Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Šílenství jménem Janeite. Vyzkoušejte si život z doby Jane Austenové

Hana Mazancová

Hana Mazancová

27. 6. 2013

Tvorba Jane Austenové uchvacuje čtenáře a čtenářky napříč generacemi i sociálním prostředím. Důkazem je i subkultura s názvem Janeite, jejíž členky žijí jako za dob slavné spisovatelky. Dobově se oblékají, chovají, vaří i tančí.

FOTO: Pýcha a předsudek

Šílenství jménem Janeite. Vyzkoušejte život z doby Jane Austenové. Zdroj: distributor filmu

Janeite je jednoduše řečeno označení pro věrné a oddané čtenářky Jane Austenové, ovšem pouhé čtení jejích románů jim rozhodně nestačí. Janeite se dá přirovnat k subkultuře jako Star Trek či Harry Potter, informuje server Telegraph.co.uk.

Příznivkyně kultury Janeite se učí dobové tance, zpívají dobové písně, vaří a pečou dobové recepty, chovají se podle pravidel dobové etikety a v neposlední řadě jsou také ochotné hubnout do nepohodlných korzetů, které známe z knih i filmů s hrdinkou, jakou je například Elizabet Bennetová.

Jak získat srdce pana Darcyho

„Závislou jsem se stala po zhlédnutí filmu Pýcha a předsudek s Keirou Knihgtley. To mi bylo 16 let,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Sam Froudistová z Austrálie. Samozřejmě se zamilovala do postavy pana Darcyho. Její láska k Jane Austenové byla také důvodem pro to, aby se přestěhovala do Británie. „Líbila se mi dobová pravidla. Tehdy to bylo o společenské etiketě, ne jako v dobách mého dospívání,“ dodává Sam.

Claire-Violet Hanleyové je 34 let a pracuje jako sociální antropoložka v Southamptonu. I ona podlehla šílenství jménem Janeite. „Ty knihy miluji, ale má posedlost směřuje k tehdejší kultuře a historii,“ přiznává.

Colin Firth jako pan Darcy v seriálu Pýcha a předsudek, Zdroj: distributor seriálu

Colin Firth jako pan Darcy v seriálu Pýcha a předsudek. Zdroj: distributor seriálu

„Mluvíme spolu (s dalšími členkami Janeite; pozn. red.) a píšeme si dopisy v dobovém jazyce, pečeme podle tradičních receptů a chodíme na pikniky k řece, i když někdy podvádím a prostě nakoupím v supermarketu,“ přiznává Claire-Violet. „Máme tak pocit, že jsme postavy z románů Jane Austenové,“ dodává Claire-Violet.

Pořádná výbava nesmí chybět

A že výbava vyznavačky kultury Janeite musí být pořádná, potvrzuje i čtyřiatřicetiletá Natalie Garbettová. „Vlastním více dobového oblečení než současného. Jane Austenová si vůbec nemohla představit, jaký vliv bude mít. Změnila můj život,“ říká Natalie.

Ovšem i doba Jane Austenové měla své negativní stránky a toho si jsou členky Janeite vědomy. „Nechci v té době žít. Ráda totiž kontroluju svůj osud, místo toho abych čekala na někoho, kdo si mě vezme,“ upozorňuje Sam.

Od prvního vydání knihy Pýcha a předsudek od Jane Austenové uběhlo už 200 let. Kniha však ani dnes neztrácí na aktuálnosti a přitažlivosti, každý rok se prodá až 50 tisíc kopií. Například za dob první světové války předepisovali doktoři romány Jane Austenové místo terapie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šílenství jménem Janeite. Vyzkoušejte si život z doby Jane Austenové