Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nemáte rádi Vánoce? Přinášíme 10 nevánočních televizních tipů

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 12. 2012

Pokud nejste příznivcem Vánoc, ale zároveň rádi sledujete televizi, nemáte o vánočních svátcích lehký život. Proto jsme pro vás vybrali 10 filmů z programu, v nichž nepadne o Vánocích ani slovo.

Wonkova továrna je kouzelná, ale má svá rizika. Zdroj: Warner

Vánoce jsou známé nejen jako chvíle klidu a pohody, ale také jako skvělá marketingová příležitost pro obchodníky. Kromě supermarketů přeplněných sladkostmi s vánoční tematikou je pro závěr prosince typický také televizní program nabouchaný filmy, jejichž děj nějakým způsobem s Vánoci souvisí. Pokud ale Vánocům zrovna nefandíte, není jednoduché této mánii uniknout. Naštěstí televize občas nasadí i nevánoční snímky, my jsme pro vás vybrali deset nejzajímavějších.

Karlík a továrna čokoládu

Film z roku 2005 je asi nejpohádkovější položkou režijní filmografie Tima Burtona. Snímku dominuje kouzelné prostředí továrny na čokoládu a originálně propracované dětské charaktery. Většina z nich (a platí to i pro jejich rodiče) je v něčem nesnesitelná a banda Umpa-lumpů za to každé z dětí za doprovodu písní vždy patřičně potrestá. Na předvečer Štědrého dne nenajdete na českých kanálech lepší nevánoční podívanou.

Vysíláno: neděle 23. prosince, 21:35, ČT1

Mizerové

Sehraný policejní tandem Burnett – Lowrey se prohání v černém Porsche ulicemi Miami a řeší banální případy. Ale tentokrát je čeká tvrdá práce a šéf drogového gangu Fouchet, který nezanechává žádné stopy a uznává jen mrtvé svědky. Odvážnou loupež heroinu museli provést profesionálové, kteří měli své spojky i v policejních řadách. Jediným svědkem, který může pomoci, je vyděšená call girl Julie. Otázkou jen je, v jakém dabingu film na Nově uvidíme – i když po desáté by už nemusel být tak slušný.

Vysíláno: pátek 28. prosince, 21:55, Nova

[youtube_660]8LgfIn-Suyw[/youtube_660]

Shrek

Animovaný film je pro období Vánoc z mnoha pohledů ideální volbou. Je odpočinkový, v mnoha případech ale zároveň vtipný. To rozhodně platí o Shrekovi, který se stal mezi animáky hlavně díky svému humoru legendou. A jelikož se v tomto případě nadmíru povedlo i pokračování (alespoň to první), doporučujeme vám i to, které vysílá tatáž stanice o den později v podobný čas.

Vysíláno: úterý 25. prosince, 11:35, Nova

Rozum a cit

Zatímco dílo autorky Jane Austenové Pýcha a předsudek filmově zpracoval Joe Wright, staršího románu Rozum a cit se chopil Ang Lee. Do romantické komedie z prostředí Anglie na počátku 19. století obsadil režisér plejádu skvělých britských herců. Za všechny jmenujeme Hugha Granta, Emmu Thompson, Kate Winslet či Alana Rickmana.

Vysíláno: středa 26. prosince, 22:35, ČT1

Na samotě u lesa

Jeden z nejlegendárnějších českých filmů si zasloužil umístění v programu rovnou na Štědrý den. Takže až dojíte kapra a rozbalíte dárky, můžete večer zakončit s humorem a touto komedií. Snímek Jiřího Menzela je divácky oblíbený především díky skvělým hereckým výkonům a nezapomenutelným hláškám. Kdo z vás nikdy nekonstatoval, že chčije a chčije?

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 21:50, Nova

Ve filmu exceluje mimo jiné i Ladislav Smoljak. Zdroj: Bonton

Prázdniny v Římě

Současné romantické komedie za moc nestojí. Zato ty, které jsou už pár desítek let staré, se těší náležité oblibě. Herci v nich jsou galantní, herečky přirozeně okouzlující, repliky nejsou plny sexuálních narážek, a v souvislosti se scénářem lze dokonce použít i slovo kvalita. Zasloužené tři Oscary a skvělá volba pro pohodu u televize na Boží hod vánoční, to jsou Prázdniny v Římě.

Vysíláno: úterý 25. prosince, 21:35, ČT2

Trosečník

Příběh Trosečníka už vzhledem k názvu snad netřeba představovat. Pro hlavní roli zhubl Tom Hanks v zájmu autentičnosti skoro 30 kilo, nechal si také narůst delší vlasy. Na snímku spolupracoval s režisérem Robertem Zemeckisem, se kterým už společně natočili o šest let dříve Forresta Gumpa. Pokud byste Trosečníka nestihli 23. prosince, máte na stejném kanálu možnost zhlédnout ho ještě o den později po poledni.

Vysíláno: neděle 23. prosince, 20:00, Nova Cinema

Lady a Tramp

Některé animáky jsou prostoduché, některé jsou vtipné a některé jsou opravdu krásné. Do třetí kategorie spadá právě romantický Lady a Tramp od Walta Disneyho. A kdo by nevzpomněl na legendární scénu se špagetou? Jen málokterá romantická scéna se jí vyrovná, a to i v kategorii hraného filmu.

Vysíláno: úterý 25. prosince, 8:35, ČT1

[youtube_660]ZNEk6TRbTEo[/youtube_660]

Jméno růže

V roce 1980 vyšel postmodernistický román Umberta Eca Jméno růže. O šest let později byl na jeho motivy natočen film. Snímek sice nezachází do detailů tolik jako kniha (což je pochopitelné), režisér Jean-Jacques Annaud si ale v příběhu našel svoje, a právě na to se zaměřil. Vytvořil tak téměř nový příběh, do nějž obsadil vynikajícího Seana Conneryho. A ve výsledku jsou i znalci knižní předlohy zpravidla s výsledkem spokojeni.

Vysíláno: neděle 30. prosince, 22:10, Prima Family

Prázdniny

Potřebujete v noci před Štědrým dnem ještě dobalit poslední dárky nebo dopéct ještě jeden druh cukroví? Rozhodně neuškodí pustit si k tomu současnou romantickou komedii. Nevyžaduje totiž vaši stoprocentní pozornost, zároveň vás ale může mile potěšit, a třeba i pobavit. A když herecké obsazení zahrnuje i jméno Jude Law, je navíc na co koukat.

Vysíláno: neděle 23. prosince, 22:50, Prima Family

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nemáte rádi Vánoce? Přinášíme 10 nevánočních televizních tipů