Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Princ a pruďas. A žili šťastně až do další dávky hulení

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 6. 2011

Žil byl jeden nádherný princ. V oku měl jiskru, za pasem meč a nebál se bojovat se zákeřným černokněžníkem, aby z jeho spárů vysvobodil sličnou dívku. A pak byl pruďas. Ten prznil trpaslice a hulil trávu.

James Franco a Danny McBride „jsou na koni“, Zdroj: distributor filmu

Někdy to tak bývá, že bráškové jsou úplně rozdílní. Jeden je dokonalý klaďas, druhému to leze krkem a akorát závidí. Pak ale nastoupí na životní pouť, během které se z něj stane hrdina. Nejprve je nepoddajný a cíl stát se rytířem mu je cizí, radši by se jenom poflakoval. Na konci své cesty ale zjistí, že držet meč je někdy lepší než držet jointa.

Něco podobného jsme viděli už mnohokrát. Svým způsobem špatná filmová postava, která nám byla ale sympatická, si během snímku vybudovala sebevědomí, charakter a stala se umravněnou. A nesympatickou.

Vaše zhulenosti!

Jelikož takový častý vývoj postavy a děje otravuje nejen nás, rozhodla se parta okolo režiséra Davida Gordona Greena natočit parodii na všechny možné Pány prstenů, pohádky a fantasy všeho druhu. Film pojmenovali Your Highness (což jde překládat jako Vaše Výsosti, ale také Vaše zhulenosti) a poslali do světa sprostou komedii napráskanou věcmi, které by si mormoni nepustili.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2011_princ_a_prudas_your_highness/]

Princ a pruďas, sice úplně neodpovídající překlad distributora, ovšem schopný upoutat, je pohodový film od pohodového štábu. Hlavní hrdina s tváří Dannyho McBridea chlastá, kouří trávu, souloží, masturbuje. Tradiční činnosti diváků, na které je snímek zacílený. Horší je, že si pak musí divák sám před sebou přiznat, že je mu taková pokleslejší zábava blízká.

Možná právě proto si na sebe komedie zatím vydělala jen z poloviny, a to měla premiéru v Americe už před dvěma měsíci. V Česku se jí taky moc nezadaří, už jenom proto, že si spousta lidí stáhla nelegální kopii z internetu.

Mluví se tam sprostě. A mě to baví

Na vině je ale také to, že ne každý si dokáže upřímně přiznat: ano, mluví se tam sprostě a ne všechny narážky jsou zrovna sofistikované. Ale mě to baví a to mi stačí. Je léto, chci si v kině odpočinout.

Očima Lucie Šimůnkové: Důležitou otázkou, kterou si divák musí položit před návštěvou tohoto filmu, je, zda a) má povědomí o fantasy filmech vzniklých v posledních několika desetiletích nebo b) mu ke štěstí a zábavě stačí, když postavy používají sprostá slova v nevhodných (čti všech) situacích. Pokud splňuje první nebo druhou podmínku, bude se u filmu Princ a pruďas bavit. Pokud pro něj náhodou platí obě, bude se bavit vpravdě královsky. Ostatní od toho ruce pryč – neobstojí to u vás ani jako parodie ani jako komedie, budete se nudit a možná budete místy i znechucení.

Hodnocení: 2**

I když je totiž Princ a pruďas parodie, nemůžete očekávat vytříbené narážky (jako třeba v Paulovi), které by pochopili jen opravdoví fajnšmekři. Snímek neparoduje svoje konkrétní filmové kolegy, ale spíš žánr fantasy (nebo i pohádka) jako celek. Proto uslyšíte spíše vtípky, které by mohly být i v jakémkoli jiném žánru. Ideálně v nějakém kousku od Kevina Smithe, kterého svými sprostými a sexuálními fórky nejvíc připomínají.

A celkem se jim to daří. Scénář napsal sám McBride a prý ho tvořil tak, že nejprve znal podrobnou kostru příběhu a až poté doplňoval dialogy. Ty samy o sobě můžou existovat i kdekoli jinde. Jenže po boku McBridea, který mě osobně mile překvapil, protože jsem čekala trapný pokus o napodobení Setha Rogena, stojí ještě jeden. Princ James Franco.

Po záporákovi a upižlané ruce k dlouhým vlasům

Tomu se poslední dobou daří v téměř jakémkoli filmovém žánru. Ve třetím Spider-Manovi byl drsný záporák, ve 127 hodinách si střihl one man show a vysloužil si nominaci na Oscara, nyní má dlouhé vlasy a bělostný úsměv. Dělá si v podstatě srandu sám ze sebe – ze všech hezounů stříbrného plátna. Stejně jako zbytek herců přehrává, co to jde, tasí meč ve zpomalovačkách a culí se, že mu málem vypadne čelist.

Povšimněte si, že všichni mají dlouhé vlasy!

Když mu pak po boku stojí ještě Natalie Portman a Zooey Deschanel, nemůže se stát, že by byl divák vizuálně nespokojený. Prožívá pak s hrdiny americké Hledání svatého grálu, které má občas trochu hlušší pasáže, občas je zase až moc přecpané vtipy a vulgarismy (což ještě nemusí být nutně na škodu).

Režisér Gordon Green a herci McBride a Franco se sešli před kamerou už před třemi lety v Travičce zelené. I ta byla spíše nezávislou komedií o huličích pro huliče, než něčím, co by aspirovalo na kult. Podobně je na tom Princ a pruďas, ve kterém třeba narazíte na loutku ve stylu Sezame, otevři se, která má ztvárňovat perverzního kouzelníka. Stejně tak mohla být udělaná počítačem, ale právě využití spíš něčeho skutečného dokládá, že jde o film, který je malý, ale sympatický.

Princ a pruďas (Your Highness)

Komedie/Dobrodružný/Fantasy
USA, 2011, 102 min

Režie: David Gordon Green
Hrají: Zooey Deschanel, Natalie Portman, James Franco, Danny R. McBride, Damian Lewis, Toby Jones, Charles Dance, Justin Theroux, Brian Steele

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Princ a pruďas. A žili šťastně až do další dávky hulení