Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kampaň Zoo Praha: Sloní trus, kup si kus!

Samcová Jana

Samcová Jana

21. 4. 2011

Po loňských kontroverzních kalendářích plných zvířecích exkrementů přichází ředitel pražské zoo Miroslav Bobek s novým nápadem podobného ražení. Od soboty budou v Zoo Praha v prodeji kyblíky se sloním trusem.

FOTO: Kyblík se sloním trusem

Kyblík se sloním trusem, Zdroj: Zoo Praha

Všichni tři sloni, které pražská zoo chová, vyprodukují dohromady za den jeden celý kontejner trusu. Přepočteno na kilogramy je to zhruba 420 – 540 kg sloních výkalů denně. Respektive půl tuna stoprocentního biologického odpadu za den. Jedná se proto o zdravé, čistě organické hnojivo, ideální pro u nás tolik populární zahradničení.

Biologické hnojivo

Trus neobsahuje ani gram chemie, není v něm obsažen ani čpavek, nemusí se proto kompostovat. Lze jej rovnou aplikovat na zeminu.

Sloní trus se doporučuje použít na záhony alespoň tři týdny před výsadbou, ale ani aplikace trusu na již vzrostlé rostliny by neměla mít negativní účinky. Sloní exkrement je vhodným hnojivem jak do kompostu, tak přímo do půdy, protože v důsledku málo účinného procesu trávení slonů obsahuje minimálně 40 % jen mírně rozložených částí rostlin.

Víte že …

Sloni se svou váhou 3 až 5 tun a nedokonalým trávením denně spotřebují přes 140 kg potravy (vše rostlinného původu – trnité větve, klacky, kořínky, kůru stromů, ostrou trávu, ale i šťavnaté plody a listy).

Někteří jedlíci sežerou až neuvěřitelných 300 kg potravy! Kromě toho sloni vypijí okolo 100 až 150 litrů vody. Shánění potravy jim zabere 16 až 18 hodin denně, nemohou si proto dopřát ani dlouhý spánek. Trávicí ústrojí slona dokáže využít pouhých 40 % zkonzumované potravy.

Nestrávený zbytek vyjde z těla ven v podobě velkých „koblížků“, z nichž každý váží 1 až 2 kg.

Zahájení prodeje sloního trusu se uskuteční  v sobotu 23. dubna od 13 hodin v pavilonu slonů. Kbelík o váze 1,5 kilogramu bude k dispozici všem zájemcům za 70 korun, kdo přinese vymytý a nepoškozený kyblík zpět, dostane nový za 50 korun. Prodej bude probíhat jen o víkendech a státních svátcích.

FOTO: Billboard sloní trus

Billboard sloní trus, Zdroj: Zoo Praha

Na prodej neobvyklého zboží od poloviny dubna upozorňuje billboardová kampaň plná hrušek s mottem – Hnojeno sloním trusem ze Zoo Praha. Po Vídni a dalších evropských zoologických zahrad je Praha první zoo v ČR, která začala prodej sloního trusu realizovat.

„Věřím, že zahrádkáři novou položku našeho sortimentu ocení,“ usmívá se Miroslav Bobek. „A se svým příjmením jsem tento prodej zavést zkrátka musel.“

Zahájení prodeje sloního trusu

Kdy: Sobota 23. dubna od 13 hodin

Kde: Zoo Praha, Pavilon velkých savců

V rámci akce proběhne autogramiáda Ivy Vilhumové, autorky knihy Atlas trusu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kampaň Zoo Praha: Sloní trus, kup si kus!