Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Robert Downey Jr.: Sherlock Holmes, který byl kvůli drogám rok a půl v base

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

21. 12. 2010

Dlouhá léta plnil přední stránky bulvárních časopisů díky svým výstřelkům, nyní ale seká latinu, a je to dobře, protože hrát umí a dokazuje, že se k filmu nedostal jen kvůli svému otci.

Robert Downey Jr. se narodil jako syn nezávislého a pro české diváky nepříliš známého režiséra Roberta Downeyho seniora. Díky jeho filmovému otci stál malý Robert před kamerou už ve svých pěti letech, a to ve filmu Pound z roku 1970, který jeho otec natáčel. Svému otci vlastně může poděkovat, že se před kamerou udržel i nadále, protože mu sehnal agenta, který jej do filmového průmyslu protlačil.

Chlast, drogy… A balet

Jako student zrovna excelentní nebyl. Na krátkou dobu odjel z New Yorku do Londýna, aby tam začal studovat balet. Vydrželo mu to rok, jenže následně byl ze školy vyloučen pro jeho problémy s alkoholem a drogami. Studovat zkoušel následně také na škole v Santa Monice, ale důvod vyhození odtamtud byl stejný jako ten z Londýna.

O jeho profesním životě by se dalo říci, že jak pofidérně začínal, tak se jeho úspěch volně nesl vzhůru, a čím lepší herecké výkony podával, tím více byla jeho sláva podmílána častými skandály, ve kterých hráli hlavní roli Downey Jr., chlast, a čím dál častěji i fet. Tím se začal profilovat jako hvězda sice dobře hrající, ale nespolehlivá a problémová.

S Melem Gibsonem v pilotním kokpitu Air America

O tom, že hrát umí, svědčí mnoho filmů. Průlom v jeho kariéře znamenal film Less then Zero z roku 1987, díky kterému se začaly nabídky na role jen hrnout – například hrál v poměrně úspěšném, kritiky docela chváleném snímku Obhájce pravdy (1989). V roce 1990 pak stanul po boku Mela Gibsona v částečně protiválečném snímku Air America, kde ztvárnil pilota, který se dostal do Laosu, aby tam ze vzduchu zásoboval místní osady postižené válkou. Film jako takový není špatný, a obsahuje několik skutečně nezapomenutelných záběrů, ale je to spíše jen lehce nadprůměrný film než totální bomba. Pro fanoušky letadel ale jasná volba.

Nominace na Oscara za hereckého génia

O několik tříd lepší jak film, tak i Downeyho herecký výkon, byl Chaplin (1992), jenž byl uveden přesně v den patnáctého výročí Chaplinovy smrti. Robert si tady střihl hlavní roli jednoho z géniů filmové historie Charlieho Chaplina. Tvůrci se snažili, aby byl snímek co nejautentičtější, a tak vznikla pouze jedna fiktivní postava, kterou hraje Anthony Hopkins. Ve filmu se také objeví Chaplinova dcera Geraldine, jež hraje svoji vlastní babičku. Za tento film si Downey vysloužil nominaci na Oscara.

Od roku 1996 začíná jeho herecká kariéra upadat. Ve čtyřletém období hrál v několika rolích, které moc výrazné nebyly, ale vydělávaly mu na živobytí i na jeho libůstky. Se svojí manželkou Deborah Falconer se během čtyř let scházel a rozcházel podle jeho aktuálního stavu. Často byl na prvních stránkách bulvárních časopisů, většinou opilý či zfetovaný. V roce 1997 požádala Deborah o rozvod. Přesto v tomto divokém období dokázal Downey natočit, krom již zmiňovaných průměrných rolí i mnohem kvalitnější. Příkladem toho je i snímek Čas smyslnosti (1995), který dostal Oscara za kostýmy a výpravu.

V roce 1997 se dostal i do seriálu Ally McBealová, kde za roli právníka Larryho Paula získal Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec. Jenže na televizních obrazovkách nevydržel dlouho, a producenty seriálu byl následně vyhozen a důvod se v tomto článku již několikrát objevil.

Útěkář z léčeben, který byl rok a půl ve vězení

Downey se sice pokusil své závislosti zbavit, ale z léčeben, kam nuceně i dobrovolně nastupoval, většinou utíkal, aby se do nich zakrátko vracel úplně našrot a s výčitkami, ale pouze proto, aby se celá situace mohla opakovat. Nakonec byl v roce 1999 zatčen za přechovávání drog a odsouzen soudem v San Franciscu na čtrnáct měsíců do vězení. Po půl roce byl propuštěn za dobré chování, ale do druhého dne byl zpátky s trestem za porušení podmínky navíc. Nakonec si odseděl rok a půl.

Robert Downey Jr. a Halle Berry ve snímku Gothika

Druhý zlom v jeho kariéře i celkovém způsobu života byl snímek Gothika (2003), kde hrál s Halle Berry. Film to byl sice zajímavý, trailer sliboval skutečně hodně, ale výsledek je pouze příjemně průměrná duchařina, kde se člověk lekne, ale nijak jinak už nezapůsobí. Důvodem změny však nebyl snímek samotný, ale žena – producentka Susan Levin, do které se zamiloval, oženil se s ní, a dokonce se zbavil drog a chlastu.

Downey zčernal…

Zní to sice jako pohádka s dobrým koncem, ale my, filmoví diváci, můžeme být jenom rádi, protože kdyby k tomu nedošlo, Downey je něco jako závislý vězeň, žijící ze své bývalé slávy. Díky tomu bychom jej nemohli spatřit třeba sice ve vedlejší, ale nezapomenutelné roli v komedii Tropická bouře (2008). V něm hrál po boku Bena Stillera, a většinu snímku je, ehm, černoch.

V této roli je ale prostě nezapomenutelný. Zvládá hulákat tak bravurně, že si za to vyhulákal i svoji druhou nominaci na Oscara, kterou nedostal jen proto, že ve stejné kategorii byl i Heath Ledger se svým Jokerem.

V super hi-tech zbroji se stylovým nátěrem v Iron Manovi

Definitivním návratem na výsluní byla adaptace Marvelova Iron Mana (2008). Downey se pro roli svérázného milionáře a vynálezce Tonyho Starka vysloveně hodí a ve filmu doslova září. Díky velkému úspěchu i vcelku kladné kritice vyšel i Iron Man 2.

V poslední době jsme ho mohli vidět v Londýně 19. století, kdy tam žil a zločiny vyšetřoval slavný Sherlock Holmes. Místo suchého, asketického detektiva, jak nám bývá Holmes často prezentován, jsme sledovali akčního a geniálního floutka, který se neváhá pustit do pěstního souboje, skáče z oken a ženy jsou pro něj vítaným zpestřením večera. Jeho nejnovějším počinem je pak další komedie Na doraz od režiséra Todda Phillipse. Hlavně že už Downey nejede na doraz jako dřív…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Robert Downey Jr.: Sherlock Holmes, který byl kvůli drogám rok a půl v base