Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Foto: V Zoo Praha mají nový přírůstek. Malý hrošík se má čile k světu!

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

10. 6. 2011

Ve středu 8.6. v Zoo Praha slavili významný chovatelský úspěch, samici Marušce se totiž narodilo mládě. Hrochy obojživelné zoo chová od roku 1933 a středeční přírůstek je už několikátým mládětem tohoto druhu v Zoo Praha.

FOTO: Mládě hrocha obojživelného

Mládě hrocha obojživelného narozené 8.6., Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nový přírůstek se narodil ve středu asi v 10.15 hodin. „Mládě je vitální, brzy po narození se napilo mléka. Pokud se nestane nic neočekávaného, koncem příštího týdne bychom mládě rádi představili návštěvníkům,“ sdělil Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.

Samicím hrochů se rodí většinou jedno mládě, zřídka i dvě. Porod probíhá pod vodou, to je u suchozemských savců výjimečné. Mládě se musí zhruba do půl minuty nadechnout a už od narození umí plavat. Dokáže uzavřít nosní i ušní dírky a i mateřské mléko saje většinou pod vodou. Mládě váží 25 – 45 kg a bývá dlouhé kolem 120 cm. Zdržuje se převážně pod vodou a někdy odpočívá na matčině hřbetu.

FOTO: Mládě hrocha Jedenáctiletá samice Maruška přišla do pražské zoo před devíti lety, kdy nahradila samici Lentilku, která zahynula při povodních. Otcem je hroch Slávek, ten je otcem už čtyř odchovaných mláďat. Samec byl jednou z tváří kampaně Seznamte se, a patří tedy k nejznámějším zvířatům v Zoo Praha.

Do vnitřních prostor Pavilonu velkých savců zatím návštěvníci nemají povolený vstup, protože samice a její potomek potřebují klid. Návštěvu malého hrošíka si ale samozřejmě nenechal ujít ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Malý hrošík pomalu vylezl z vody následován matkou Maruškou, ta si pochutnávala na senu a zelenině a mládě vše se zájmem očichávalo. Netrvalo to dlouho, ale svého prvního hrocha jsem si skutečně užil.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: V Zoo Praha mají nový přírůstek. Malý hrošík se má čile k světu!