Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Terapie láskou není až tak originální, jen nechce být brak

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

27. 2. 2013

Mezi filmovými fanoušky se už delší dobu pějí ódy na Silver Linings Playbook. Prý konečně originální, svěží, vtipná a klišé bořící romantická komedie. Pravdu mají jen z části.

Silver Linings Playbook neboli v českém překladu Terapie láskou měla být podle některých diváků, kteří film viděli v zahraničí, novou romantickou komedií, která boří žánrová klišé. Naposledy jsme tu podobný film měli od Marca Webba – 500 dní se Summer. Jeho romantická komedie se zabývala rozchodem a tím, co k němu vede. Ne peripetiemi, jež pár přechází, aby se šťastně vrátil do náručí druhého a užil si pompézní svatbu.

David O. Russell sice studoval politologii, ale záhy se vrhl na psaní scénářů a režírování. Proslavil se krátkometrážním filmem na festivalu v Sundance a následně v 90. letech pokračoval celovečerními kousky. Jeho zvláštností je, že dokáže efektně využít své rozpočty a na jinak na první pohled nevýdělečných filmech trhnout balík. Má za sebou různé žánry – protiválečné drama s dávkou vydařených vtipů přinesl ve Třech králích (a také spolupráci s Markem Wahlbergem), Mám rád Huckabees byla mírně nepovedená komedie a následně Fighter, jenž reprezentuje sportovní drama.

Terapie láskou na to jde z části podobně jako tento snímek. Převrací zavedené metody romantických komedií, některé prvky využívá, ale snaží se jako celek působit originálně. Hlavními hrdiny jsou tak narušení Pat (Bradley Cooper) a Tiffany (Jennifer Lawrence), kteří k sobě z počátku samozřejmě nemají velké sympatie, ale posléze se sblíží.

Tato dvojice spolu chystá už dva další filmy. Zdroj: Bontonfilm

Tato dvojice spolu chystá už dva další filmy. Zdroj: Bontonfilm

To je jeden z momentů, kdy Terapie láskou moc nepřevrací zažitá schémata. Podobně musí mít hlavní hrdina trochu ulítlou rodinu a šíleného kamaráda a v závěru filmu pár tančí, aby pomohl bližním/pochopil, že může být jedině spolu.

Marek BendaOčima Marka Bendy: Na první pohled se Terapie láskou může jevit jako průměrný příběh dvou lidí, kteří se zákonitě musí do sebe zamilovat. Snímek je však vyšperkován charakteristikou a ztvárněním ústředních postav. Tiffany je vdova proslavená tím, že z žalu každému dá (čokoláda to nebude).

Stylizace do černé barvy, všeříkající kamenná tvář a úderné dialogy podbarvené zdrcenou sebejistotou vynesly Jennifer Lawrence právem Oscara. Bradley Cooper v roli Pata je energetický propuštěnec z psychiatrické léčebny. Scénář může místy působit tendenčně, avšak dialogy a situace jsou umně napsané a sehrané.

Když se poprvé na plátně setkají Pat a Tiffany, je napětí mezi nimi hmatatelné. Jejich rozpravy o lécích a mrtvém manželovi jsou vtipné. Závěr sklouzává k tuctové romantice. Přitažlivost lehké dysfunkce postav se jakoby mávnutím proutku vytratí. Výsledný dobrý dojem však příliš nezkazí.

Hodnocení: 4****

Možná by tak nebylo od věci přiznat si, že Terapie láskou nejde proti žánru. Z počátku to možná až tak patrné není, ale čím více se blíží konec a hlavně vyústění vztahu hlavních hrdinů, tím více se ona klišé objevují a jsou naplno využívána. Oproti většině hollywoodských slaďáků ale vkusně a s citem, což možná diváky překvapuje, a tak hned film Davida O. Russella považují za rebelský.

[youtube_660]poVO9gLCACE[/youtube_660]

Russell měl také šťastnou ruku při výběru herců. Vyhnul se zažitým romantickým hercům typu Kate Hudson či Josh Duhamel, na které narazíte v každém zamilovaném braku. Místo toho sáhl po neokoukaných tvářích. Bradley Cooper se sice v rom-comech čas od času objevuje, ale výraznější role přináší v akčních filmech či šílených komediích (Pařba ve Vegas, A-Team). Jennifer Lawrence, která si za svou nevyrovnanou Tiffany už odnesla Oscara, se zase zamilovanému žánru zatím úspěšně vyhýbala.

Tihle dva si tak v průběhu snímku k sobě hledají cestu prostřednictvím běhání, tance a odmítání prášků. Dokazují si, že nemusí polykat pilulky, aby se stali normálními. Mohlo by to totiž taky znamenat, že ve skutečnosti skončí jako otupělé polo-zombies, jež si nemají co říct a akorát zapadají do šedi průměru.

Jedna nominace za druhou

Právě průměrné i bývají herecké výkony v romantických komediích, kdežto tihle dva spolu s otcem (Robert De Niro) a matkou (Jacki Weaver) hlavního hrdiny se dočkali nominací na mnoho cen včetně Oscarů (však to také produkuje protřelý Harvey Weinstein). Na jejich projevech stojí film – diváci si budou i nadále pamatovat hysterický výstup Lawrence v kavárně nebo Cooperův maniakální výraz, když je navlečený do černého igelitového pytle a hledá svou exmanželku, aby jí vysvětlil, že je už úplně normální.

Terapie láskou

Zuřící býk a Zuřící býk jr.

Postavy možná normální nejsou, zato snímek ano. Sleduje osudy svých hrdinů realisticky a zachycuje věrně dialogy, akorát vyústí tak, aby žánr nebyl narušen, a proto nepřináší žádné překvapení. Jak už to tak ale u podobných filmů bývá, přináší alespoň kvalitní soundtrack i kytarovou hudbu od Dannyho Elfmana. A to někdy bohatě stačí, když jsou kina plná přeslazeného Hollywoodu.

Terapie láskou (Silver Linings Playbook), Komedie / Drama / Romantický / Psychologický, USA, 2012, 122 min, Režie: David O. Russell, Hrají: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Julia Stiles, Anupam Kher, Matthew James Gulbranson, Shea Whigham, Dash Mihok, John Ortiz, Paul Herman

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Terapie láskou není až tak originální, jen nechce být brak