Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Timu Burtonovi: Geniální režisér nenávidí svá díla

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

2. 10. 2012

Zdá se vám Tim Burton příliš podivínský a jeho tvorba místy až moc ponurá? Není se čemu divit, zatímco my byli vychováváni na pohádkách o plyšových králíčcích a princeznách v růžových šatech, Burton už od dětství nejradši sledoval horory.

Umělec. Bohém. Jen při pohledu na jeho zevnějšek se nemusíte bát používat taková slova. Zdroj: youtube.com

U některých filmů můžete mít problém vybavit si herce v hlavní roli, natož ještě režiséra. Tim Burton ale rozhodně není ten případ. Autor snímků Karlík a továrna na čokoládu, Střihoruký Edward nebo Mrtvá nevěsta je naopak důkazem, že lišit se od zbytku světa nemusí být vůbec na škodu…

1. Ten divný kluk odvedle aneb nepřítel Mickeyho Mouse

V každé společnosti se najde člověk, který svým chováním nebo vzhledem úplně nezapadá a na okolí působí tak trochu děsivě. Jeho pohled nahání strach, obvykle sedí sám v koutě a rád si povídá s imaginárním kamarádem. Malý Tim by se dal možná přirovnat k dětem z hororů, ze kterých vám běhá mráz po zádech. Kromě toho, že rád sledoval horory místo pohádek, chodil si také s oblibou hrát na hřbitov.

Dnes sice působí jako mimořádný režisér a člověk se svým vyhraněným stylem tvorby, ale ani jemu se nevyhnuly počáteční nezdary. Když se dostal do společnosti Walta Disneyho a začal pracovat na svém prvním snímku, setkal se s velkým nepochopením. Jeho morbidní výtvory se prý vůbec nedaly použít, protože byly považovány za vrchol všeho ne-disneyovského.

Ukradené Vánoce Tima Burtona překvapivě režíroval Henry Selick. Postavička Jacka Skelletona se na nás ale dodnes šklebí z výloh obchodů. Zdroj: Touchstone Pictures

2. I géniové mají své dny

Ačkoliv by díky svým úspěchům mohl působit jako člověk spokojený se svou tvorbou, není určitě jedním z těch, kteří svá díla vychvalují. Trpí totiž maniodepresivní psychózou, ve které se střídá období radostné euforie a hluboké deprese. Sám Burton tíhne spíše k těm depresím. Byly doby, kdy se na svá díla nedokázal ani podívat, nenáviděl vše, co vytvořil, a kvůli svému stavu dokázal prospat čtrnáct hodin denně – doma i na place.

3. S Johnnym se to lépe táhne…

Tim Burton je režisér, který se drží toho, co dobře zná a dvojnásobně to platí u herců. Téměř v každém jeho filmu účinkuje Johnny Depp a také Burtonova partnerka Helena Bonham Carter. A je jedno, jestli se jedná o hraný nebo animovaný snímek – pokud si tam nemůžou zahrát fyzicky, propůjčí postavičkám aspoň svoje hlasy.

Výjimku nedělá ani v obsazení svého týmu v zákulisí. Takový Danny Elfman je hudebním mágem většiny Burtonových filmů. Šanci se pořádně vyřádit dostal hlavně v Karlíkovi a továrně na čokoládu, kde byly scény pravidelně prokládány zpěvem Umpalumpů.

[youtube_660]jyB4s9eox2o[/youtube_660]

4. Co je v domě, není pro mě?

Možná by někoho mohlo napadnout, že jeho dlouholetá partnerka Helena Bonham Carter hraje v jeho snímcích právě kvůli jejich vztahu, ale asi by byl daleko od pravdy. Herečka, která si mimo jiné střihla perfektní roli Belatrix Lestrangeové v příběhu o Harrym Potterovi, je už sama o sobě jako vystřižená z burtonovského filmu. Není divu, že si tito dva excentričtí lidé padli do oka a jsou spolu už dvanáct let.

Největší kuriozitou je hlavně jejich bydlení, na němž si kdysi pořádně smlsnul bulvární tisk. Jak jste jistě pochopili, zrovna u takové dvojice by byl hřích žít spořádaně v bílé vilce s bazénem a zahradním grilem, a proto to vyřešili po svém.

Jsou rozděleni do dvou domků, které spojuje zimní zahrada, což jim absolutně vyhovuje. Oba si tak mohli zařídit příbytek podle svého vkusu (taky byste chtěli vidět jejich obývací pokoj?) a navíc se shodují, že pokud se strhne hádka, není nic jednoduššího, než že se každý vrátí do svého domu.

S Ústřičným chlapečkem se nudit nebudete. Zdroj: Tim Burton (The Melancholy death of Oyster Boy and Other stories)

5. Trochu jiná poezie

Burton je možná slavný režisér, ale pokud neholdujete filmu a radši si přečtete dobrou knihu, můžete zkusit jeho prvotinu Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy. Jedná se o knihu básniček. Jak asi tušíte, o prvním máji ani o květinách se tam mluvit nebude (leda že by šlo o hřbitovní věnec), připravte se spíš na pořádnou dávku morbidity.

Kromě toho doplnil tyto básně o vlastní ilustrace a ani v tomto případě nepřijdete zkrátka. Čeká na vás totiž spousta prazvláštních stvoření a nouze nebude ani o malé děti s hřebíky místo očí.

Ještě pořád nevíte, co si máte o této neobvyklé postavičce současné kinematografie myslet? Nedokážete se rozhodnout, jestli je génius nebo blázen? Nevadí, u tak vyhraněné osobnosti vám to může chvíli trvat… Jeho nejnovější komedie Temné stíny (jak jinak než s Johnnym Deppem) nebyla tak úplně klasickým výtvorem jeho dílny, ale pokud si chcete vytvořit vlastní názor na tohoto režiséra, zkuste si začátkem příštího roku zajít do kina na chystaný snímek Frankenweenie – Domácí mazlíček. A určitě se nenechte odradit tím, že jde o animák – znáte přece Tima…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Timu Burtonovi: Geniální režisér nenávidí svá díla