Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Steven Soderbergh: Režisér Dannyho parťáků slaví úspěch na všech frontách

Redakce

Redakce

13. 3. 2012

Steven Soderbergh!Profil režiséra!Málokterý režisér se dá po technické i umělecké stránce filmu nazvat špičkovým profesionálem. Jedním z těch výjimečných je právě Steven Soderbergh, režisér filmů jako Erin Brockovich nebo Dannyho parťáci.

Soderbergh při natáčení bacilů z Nákazy. Zdroj: distributor filmu

Steven Soderbergh se narodil 14. února 1963 v Atlantě. V Georgii ale dlouho nepobyl, protože se už v jeho sedmi letech musela celá rodina stěhovat za otcovou prací vysokoškolského profesora do Louisiany. Steven se už v pubertě začal angažovat ve studentské filmařské společnosti, kde na 16mm kameru natáčel krátkometrážní snímky.

Slavným až po odjezdu z Hollywoodu

Po absolvování střední školy se vydal do Hollywoodu, kde nějaký čas pracoval jako editor na volné noze. Minimum pracovních příležitostí ho ale brzy přesvědčilo k návratu do Louisiany, kde pokračoval v natáčení kraťasů a začal se také zajímat o psaní scénářů.

Ve známost vešel hned svým prvním větším projektem, jímž byl krátký dokument o skupině Yes. Ta si jeho práci velmi pochvalovala, a tak se Soderbergh mohl pustit do další spolupráce, z níž vzešlo koncertní video Yes: 9012 Live. Jeho okamžitý úspěch byl vzápětí korunován nominací na sošku Grammy v kategorii dlouhometrážního hudebního videa. Kritiku Steven zaujal především mimokoncertními záběry, které kombinoval s grafikou starých filmů.

[youtube_660]ImMGNQ2OEjo[/youtube_660]

O rok později se Steven pustil do menšího snímku s názvem Winston, který později rozvinul do svého festivalového hitu Sex, lži a video z roku 1989. V Cannes si Soderbergh za svůj úspěch odnesl Zlatou palmu a jen tak tak mu unikl Oscar za nejlepší scénář. Veřejnosti se pak Steven ohlásil až za dva roky filmem Kafka, kde se mu podařilo bravurně zkombinovat prvky fikce a faktů ze života spisovatele Franze Kafky. V té době se mu dařilo i v soukromém životě, po svatbě s herečkou Betsy Brantley se mu narodila dcera Sarah.

Nejslavnější filmy parťáka Stevena

Jedním z nejpůsobivějších Soderbergových filmů je určitě King Of The Hill, ve kterém se hlavní hrdina (ztvárněný Jessem Bradfordem) snaží zachránit celou rodinu před rozpadem. Větší úspěch každopádně slavil Steven až po pěti letech, v roce 1998, s filmem Zakázané ovoce. Snímek, který kombinuje prvky romantiky, komedie a krimi, svým hereckým umem vyzvedává George Clooney v roli gentlemanského bankovního lupiče, do něhož se zamiluje vyšetřující policistka.

Brzy poté Soderbergh natočil své dva nejúspěšnější filmy vůbec – Erin Brockovich a Traffic – nadvláda gangů. První jmenovaný spatřil světlo světa v roce 2000 a okamžitě se stal trhákem. Příběh o matce (Julia Roberts) několika dětí, ze které se během krátké doby stane ekologická aktivistka a právnička zároveň, byl natočen podle skutečných životních osudů.

Julia Roberts neohroženě bojovala za proti korporacím. A Erin Brockovich zažila úspěch.

Co se týče snímku Traffic – nadvláda gangů, jde skutečně o přelomovou záležitost v Soderbergově kariéře. Traffic, což ve slangové angličtině znamená volný obchod s drogami, je základem pro tři různé příběhy, v nichž figurují lidé, jichž se obchod s drogami bezprostředně týká. Soderbergh dokázal, jak schopným režisérem je a na předávání Oscarů s přehledem získal sošku za nejlepší režii.

Steven Soderbergh a George Clooney se tehdy sešli mimo kameru a založili spolu úspěšnou produkční společnost Section Eight, která je dceřinou firmou Warner Bross. Jejím prvním produkčním počinem byli v roce 2001 Dannyho parťáci pod režijní taktovkou Soderbergha.

Návrat slávy díky smrtící epidemii

Steven tak vlastně zrenovoval klasiku lupičského žánru, kde úspěch v hlavní roli slavil Frank Sinatra. Hvězdné herecké obsazení (George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts) bylo jen třešničkou na dortu tohoto kriminálního dramatu, které sklidilo velký úspěch.

Filmy z posledních let už se ale takovým kladným ohlasům netěší. Rozporuplně byla přijata Solaris, v čele opět s Georgem Clooneym a stejně tak i komediální drama Hollywood, Hollywood, které bylo pro Soderberga návratem do nezávislých vod. Režisér se tedy pokusil navázat na úspěch Dannyho parťáků druhým dílem, ale jak to tak většinou bývá, dvojka moc ohlasů nezískala. Byl jí vyčítán hlavně překombinovaný scénář. Steven se ale nenechal odradit a v roce 2007 natočil ještě třetí díl, který se stal kupodivutéměř stejně populární jako jeho nejstarší bráška.

[youtube_660]4sYSyuuLk5g[/youtube_660]

Loňským nejžhavějším filmovým hitem od Stevena Soderbergha se ale stal dramatický thriller Nákaza, který v sobě nese i prvky dokumentární. Diváka jistě přiláká i špičkové herecké obsazení, v čele s Mattem Damonem, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow či Judem Lawem. Snímek, který vypráví o přežití ve společnosti stižené smrtící epidemií, se téměř okamžitě stal jedním z nejnavštěvovanějších filmů minulého roku.

Médii po premiéře Nákazy proběhla zpráva, že chce Steven s režírováním nadobro skončit. Soderbergh ale své fanoušky hned ujistil, že se mohou těšit na další díla od něj – jen nejspíš v trochu jiné umělecké formě. „Chtěl bych vyzkoušet nějaký nový druh uměleckého vyjádření, dokud na to mám čas a schopnosti,“ řekl slavný režisér magazínu New York Times. „Pokud by se to náhodou nepovedlo a já skončil bez peněz, vždycky můžu natočit další Dannyho parťáky.“

V současnosti si můžete zajít do kin na Soderberghův nejnovější akční thriller Zkrat o neohrožené vládní agentce, která dá na frak i Michaelu Fassbenderovi či Antoniu Banderasovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steven Soderbergh: Režisér Dannyho parťáků slaví úspěch na všech frontách