Šílenství jménem Janeite. Vyzkoušejte si život z doby Jane Austenové

Tvorba Jane Austenové uchvacuje čtenáře a čtenářky napříč generacemi i sociálním prostředím. Důkazem je i subkultura s názvem Janeite, jejíž členky žijí jako za dob slavné spisovatelky. Dobově se oblékají, chovají, vaří i tančí.

FOTO: Pýcha a předsudek
Šílenství jménem Janeite. Vyzkoušejte život z doby Jane Austenové. Zdroj: distributor filmu

Janeite je jednoduše řečeno označení pro věrné a oddané čtenářky Jane Austenové, ovšem pouhé čtení jejích románů jim rozhodně nestačí. Janeite se dá přirovnat k subkultuře jako Star Trek či Harry Potter, informuje server Telegraph.co.uk.

Příznivkyně kultury Janeite se učí dobové tance, zpívají dobové písně, vaří a pečou dobové recepty, chovají se podle pravidel dobové etikety a v neposlední řadě jsou také ochotné hubnout do nepohodlných korzetů, které známe z knih i filmů s hrdinkou, jakou je například Elizabet Bennetová.

Jak získat srdce pana Darcyho

„Závislou jsem se stala po zhlédnutí filmu Pýcha a předsudekKeirou Knihgtley. To mi bylo 16 let,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Sam Froudistová z Austrálie. Samozřejmě se zamilovala do postavy pana Darcyho. Její láska k Jane Austenové byla také důvodem pro to, aby se přestěhovala do Británie. „Líbila se mi dobová pravidla. Tehdy to bylo o společenské etiketě, ne jako v dobách mého dospívání,“ dodává Sam.

Claire-Violet Hanleyové je 34 let a pracuje jako sociální antropoložka v Southamptonu. I ona podlehla šílenství jménem Janeite. „Ty knihy miluji, ale má posedlost směřuje k tehdejší kultuře a historii,“ přiznává.

Colin Firth jako pan Darcy v seriálu Pýcha a předsudek, Zdroj: distributor seriálu
Colin Firth jako pan Darcy v seriálu Pýcha a předsudek. Zdroj: distributor seriálu

„Mluvíme spolu (s dalšími členkami Janeite; pozn. red.) a píšeme si dopisy v dobovém jazyce, pečeme podle tradičních receptů a chodíme na pikniky k řece, i když někdy podvádím a prostě nakoupím v supermarketu,“ přiznává Claire-Violet. „Máme tak pocit, že jsme postavy z románů Jane Austenové,“ dodává Claire-Violet.

Pořádná výbava nesmí chybět

A že výbava vyznavačky kultury Janeite musí být pořádná, potvrzuje i čtyřiatřicetiletá Natalie Garbettová. „Vlastním více dobového oblečení než současného. Jane Austenová si vůbec nemohla představit, jaký vliv bude mít. Změnila můj život,“ říká Natalie.

Ovšem i doba Jane Austenové měla své negativní stránky a toho si jsou členky Janeite vědomy. „Nechci v té době žít. Ráda totiž kontroluju svůj osud, místo toho abych čekala na někoho, kdo si mě vezme,“ upozorňuje Sam.

Od prvního vydání knihy Pýcha a předsudek od Jane Austenové uběhlo už 200 let. Kniha však ani dnes neztrácí na aktuálnosti a přitažlivosti, každý rok se prodá až 50 tisíc kopií. Například za dob první světové války předepisovali doktoři romány Jane Austenové místo terapie.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*