Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

James Franco: Obličej playboye, kvality velkého herce. A dokonce maluje!

Tereza Janíková

Tereza Janíková

9. 11. 2010

Uhrančivé oči, bělostný úsměv, ofinka a lá Robert Pattinson. Jméno James Franco nebylo donedávná příliš známé. Přitom má tento sedmadvacetiletý Kaliforňan na svém kontě takové role jako James Dean ve stejnojmenném filmu, Harry Osborn ve Spider-Manovi nebo Scott Smith, životní láska politika Harveyho Milka (Milk). Hrál pod režijní taktovkou Roberta Altmana, Nicolase Cage nebo Kevina Reynoldse. Momentálně do kin vstupuje polodokument Kvílení, kde Franco září v roli básníka Allena Ginsberga. Je na čase začít i u nás brát Jamese Franca opravdu vážně.

James Franco není jenom hezounek. Opravdu, Zdroj: distributor filmu

Píše se rok 1999 a na americké televizní obrazovky vstupuje nový seriál pro mladé Freaks and Geeks, v českém překladu Machři a šprti. Nejde o další Beverly Hills nebo Melrose Place, ale inteligentní a zábavný počin plný výborné hudby. Zajímavostí je, že jedním z tvůrců byl Judd Apatow (Zbouchnutá) a v seriálu si zahrála i stoupající hvězda mezi dnešními komiky, Jason Segel (Jak jsem poznal vaši matku). I přes (nebo právě proto?) vysoké hodnocení ze strany kritiků i diváků k natočení další série nedošlo.

Problémoví týpci? Ti Francovi sedí

Proč vám tu tento srdceryvný příběh o konci dnes už kultovního seriálu vyprávím? Jednu z hlavních rolí ztvárnil mladý a takřka neznámý James Franco. Slušný odrazový můstek. Po několika nevýrazných projektech přišel průlom – zmiňovaný televizní film James Dean (2001). Kvůli roli začal Franco kouřit, i když tento zlozvyk bytostně nesnáší. Ve snímku hrál důležitou úlohu i Deanův vztah k otci. Čekáte paralelu s životem jeho hereckého představitele? Pro účely tohoto článku bohužel, pro život Jamese Franca naštěstí, se neví o tom, že by Francův vztah s  rodiči byl nějak pošramocený.

Když už je řeč o rodičích, Jamesovy kořeny jsou skutečně mezinárodní. Díky otci Dougovi mu v žilách koluje švédská a portugalská krev, díky matce Betsy zase ruská. Franco má dva mladší bratry a je dobrým kamarádem Tobeyho Maguirea (Pravidla moštárny). Přitom právě Tobey mu vyfoukl hlavní part ve Spider-Manovi (2002). James ale získal roli Harryho Osborna, nejlepšího přítele Petera Parkera, který se ovšem k pavoučímu muži moc přátelsky nechová… Ve stejném roce si James zahrál v kriminálním dramatu Hodina pravdy, filmu víceméně průměrném, zajímavostí ale je, že mladého herce doporučil sám Robert De Niro (Všichni jsou v pohodě) na základě výkonu v Jamesi Deanovi.

Spolu s Julií Roberts jako její sexy zajíček v Jíst, meditovat, milovat

A co další filmové milníky ve Francově životě? Po zmiňované spolupráci s Nicolasem Cagem (kriminální drama Sonny z roku 2002) a Robertem Altmanem (potkali se v roce 2003 při natáčení baletního dramatu Company, kde se James objevil po boku legendárního Malcolma McDowella – hlavní hvězdy Mechanického pomeranče) je dalším výrazným snímkem Francovy kariéry Tristan a Isolda (2005). Tisíce dívek šílely po bajném artušovském princi, který se umí parádně ohánět mečem. Film se natáčel v Česku a zahrálo si v něm i dost tuzemských hvězd (a pseudohvězd).

Herec, režisér, scenárista, producent i malíř

Nejen herectvím je James Franco živ. Věnuje se i režii a na svém kontě má tři dlouhometrážní, čtyři krátkometrážní a jeden dokumentární film. Fušovat svým bossům na place do řemesla začal v roce 2005, kdy natočil hned dva celovečerákyFool’s Gold a The Ape. Ve svých dílech si Franco většinou i sám hraje hlavní roli. Zatím posledním snímkem, ve kterém se objevil nejen před kamerou, ale i na režisérské židli, je kraťas Masculinity & Me (2010). Rád taky píše scénaře a produkuje (má vlastní produkční společnost Rabbit Bandini Productions). A maluje (romantické, že?).

Ale vraťme se k herectví, protože právě za to je James nejvíc oceňován. Co se týká slavných sošek, získal například Zlatý glóbus za hlavní roli v Jamesi Deanovi nebo cenu Independent Spirit za vedlejší roli ve snímku Milk (2008). V roce 2008 byl na Hollywood Film Festival vyhlášen Hercem roku. Získal několik nominací na MTV Movie Awards, Emmy, Zlaté glóby a další. Ale první nominace na cenu nejvyšší (nebo aspoň nejprofláklejší), tedy na Oscara, ho pořád ještě čeká.

Co tím chtěl básník říct? Tedy, Allen Ginsberg...

Co se o Francovi můžeme dozvědět z jeho citátů? Tak třeba, že bude pěkný workoholik: „Čas na relax? Nikdy. To je nemožné. Dokonce nerad spím. Pořád mám pocit, že je toho tolik co na práci.“ Že za rovný chrup vděčí ranému snu o herecké kariéře a důvtipné mamince: „Když jsem byla malý, chtěl jsem být hercem, ale měl jsem fakt špatné stoličky. Rovnátka jsem nechtěl, ale maminka mi řekla, že nebudu moct být hercem, když nebudu nosit rovnátka. Tak jsem začal nosit rovnátka.“ A že si během brigádničení v McDrive vypěstoval slušné pozorovací schopnosti: „Pokaždé jsem poznal, když o mě měly holky zájem. Vždycky přijely zpátky a řekly: ,Něco jsem si zapomněla.‘ “

Jeden z novějších filmů, kde můžete Jamese Franca vidět, je romanťák Jíst, meditovat, milovat (režíruje Ryan Murphy). Ne, není to příběh o alternativním mnišském řádu, ale o alternativním způsobu života. Franco se na natáčení setkal s takovými hereckými formáty, jako je Julia Roberts nebo Javier Bardem, a rozhodně se nenechal zahanbit. Ostatně, recenzi si můžete přečíst zde.

Kdysi James Dean, teď Allen Ginsberg

11. listopadu vstupuje do českých kin drama Kvílení, ve kterém Franco ztvárnil slavného básníka Allena Ginsberga. Ve filmu se dozvíme o okolnostech, které předcházely vydání autorova nejslavnějšího díla, včetně  experimentů s drogami a skryté homosexuality tohoto amerického bohéma. Recenzi životopisného dramatu najdete zde.

O Jamesi Edwardu Francovi se říká, že má jednostranný úsměv (ať už si pod tím představíme cokoliv). Jeho role ale rozhodně jednostranné nejsou. A to je mu teprve 32 let a má toho ještě hodně před sebou. Tak ať mu to všechno hezky vychází!

P. S.: Bonusová scéna po titulkách. James Franco v reklamě pro Gucci:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

James Franco: Obličej playboye, kvality velkého herce. A dokonce maluje!