Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Program Colours of Ostrava 2012: Žije hudbou, ale dýchá divadlem

Eva Síčová

Eva Síčová

20. 5. 2012

Třídenní letní festival Colours of Ostrava potrvá od 12. do 15. července. Letošním lákadlem není pouze kaleidoskop hudebních kapel, ale především nové umístění. Festival se přesunul do samého srdce průmyslové Ostravy, do areálu Dolní oblasti Vítkovic. Ani letos nebudou diváci ochuzeni o pestrý vějíř divadelního programu.

FOTO: Hrdý Budžes

Hrdý Budžes vytrval Zdroj: Divadlo Příbram

Díky pozoruhodným zákoutím magického místa konání letošních Coloursů nemusejí organizátoři využívat místa mimo festivalový areál. Již nyní vám TOPZINE.cz přináší kompletní divadelní program, který nabídne zájemcům široké spektrum od činohry po tanec.

„Představení se odehrají v novém areálu na dvou místech. Technicky náročnější v sále Plynojemu, komornější pak v jedné z budov dolu Hlubina,“ prozrazuje dramaturg divadelní scény Jiří Moravčík.

Největším lákadlem bude legendární inscenace Hrdý Budžes s Barborou Hrzánovou v hlavní roli. Herečka a držitelka Ceny Thálie však není jedinou známou tváří, která se na festivalu objeví. V inscenaci Případy Dr. Toureta uvidíte herečku Annu Polívkovou. Z loutkového světa přijedou především pražskému publiku dobře známé Buchty a loutky s improvizací Automat na filmy.

Doporučení šéfkuchaře

Jedinečnost exteriéru Vítkovic, ale i nově zrekonstruovaný Plynojem, který budí velký zájem místních obyvatel, přiláká velké množství návštěvníků. Divadelní scéna i v předchozích letech praskala ve švech a kvůli omezené kapacitě jednotlivých prostor bylo dobré zajistit si místa s časovým předstihem.

[youtube_660]tfazweo3h-g[/youtube_660]

Pokud vás výlet do komunistických dob s Bárou Hrzánovou nezaujal, možná si vychutnáte představení Muži režisérky Adély Laštovkové Stodolové ve spolupráci s uměleckým tandemem SKUTR, který diváky zavede velmi expresivní cestou do niterných pocitů mužů-zvířátek.

Autorský režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Jejich absolventská představení vzbudila zájem kritiky i ohlasy u diváků. Jsou známí za hranicemi, kde jejich působení vyvrcholilo v roce 2008 v Edinburghu představením Plačky nominovaným na mezinárodní ceny experimentálního divadla Total Theatre Award. Inscenací Joke Killers reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji. Mimo vlastní autorské tvorby režírují i na předních českých scénách (Národní divadlo v Praze, ostravské Divadlo Petra Bezruče, brněnské HaDivadlo a další).

Pokud však neholdujete živým tvorům, nechte se vtáhnout divadlem DNO do hudebně-kabaretního příběhu kapely iDolls a možná se budete divit, co se může stát v průběhu takového koncertu.

Ocenění do Ostravy

Knížku Astrid Lindgrenové Děti z Bullerbynu měl v ruce téměř každý. Loutkový divadelní spolek Športniki divákům zprostředkuje návrat do tohoto slavného městečka a v inscenaci Back to Bullerbyn předvede loutkovou soap operu. Ta získala českou prestižní cenu Erik, přezdívanou jako loutkářský Oscar, na festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem za nejlepší loutkářskou hru roku 2011.

[youtube_660]Lor506uPZMA[/youtube_660]

Divadelním fanouškům by nemělo ujít jméno seskupení VOSTO5, které do Ostravy přiveze Stand’artní kabaret. Ten má díky improvizaci vždy svou premiéru a zároveň derniéru.

Znáte pohádku O Červené karkulce? Měli byste se o tom raději přesvědčit a zajít si na THeater ludem. Divadelní loutkové představení Červená Karkulka aneb Tanečnice bude navíc doplněno o workshop, kde se nejen děti naučí, jak si vyrobit vlastní loutky.

Colours of Ostrava 2012 (12.–15. 7. 2012)

Adéla Laštovková Stodolová & SKUTR: Muži

NANOHACH: Brut

Anna Polívková & VerTeDance: Případy Dr. Toureta (TOPZINE.cz doporučuje)

Divadlo A. Dvořáka Příbram: Hrdý Budžes

Buchty a loutky: Automat na filmy (TOPZINE.cz doporučuje)

Divadlo DNO: IDolls

Divadlo Športniki & LG Maribor: Back to Bullerbyn (TOPZINE.cz doporučuje)

Divadlo VOSTO5: Stand’artní kabaret (TOPZINE.cz doporučuje)

THeatr ludem: Červená Karkulka aneb Tanečnice

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Program Colours of Ostrava 2012: Žije hudbou, ale dýchá divadlem