Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Miletín. Město, kde se narodil Karel Jaromír Erben

Samcová Jana

Samcová Jana

11. 8. 2011

Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly… Úvodní verš Erbenovy balady Kytice otevírá stejnojmennou sbírku básní, jež se řadí mezi démanty české literatury. Poznejte, jaká místa K. J. Erbena inspirovala k napsání jednotlivých děl.

FOTO: Rodný dům K. J. Erbena

Rodný dům K. J. Erbena, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Karel Jaromír Erben se jako jedno z dvojčat narodil 7. listopadu 1811 v Miletíně, městečku severovýchodně od Hořic, v královéhradeckém kraji. Dřevěný domek, v němž básník přišel na svět, stával v Miletíně už od roku 1734. Po požáru v roce 1846 byl dům přestavěn na kamenný.

Právě Miletínem a jeho okolím je inspirována většina Erbenových děl, z nichž nejslavnější je Kytice, původní básnická kniha vydaná roku 1853, jejíž konečné podobě předcházelo téměř dvacet let tvrdé práce.

Nejen na spisovatelovu počest, ale zejména pro vzdělávání i aktivní relaxaci byla v loňském roce v Miletíně otevřena naučná stezka K. J. Erbena, která na více než pěti kilometrech mapuje nejen historii města, ale především se váže k několika konkrétním baladám z Kytice.

Naučná stezka vede po stopách Polednice, Vodníka i Zlatého kolovratu

Trasa začíná u Erbenova rodného domku, který dnes slouží jako muzeum. Uvnitř se nachází dobový nábytek, rodinné památky i akvarely k autorovým baladám. Po telefonické dohodě je možné do domu za drobný peníz nahlédnout.

FOTO: Polednice

Polednice na naučné stezce K. J. Erbena

Druhé zastávkové místo Studánka, kde národopisec trávil se svým otcem velké množství času, přibližuje baladu Polednice, a to dřevěnou sochou v životní velikosti. O berličce, hnáty křivé, hlas vichřice podoba…

Následuje Popraviště, smutné místo, na němž informační tabule zmiňuje i poslední popravenou ženu ze sousední vsi. Tragické události tohoto místa sloužily jako podklad pro baladu Dceřina kletba. Kletbu zůstavuji tobě, matko má…

Okolo lesa pole lán, hoj jede, jede z lesa pán… Čtvrtá zastávka evokuje báseň Zlatý kolovrat, a to dřevěnou sochou pána na koni, který se dívá na Erbenův rodný domek. Z pánova pohledu se otevírá nádherná vyhlídka na celý Miletín.

FOTO: Dřevěný kůň

Pán na dřevěném koni

Dalšími zastaveními jsou mj. Miletínské lázně i hřbitov, na němž je pochovaná část Erbenovy rodiny. Zde se nabízejí verše z balad Svatební košile: Vstávej, umrlče, hola, hou, a podej mi sem tu živou… i z básně Holoubek: Okolo hřbitova cesta úvozová, šla tudy, plakala mladá, hezká vdova… Naučná stezka je poté zakončena u miletínské věže.

Kromě K. J. Erbena Miletín proslavily i takzvané Miletínské modlitbičky, krájené perníčky s marcipánem, cukrovou polevou a mandličkou navrchu. Připomínají malé modlitební knížky a jejich autorem je další z rodu Erbenů – perníkář Josef Erben.

Prohlídka Erbenova rodného domku:

Po telefonické dohodě s paní Růženou Grofčíkovou 773 225 146.
St – So: od 10 do 17 hodin
Ne: od 10 do 13 hodin

Vstupné:
Děti a důchodci 25 korun
Dospělí 40 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miletín. Město, kde se narodil Karel Jaromír Erben