Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nordfest 2012 přivede mráz i do kina. Těšte se na loňského Oscara

Jan Novotný

Jan Novotný

4. 2. 2012

Přehlídku současných skandinávských filmů můžete od 2. února vidět v pražském kině Evald. Letošní, již pátý ročník začal finskou tragikomedií Hamlet podniká.

Kaurismäkiho Le Havre, Zdroj: distributor filmu

Festival Nordfest, který navazuje na Týden severských filmů, nabídne fanouškům severské kinematografie během jedenácti dnů celkem dvacet tři snímků. Ty budou z Dánska, Norska, Švédska, Finska a Islandu.

Přehlídku ve čtvrtek 2. února odstartoval filmař Aki Kaurismäki. Šlo o němý film s mezititulky oceněný na Berlinale o manželském trojúhelníku Juha a snímek nominovaný na Oscara Muž bez minulosti. Mini profil Kaurismäkiho uzavře jeho poslední titul, oceněná tragikomedie z Francie Le Havre.

Dojde i na loňského vítěze Oscara Lepší svět

Další mini profil bude věnován uznávané dánské režisérce Susanne Bier. Ten bude zastoupen třemi dramaty o mezilidských vztazích: Bratři, Po svatbě a Lepší svět.

FOTO: Nordfest 2012

Logo Nordfestu se povedlo, Zdroj: nordfest.cz

Ani kultovní dánský režisér Lars von Trier nebude na letošním ročníku chybět. Od něj se fandové mohou těšit na dobové drama z 30. let na téma otroctví Manderlay, svěží komedií Kdo je tady ředitel?, kontroverzní horor Antikrist, drama o dvou sestrách a očekávaném konci světa Melancholia a zábavný dokument Pět překážek. Kolekci dánských filmů uzavře oceňovaný Thomas Vinterberg s vítězným snímkem 43. ročníku karlovarského festivalu Ukrutně šťastni.

I Norsko a Švédsko, pod záštitou Lukase Moodyssona, se představí s několika tituly. Islandská kinematografie nabídne dvě tragikomedie. Snímek okořeněný drsným humorem Dobré srdce a autobiografický film Mama.

Jednotlivé vstupné na filmové představení činí 110,- Kč. Součástí programu jsou také doprovodné akce jako například tři přednášky o cestování, doplněné o besedy s diváky. Chybět nebude ochutnávání oblíbeného nápoje seveřanů cider.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nordfest 2012 přivede mráz i do kina. Těšte se na loňského Oscara