Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze filmu Kdo je tady ředitel?. Banda magorů hledá svého ředitele

Redakce

Redakce

31. 1. 2011

Týden severských filmů uvedl pět let starou Trierovu komedii o jedné netradiční firmě, která hledá svého ředitele. K tomu přidejte typicky dánský humor, minimalismus a absurditu a vyjde vám jedna z nejvtipnějších severských komedií.

OBR: Kdo je tady ředitel?

Tak kdo je tady sakra ředitelem?, Zdroj: distributor filmu

Filmy dánského režiséra Larse von Triera jsou zárukou kvalitní podívané spojené s depresivními stavy. Jeho silná dramata poukazují na společenské nedostatky, prohnilosti v systému či lidské slabosti. Snímek Kdo je tady ředitel? z roku 2006 vyrazil mnohým přiznivcům tohoto režiséra skoro dech. Trier se odhodlal natočit komedii. Velmi rafinovaně tak zmátl diváky, aby jim posléze na plátně mohl předvést, že formální a žánrová odlišnost mu nečiní žádné problémy. V tomto filmu jako by vyvracel celou svoji dosavadní filmovou tvorbu, ale nenechme se zmást, pouze formálními prostředky.

Těšte se na komedii. Ale trochu si s vámi hraju…

Film začíná Trierovým prohlášením, že se můžeme těšit na komedii a budeme při tom postupovat podle přesných pravidel. Nakonec zjistíme, že si s námi tak trochu hraje. Trier si nastavuje rámec žánru komedie, a švanda může začít.

Kdo je tady ředitel? je brilantní ukázkou dánského minimalistického humoru, který české publikum více než baví. Je vystavěn na absurdní zápletce herce, který je zaplacen utajovaným ředitelem, aby hrál ředitele jeho firmy. Herec se však z počátku nedokáže přesvědčivě vžívat do své nové role, z čehož vyvstává mnoho komických momentů.

OBR: Kdo je tady ředitel?, Zdroj: Artcam

Pro Larse von Triera nejsou komedie úplně typické

Kdo je tady ředitel? je snímkem zejména formálně velmi inovativním. Divák po chvíli sledování dospěje k přesvědčení, že to, na co se dívá, je divné. Ještě neví proč, ale něco mu nesedí. Celý film je točen kamerovou technikou Automavision, to znamená, že všechny úhly kamery i zvuky jsou selektovány náhodným počítačem. Dochází tak k podivnému a nehezkému rámování a kompozicím. Navíc je film zabírán ze stativů a stříhán po ose. Jako by se režisér od filmu zdánlivě odstřihl a nechal výběr záběrů na počítači. Touto skutečností v zásadě paroduje také samotné autorství.

Pokud Larse Von Triera znáte, uvědomíte si, že zcela zparodoval legrační film. Přitom vám to ale vůbec nevadí, protože ten humor, dialogy a absurdní situace jsou jednoduše vynikající. V tomto filmu nejsou nudná místa, ani znepokojující momenty, které bychom určitě od Triera čekali.

Kdo je tady ředitel?  je bezvadnou komedií, a přitom se tematicky drží základních Trierových motivů, jako je problém společenských pravidel a ochota se jim podřizovat. Ty se projektují v této absurdní rovině příběhu, který však podle pevně daných pravidel musí nevyhnutelně skončit dobrým koncem. Navíc, znáte nějaký další film, ve kterém ani na chvíli neuslyšíte doprovodnou hudbu?

Kdo je tady ředitel? (Direktøren for det hele)

Komedie
Dánsko / Švédsko / Island / Itálie, 2006, 95 min

Režie: Lars von Trier
Hrají: Jens Albinus, Jean-Marc Barr, Peter Gantzler, Sofie Gråbøl, Iben Hjejle, Fridrik Thór Fridriksson

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze filmu Kdo je tady ředitel?. Banda magorů hledá svého ředitele