Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pražská zoo přivítala do své orangutaní rodinky dva nové přírůstky

Redakce

Redakce

3. 10. 2011

FOTO: Gempa v zázemíOd pátku 16. září se může pražská zoo pochlubit novými přírůstky do své orangutaní „rodiny“. Jsou jimi samice orangutana sumaterského Mawar se svým šestiletým synem Gempou.

Mavar ve vnitřní expozici, Foto: Tomáš Adamec

Mavar ve vnitřní expozici, Foto: Tomáš Adamec, zoo Praha

Pražská zoologická zahrada tím zahájila novou éru v chovu jednoho z nejohroženějších zvířat – lidoopů sumaterských. Oba orangutani byli přivezeni ze zoo na ostrově Jersey, založené britským přírodovědcem, ochráncem přírody a spisovatelem Geraldem Durrellem.

Lidoopové přicestovali ve speciálním vytápěném voze. Společně s nimi přijela do Prahy i  jejich chovatelka z Jersey, jež měla za úkol usnadnit jejich aklimatizaci na nové prostředí. Po dlouhé cestě byli orangutani nejdříve umístěni v odstavných boxech v zázemí pavilonu Indonéské džungle.

Nová epocha v chovu orangutanů

„Zvykali si tam nejen na nové prostory, ale i na nás,“ konstatovala vrchní chovatelka lidoopů Denisa Ryšková. „Nyní už je postupně pouštíme i do vnitřní expozice Indonéské džungle.“ Zde si je mohou prohlédnout i návštěvníci pražské zoo, pro nžž jsou nová zvířata velmi zajímavá.

Gempa v zázemí, Foto: Tomáš Adamec

Gempa v zázemí, Foto: Tomáš Adamec, zoo Praha

„Pro Prahu to bude znamenat počátek zcela nové éry chovu tohoto kriticky ohroženého lidoopa. Mawar v budoucnu vytvoří pár se samcem Padangem. Vyloučeno není ani spojování s geneticky nesmírně důležitým samcem Kamou, prvním orangutanem narozeným v tehdejším Československu,“ řekl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Pražská zoo tímto krokem navázala na dlouholetou tradici chovu orangutanů sumaterských, která se datuje již od roku 1961. Tehdy dorazila z divočiny samička Soňa, jíž se o deset let později narodilo první mládě odchované v Československu – samec Kama. Společně s dalšími orangutany žije v pražské zoo dodnes, čímž pomáhá zachránit tento kriticky ohrožený poddruh orangutanů, jichž žije na Sumatře méně než 5000.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražská zoo přivítala do své orangutaní rodinky dva nové přírůstky