×
TOPZINE.cz

RECENZE: Terapie láskou není až tak originální, jen nechce být brak

Mezi filmovými fanoušky se už delší dobu pějí ódy na Silver Linings Playbook. Prý konečně originální, svěží, vtipná a klišé bořící romantická komedie. Pravdu mají jen z části.

Silver Linings Playbook neboli v českém překladu Terapie láskou měla být podle některých diváků, kteří film viděli v zahraničí, novou romantickou komedií, která boří žánrová klišé. Naposledy jsme tu podobný film měli od Marca Webba – 500 dní se Summer. Jeho romantická komedie se zabývala rozchodem a tím, co k němu vede. Ne peripetiemi, jež pár přechází, aby se šťastně vrátil do náručí druhého a užil si pompézní svatbu.

David O. Russell sice studoval politologii, ale záhy se vrhl na psaní scénářů a režírování. Proslavil se krátkometrážním filmem na festivalu v Sundance a následně v 90. letech pokračoval celovečerními kousky. Jeho zvláštností je, že dokáže efektně využít své rozpočty a na jinak na první pohled nevýdělečných filmech trhnout balík. Má za sebou různé žánry – protiválečné drama s dávkou vydařených vtipů přinesl ve Třech králích (a také spolupráci s Markem Wahlbergem), Mám rád Huckabees byla mírně nepovedená komedie a následně Fighter, jenž reprezentuje sportovní drama.

Terapie láskou na to jde z části podobně jako tento snímek. Převrací zavedené metody romantických komedií, některé prvky využívá, ale snaží se jako celek působit originálně. Hlavními hrdiny jsou tak narušení Pat (Bradley Cooper) a Tiffany (Jennifer Lawrence), kteří k sobě z počátku samozřejmě nemají velké sympatie, ale posléze se sblíží.

Tato dvojice spolu chystá už dva další filmy. Zdroj: Bontonfilm

To je jeden z momentů, kdy Terapie láskou moc nepřevrací zažitá schémata. Podobně musí mít hlavní hrdina trochu ulítlou rodinu a šíleného kamaráda a v závěru filmu pár tančí, aby pomohl bližním/pochopil, že může být jedině spolu.

Marek BendaOčima Marka Bendy: Na první pohled se Terapie láskou může jevit jako průměrný příběh dvou lidí, kteří se zákonitě musí do sebe zamilovat. Snímek je však vyšperkován charakteristikou a ztvárněním ústředních postav. Tiffany je vdova proslavená tím, že z žalu každému dá (čokoláda to nebude).

Stylizace do černé barvy, všeříkající kamenná tvář a úderné dialogy podbarvené zdrcenou sebejistotou vynesly Jennifer Lawrence právem Oscara. Bradley Cooper v roli Pata je energetický propuštěnec z psychiatrické léčebny. Scénář může místy působit tendenčně, avšak dialogy a situace jsou umně napsané a sehrané.

Když se poprvé na plátně setkají Pat a Tiffany, je napětí mezi nimi hmatatelné. Jejich rozpravy o lécích a mrtvém manželovi jsou vtipné. Závěr sklouzává k tuctové romantice. Přitažlivost lehké dysfunkce postav se jakoby mávnutím proutku vytratí. Výsledný dobrý dojem však příliš nezkazí.

Hodnocení: 4****

Možná by tak nebylo od věci přiznat si, že Terapie láskou nejde proti žánru. Z počátku to možná až tak patrné není, ale čím více se blíží konec a hlavně vyústění vztahu hlavních hrdinů, tím více se ona klišé objevují a jsou naplno využívána. Oproti většině hollywoodských slaďáků ale vkusně a s citem, což možná diváky překvapuje, a tak hned film Davida O. Russella považují za rebelský.

[youtube_660]poVO9gLCACE[/youtube_660]

Russell měl také šťastnou ruku při výběru herců. Vyhnul se zažitým romantickým hercům typu Kate Hudson či Josh Duhamel, na které narazíte v každém zamilovaném braku. Místo toho sáhl po neokoukaných tvářích. Bradley Cooper se sice v rom-comech čas od času objevuje, ale výraznější role přináší v akčních filmech či šílených komediích (Pařba ve Vegas, A-Team). Jennifer Lawrence, která si za svou nevyrovnanou Tiffany už odnesla Oscara, se zase zamilovanému žánru zatím úspěšně vyhýbala.

Tihle dva si tak v průběhu snímku k sobě hledají cestu prostřednictvím běhání, tance a odmítání prášků. Dokazují si, že nemusí polykat pilulky, aby se stali normálními. Mohlo by to totiž taky znamenat, že ve skutečnosti skončí jako otupělé polo-zombies, jež si nemají co říct a akorát zapadají do šedi průměru.

Jedna nominace za druhou

Právě průměrné i bývají herecké výkony v romantických komediích, kdežto tihle dva spolu s otcem (Robert De Niro) a matkou (Jacki Weaver) hlavního hrdiny se dočkali nominací na mnoho cen včetně Oscarů (však to také produkuje protřelý Harvey Weinstein). Na jejich projevech stojí film – diváci si budou i nadále pamatovat hysterický výstup Lawrence v kavárně nebo Cooperův maniakální výraz, když je navlečený do černého igelitového pytle a hledá svou exmanželku, aby jí vysvětlil, že je už úplně normální.

Terapie láskou
Zuřící býk a Zuřící býk jr.

Postavy možná normální nejsou, zato snímek ano. Sleduje osudy svých hrdinů realisticky a zachycuje věrně dialogy, akorát vyústí tak, aby žánr nebyl narušen, a proto nepřináší žádné překvapení. Jak už to tak ale u podobných filmů bývá, přináší alespoň kvalitní soundtrack i kytarovou hudbu od Dannyho Elfmana. A to někdy bohatě stačí, když jsou kina plná přeslazeného Hollywoodu.

Terapie láskou (Silver Linings Playbook), Komedie / Drama / Romantický / Psychologický, USA, 2012, 122 min, Režie: David O. Russell, Hrají: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Julia Stiles, Anupam Kher, Matthew James Gulbranson, Shea Whigham, Dash Mihok, John Ortiz, Paul Herman

Hodnocení: 4****Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..