Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zoo Praha si brousí zuby na malé orangutany. Pomoci s rozmnožováním přijel dvanáctiletý Padang

Samcová Jana

Samcová Jana

3. 11. 2010

Padang v transportním boxuDo pražské Zoo ve čtvrtek 28. října přicestoval z britského Chesteru dvanáctiletý chovný samec Padang zvaný Pady, jehož úkolem bude postarat se o rozšíření chovu orangutanů. Spolu se samicí Mawar tak nahradí současný pár orangutanů sumaterských – samici Upitu a samečka Kamu, u nichž už je šance na rozmnožení takřka nulová.

Padang v transportním boxu

Padang v transportním boxu, Foto: Petr Rošický

„Transport Padanga začal v úterý odpoledne, do zoo dorazil přepravní kamion v noci ze středy na čtvrtek. Vykládání proběhlo ve čtvrtek ráno, mezi sedmou a půl devátou,“

popsal dění kurátor savců Pavel Brandl. „Pady spolupracoval, přešel z bedny do bedny jen s malým váháním. V novém prostředí pije bez problémů, během dne se i najedl kousky ovoce.“

Čtvrteční den strávil Pady v malé ložnici, chovatelé ovšem doufají, že by se již během nejbližších dnů mohl seznámit s rozlehlou expozicí Indonéské džungle. Následující dny pak budou ve znamení přivykání si na vrchní chovatelku Denisu Ryškovou.

FOTO: Přesun Padanga do expozice

Přesun Padanga do expozice, Foto: Petr Rošický

Padangova adaptace na nové prostředí bude probíhat ve společnosti samice Mawar a její pětileté dcery, které v blízké době přicestují ze zoo na ostrově Jersey, ležící mezi Francií a Británií v Lamanšském průlivu. Výměnou za pražskou samici Upitu. Samec Kama v Zoo Praha naopak zůstává, avšak ve vyhrazeném prostoru, aby se jeho soužití s novým párem obešlo bez potíží.

Orangutani sumaterští jsou součástí pražské zoo od roku 1961. Právě samec Kama je vůbec prvním orangutanem, jenž se narodil na tehdy ještě československém území. Orangutani sumaterští se řadí mezi kriticky ohrožený poddruh lidoopů. Poslední odhady hovoří o méně než pěti tisících jedinců. Příčinou vymírání orangutanů je na Sumatře těžba dřeva a výstavba silnic.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zoo Praha si brousí zuby na malé orangutany. Pomoci s rozmnožováním přijel dvanáctiletý Padang