Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Fighter na DVD: Jak se osamostatnit a při tom vyhrát titul

Jan Novotný

Jan Novotný

16. 11. 2011

FOTO: FighterPředejít stín, ať už cizí, nebo ten vlastní, je pro člověka vždy velký problém. O to zajímavější příběhy za těmito úspěchy stojí. A právě jeden z takových, navíc podle skutečné události, nyní vychází na DVD.

FOTO: Fighter

Dobrá máma, Zdroj: distributor filmu

Film

Fighter není o nějakém rváči, jak by si leckdo mohl název mylně přeložit. Sám hrdina Micky Ward (Mark Wahlberg) divákovi vysvětlí, jak to doopravdy je. Rvou se totiž chlapi v hospodě, kdežto tyhle zápasy jsou techničtější: hlava-tělo-hlava.

Fighter má problém, že filmový žánr, který zastupuje, má již dávno vydlážděnou cestu. A tak má sice nevýhodu, ale o to větší výzvu, této rockyovské laťky minimálně dosáhnout. Jenže pokoušet se o to by byla velká chyba.

Film Fighter byl oceněn hned dvěma Globy a Oscary. Za nejlepšího herce (Christian Bale) a herečku (Melissa Leo) ve vedlejších rolích.

Nejde tedy v porovnání s Rockym až tak o box, mistrovský střih dlouhých zápasů v ringu a důvěřivě vypadající rány, ale o útrapy, které hrdinovi tento sport v kombinaci s rodinou přináší. Na jedné straně se dá mluvit o sportovním talentu, na straně druhé o úspěšnějším bratru Dickovi (Christian Bale), s kterým je neustále srovnáván, a pošahaném zbytku famílie.

Je veliká škoda, že od začátku tak nějak víte, jak film skončí, americký sen totiž funguje. Chudý týpek z ulice vyhraje svůj veliký zápas a všichni budou šťastní. Ano, ale o to vůbec nejde. Ti prostější přijdou na to, že když se nevzdají, můžou v životě někdy i vyhrát (možná). Ti, kteří přemýšlí trochu víc do hloubky, tu mají otázku sobeckosti nejbližších a vlastní seberealizace skrze jinou osobu.

Přečtěte si podrobnější recenzi, která se s Fighterem vůbec nemaže

Více než on sám rozhoduje o osudu Mickyho jeho přítelkyně a matka s trenérem, kteří se v jednom kuse pošťuchují a uráží. Dále je tu i boj mezi ztroskotaným bratrem, který sám sní o návratu mezi provazy, a popíjející barmankou, jejímž největším životním úspěchem bylo studovat na vysoké škole. Ward se tak na scéně pohybuje jako loutka na provázcích a sám neví, kde by radši byl. Herecky se Wahlberg drží pod svou úrovní, čímž poměrně zklamal, a nelze tak docenit ani jeho čtyřletou přípravu na tuto roli.

Ty budeš říkat, co mám dělat, a já se budu bít

Film odlišují od ostatních, a tím také zachraňují dvě věci. Herecký výkon Balea a hlavně sociální prvek filmu, který bývá pravdivý, ale o to více bolestný. A to, že rodina ne vždycky člověku může pomoct, ale naopak ho může přidržovat u dna. No přece abys neuplaval, to my jsme ti, kteří mají vždycky pravdu, ostatním jde jen o peníze a oškubou tě. Jsem rád, že se Micky aspoň na chvíli zachoval tak, jak by to většina režisérů-pohádkářů neplánovala. Vždyť by se na to mohly dívat děti.

DVD

Nosič v klasicky papírových deskách nenese žádný doprovodný bonusový program. Po trailerech na jiné filmy je k dispozici pouze výběr jazyků v originálním či českém znění. K tomu jedna možnost titulků, upoutávku filmu a toť vše. Obraz je kvalitní, ostrý a při scénách v ringu příjemně televizní.

Fighter (Fighter, The)

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2010, 115 min

Režie: David O. Russell
Hrají: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Americo Presciutti, Jeffrey Corazzini, Dan Marshall

Zvuk: český, anglický
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fighter na DVD: Jak se osamostatnit a při tom vyhrát titul