Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: A-Team. Čtyři kovbojové třetího tisíciletí srší vtipem

Petra Duhajská

Petra Duhajská

17. 6. 2010

Když jsem bratrovi před cestou do kina přiznala, že původní seriálový A-Team neznám, vyvalil na mě oči. „Cože?!“ Zeptala jsem se, na co mám být připravená. „No, je to tak něco mezi MacGyverem a Odpadlíkem.“ Fajn, hlavně když je sranda.

Hlavní je pořádné plánování; Zdroj: distributor filmu

Komedie vyhrává nad akcí

A sranda byla. Filmový A-Team je totiž v první řadě komedie. I akční scény jsou většinou provedeny tak, aby působily spíš vtipně než napínavě. Přestože se děj dotýká i vážných záležitostí jako například irácký konflikt a věčně problematická CIA a etika jejích agentů, vše je třeba brát s nadhledem.

Bez nadhledu by totiž s hrdiny filmu už taková sranda nebyla. Kombinace hodnot à la John Wayne a téměř supermanovských schopností dělá z Hannibala Smithe (Liam Neeson), Fešáka (Bradley Cooper), B.A. Baracuse (Quinton Rampage Jackson) a Šílence Murdocka (Sharlto Copley) typické filmové postavy ve smyslu bigger than life – větší než život.

„Tanky přece nelítají!“

Film stojí na dvou hlavních trumfech. Tím prvním jsou dobře napsané dialogy a různé hlášky, které ze sebe naši čtyři borci téměř bez přestání sypou. A tím druhým je herecké obsazení. Liamu Neesonovi role šéfa skvěle sedla, i jeho tři herečtí parťáci propůjčili svým postavám ten správný díl jedinečnosti. Šílenec je opravdu šílený, Fešák je vážně fešák a Baracus se dokáže rozzuřit tak, že mu málem jde pára z uší. I Patrick Wilson jako agent CIA Lynch našel onu hranici mezi celkovou nadsázkou a přirozeností.

Fešák v akci, Zdroj: distributor filmu

Jistě by se našly i mouchy. Děj působí chvílemi trochu nepřehledně, napojení úvodní sekvence na hlavní linii příběhu není tak docela hladké. A jak už to tak bývá, občas se dostaví známý pocit tohle už tu několikrát bylo. Akční filmy jsou navíc díky technickému vývoji stále akčnější, až člověk občas při honičkách a přestřelkách jen obrací oči v sloup. I tu povinnou milostnou scénu si mohli tvůrci alespoň pro jednou odpustit.

Očima Pavlíny Nouzové: Jsou čtyři, jsou superdrsní, jsou vtipní, jsou A-TEAM! Mstí se za příkoří, která byla na nich spáchána, létají v tanku, střílí ze zbraní větších, než jsou oni sami. Nejde ale o žádnou vymejvárnu! A-Team si užijete se vším všudy, pokud jste vyrostli na akčních filmech s Arniem a jemu podobnými. Je sice pravda, že na konci se nám ty nabalované šílenosti mírně zvrhnou… Ale i tak se pořádně nasmějete! Hlavně to nebrat vážně, prosím vás.
Hodnocení: 4****

Fešák opět v akci, Zdroj: distributor filmu

Dvě hodiny odlehčené zábavy

Při sledování A-Teamu není třeba příliš přemýšlet. I kdyby člověku část zápletky utekla, vlastně se nic nestane. Cílem totiž není přijít na to, kdo koho podrazil a jak že to všechno bylo. I morální ghándíovské dilema násilí versus nenásilí je vlastně jen dalším fórkem.

Hlavní je, že se divákům nabízejí dvě hodiny, během kterých mohou hodit každodenní starosti za hlavu a dobře se pobavit.

A-Team (The A-Team)

Akční / Dobrodružný / Komedie
USA, 2010, 119 min
Režie: Joe Carnahan
Hrají: Bradley Cooper, Liam Neeson, Sharlto Copley, Quinton ‚Rampage‘ Jackson, Jessica Biel, Patrick Wilson, Omari Hardwick, Brian Bloom, Dwight Schultz, Dirk Benedict, Yul Vazquez

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: A-Team. Čtyři kovbojové třetího tisíciletí srší vtipem