Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Svatba mezi citróny. Bývalý James Bond sbalí i dánskou maminu

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 11. 2012

Pierce Brosnan nepatří do starého železa, byť už žezlo agenta 007 dávno předal mladšímu kolegovi. Přestože už nedokáže hopsat ze střechy na střechu, svádění mu stále jde na výbornou.

Pro někoho to může znít jako neuvěřitelná zpráva – oscarová režisérka Susanne Bier, která má za sebou dramata o schopnosti vyrovnat se s nepříliš příjemnými zážitky, se vrhla na romantickou komedii. Navíc do ní kromě dánských herců přidala i chlupatého šviháka Pierce Brosnana. Podle některých jejích fanoušků to je ale peklo na zemi.

Susanne Bier je, co se týče žen, nejznámější a nejúspěšnější dánskou režisérkou. Naposledy si dokonce odnesla Oscara za drama Lepší svět. Předtím ale dokázala natočit i film Bratři, který se dočkal chvíli po premiéře amerického remaku, nebo Spálené vzpomínky, kde se to hollywoodskými hvězdami jen hemžilo. Na příští rok chystá snímek podobného ražení – Serenu s Bradleym Cooperem a Jennifer Lawrence.

Režisérka totiž některé své obdivovatele zcela očekávaně zklamala. Sice za sebou už jakýsi průnik do Hollywoodu má, tentokrát ale nejde pouze o herce či sladký happy end, avšak přímo o využití typického žánru – romantické komedie. Svatba mezi citróny je totiž tak sladká, až to občas není k unesení.

Pierce Brosnan hravě sbalí i vaši maminu. Zdroj: Aerofilms

Vypráví zde příběh kadeřnice Idy (Trine Dyrholm), která je po rakovině prsu, její manžel ji podvádí, a navíc se jí vdává dcera jen pár měsíců po setkání s oním pravým. Ida je ale přesto plná optimismu, nikoho nechce zatěžovat svými problémy a věří, že všechno nějak dopadne, život holt není vždycky pohádka. Do toho se jí ale připlete okouzlující otec budoucího zetě s tváří Pierce Brosnana.

Očima Lucie Šimůnkové: Pokud znáte předchozí film režisérky Susanne Bier Lepší svět (2010), bude pro vás Svatba mezi citróny bezpochyby zklamáním. Romantická komedie o lásce v pozdním věku je jako vystřižená ze spotřební odpolední romantiky Rosamunde Pilcher nebo Daniele Steel. Průměrný příběh neuvěřitelně sráží klišé romantika slunné Itálie a stokrát použitý motiv písně That’s Amore. Představuji si vznik tohoto klenotu následovně: dánská režisérka zvyklá na mrazivou krajinu své země se odebrala na dovolenou někam k Neapoli. Tak se jí tam líbilo, že se rozhodla natočit film. Tečka. Peklo nejen pro diváka, ale i pro Pierce Brosnana, který předvádí, kam chodí agenti 007 do důchodu.

Hodnocení: 2**

Především je potřeba říct, že pokud vám je pod třicet, a ještě jste mužského pohlaví, Svatba mezi citróny bude pro vás propadák. Cílová skupina je u tohoto snímku nastavena jasně (samotné Susanne Bier je lehce přes padesát) a v žádných prvcích neustupuje. Jednoduše se díváte na rom-com pro maminy.

[youtube_660]V6z1_Gx_ik8[/youtube_660]

Co se týče žánru, ten Bier vystihla bravurně. Jako byste se dívali na o něco starší Mamma Miu, jen vše bylo méně rozjuchané, více hloubavé, ale stále na ostrově. Na první pohled se Ida a Philip nesnáší, protože každý bere život úplně jinak. Během filmu se ale sdílením svých problémů navzájem přiblíží, až je z toho láska jako trám.

To vše se prolíná s příběhem mladého páru, který se naopak už od první scény miluje až za hrob. Obě dvojice si ale musí během zbytečně dlouhých dvou hodin uvědomit, co vlastně od života chtějí a jestli není někdy lepší jít si za svým než se snažit vyhovět očekávání okolí.

Kyselé hlubokomyslné dialogy

Zde už všechno začne skřípat. Během těchto uvědomění a hlubokomyslných dialogů se projeví kyselost titulních citrónů. Vše je jaksi šroubované a příliš ohrané na to, aby film diváka mimo cílovou skupinu výrazněji zaujal. Ve špatných chvílích se moc mluví, naopak na výborně vygradované scény se nabalují další tři konce.

Kromě ústřední dvojice zde exceluje i Paprika Steen (druhá zleva).

O hercích se nedá napsat nic špatného, především ústřední dvojice ohromuje coby postarší elegán (což ale pro Brosnana není nic nového) a obyčejná, ale nesmírně sympatická blondýnka. Trine Dyrholm, známá například ze zmíněného Lepšího světa nebo i Královské aféry, dostala ke ztvárnění těžkou roli na první pohled průměrné ženy. Dokázala ji ale zahrát tak uvěřitelně a svěže, až je jí pro takový film téměř škoda.

I přes různé klady totiž není Svatba mezi citróny ničím převratným. Kromě pár krásných západů slunce kamera příliš nenabízí. Herci jsou sice skvělí, ale scénář, na kterém se snaží stavět, je příliš standardní (přitom ho napsal dvorní scenárista Bierové Anders Thomas Jensen). A především – škatulka romantické komedie je sice v tomto případě splněna, ale to už musíte být extra talent, abyste v tomto žánru nějak výrazně zazářili.

Svatba mezi citróny (Den skaldede frisør)

Romantický / Komedie
Dánsko / Švédsko / Itálie / Francie, 2012, 112 min

Režie: Susanne Bier
Hrají: Trine Dyrholm, Pierce Brosnan, Paprika Steen, Line Kruse, Kim Bodnia, Sebastian Jessen

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Svatba mezi citróny. Bývalý James Bond sbalí i dánskou maminu