty?

5. Rick Deckard ve sci-fi Blade Runner

Harrison Ford už má na svém kontě víc rolí detektivů, i když některé si za rámeček zřejmě nedá. Proti propadákům typu Detektivové z Hollywoodu stojí Blade Runner, ve kterém osamělý Rick Deckard pátrá po replikantech – robotům, kteří by mohli ohrozit lidskou populaci. Jenže Rick není jenom bezhlavý lovec odměn, jeho úkol mu ztěžuje kdo jiný než ženská a samozřejmě taky replikantka.

4. Lincoln Rhyme v thrilleru Sběratel kostí

Kdo tento film viděl, si možná nejprve vybaví vnadnou Angelinu Jolie coby policistku pátrající po sériovém vrahovi. Doprovází ji detektiv Rhyme v podání Denzela Washingtona, který už za svou kariéru zažil kdeco, ale záhadné symboly vyryté v kůži obětí jsou oříšek i pro něj. Ale protože i Sběratel kostí je made by Hollywood, nepochybujte, že si za pomoci svých mnohaletých zkušeností poradí i s tímhle případem.

3. Clarice Starlingová v Mlčení jehňátek

Ještě jako studentka akademie FBI si Clarice poradila s jedním masovým vrahem za asistence jiného v podání Anthonyho Hopkinse.

Dosud nepříliš známé Jodie Foster role začínající agentky vynesla Oscara a filmu ještě další čtyři, tak není divu, že se geniálně chladný thriller dočkal pokračování. Ovšem jak už to bývá, vysoko nasazenou laťku Clarice, tentokrát v podání Julianne Moore, nepřekonala.

2. Hercule Poirot v dramatu Vražda v Orient-expresu

Mrňous se zakrouceným knírkem se také dočkal několika zpracování s různými herci v hlavní roli. Přesto zatím žádný netrumfl Davida Sucheta v televizních filmech o tomto legendárním detektivovi. A tak není pochyb, že i s vraždou v rychlíku, který uvázne ve sněhové kalamitě, si poradí lišácky. Ostatně tak jako všichni detektivové z pera Agathy Christie.

1. Sherlock Holmes ve stejnojmenném filmu

První místo nenáleží nikomu jinému než guru všech detektivů, Sherlocku Holmesovi, který svůj první filmový případ vyřešil už v roce 1900. Od té doby nezestárl ani o kousíček, naopak, v podání Roberta Downeyho Jr. je ve vrcholné kondici a stejně zdárně mu sekunduje i Jude Law coby Watson.

Po úspěšném prvním dílu, ve kterém vyřešil záhadu oživlého sériového vraha, se Sherlock vrací s podtitulem Hra stínů.

[poll id=“131″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 filmových detektivů. Trumfne některý i Sherlocka Holmese?