Menu
TOPZINE.cz
Cestování po Evropě

Na skok do Říma. Co stihnete navštívit za tři dny?

Redakce

Redakce

29. 10. 2018

Nenechte si ujít město na sedmi pahorcích, ze kterého od pradávna vycházela moc a sláva, krutost i pád. Všechny cesty prý vedou do Říma, tak pojďme poodhalit jeho tajemství.

Hned zkraje několik rad. Tou první je – vybírejte pečlivě termín pobytu.

  • Červencové a srpnové davy zahraničních turistů nervózně postávajících před hlavními památkami nejsou zrovna nejlepším zážitkem.
  • Mnohem uvolněnější tempo nabízí duben, květen či přelom září a října. Zimní měsíce také raději vynechejte, neboť řada význačných lákadel nebude přístupná.

Na Řím nejméně tři dny

Vyhraďte si na město více dní. Jak se píše ve světoznámém průvodci: „Řím nebyl postaven za jeden den“. Tudíž ani vy ho nestihnete v krátkém časovém intervalu. Budete se honit po předem vyznačených místech a lapat po dechu, abyste všechnu tu antickou velkolepost dokázali vůbec vstřebat. Doporučuju proto alespoň tři dny, ideálně prodloužený víkend. Inu každé velkoměsto si žádá adekvátní pozornost.

FOTO: Roma Pass

Třídenní karta Roma Pass stojí 25 euro a nabízí mnohé slevy, Foto: Petr Vrchota, Topzine.cz

Strávíte-li tedy v Římě zmiňované tři dny, rozhodně využijte možnosti zlevněného jízdného. Červená brožurka s názvem Roma Pass má od procvaknutí tiketu platnost do půlnoci třetího dne.

Vyjma neomezeného brouzdání po městě dostupnými prostředky městské dopravy máte dva vstupy do římských pamětihodností zcela zdarma a 30 % slevu do všech ostatních.

Opatrně na to, co v Itálii kupujete. Nové pokuty proti černé ekonomice míří i na turisty

Den první – Palatin, místo, kde vzniklo centrum starověku

První den začněte římským drahokamem, Koloseem. Přivstaňte si, ať nepromarníte čas ve frontách. Nicméně jako držitelé římského průkazu se dovnitř dostanete velmi rychle. Ne nadarmo jedno přísloví praví: Stojí-li Koloseum, bude stát i Řím – ovšem padne-li Koloseum, i Řím padne – a padne-li Řím, bude konec světa.

Foto: Forum Romanum

Kdysi čilé obchodní centrum, dnes archeologické naleziště – to jest Forum Romanum

Odtud se vypravte piniovou promenádou kolem Konstatinova oblouku směrem k Palatinu. Má se za to, že právě na tomto pahorku kvůli neshodám zabil Romulus svého bratra Rema, a tak se roku 753 před naším letopočtem zrodilo budoucí centrum tehdy známého světa. Kdysi zde bývaly honosné paláce aristokracie a pozdějších cézarů, což dokládají pozůstatky domu císaře Augusta a jeho manželky Livie. Z Palatina se vám naskytne překrásný pohled na zbylé dominanty města.

Volně sejděte dolů a ocitnete se přímo v srdci římského fóra. Původně na etruských základech vystavěné Forum Romanum bývalo kdysi pulsujícím obchodním centrem, kam dennodenně proudily davy Římanů za nákupy a radovánkami, dnes zde narazíte na nespočet vykopávek, ale i přes znatelný zub času si fórum zachovává svůj originální charakter.

Dále k Markovi Aureliovi

FOTO: Caracallovy lázně

Ohromná zdiva Caracallových lázních postavených pro potěchu a oddych římských občanů, Foto: Petr Vrchota, Topzine.cz

Z římského fóra si vyšlápněte schody na vrch Kapitol neboli Campidoglio. Uprostřed zdejšího náměstí stojí jezdecká socha císaře Marka Aurelia a v okolních budovách se nachází nejstarší národní muzeum.

Zbude-li vám nějaký čas, udělejte si procházku podél proslulého závodiště Circa Maxima, jež mohlo pojmout až 200 tisíc dychtivých návštěvníků. Den zakončete návštěvou Caracallových lázní, kde vás jistě překvapí kolosálnost objektu a zachovalé mozaiky.

Do lázní v noci? Řím láká na další nevšední zážitky

Den druhý – Pantheon či Fontána di Trevi

FOTO: Fontana di Trevi

Fontána di Trevi – Neptun v kočáře tažený mořskými Tritony, Foto: Petr Vrchota, Topzine.cz

Druhý den se vydejte za pamětihodnostmi severně od Kapitolu. Na Piazza Venezia se rozkládá nepřehlédnutelná budova s názvem Vittoriano. Tento kus architektury připomínající athénskou Akropoli či spíše vídeňský parlament byl postaven jako připomínka Viktora Emanuela, prvního krále sjednocené Itálie. Uvnitř se nachází byzantinské a renesanční muzeum.

Podlouhlé náměstí Piazza Navona vábí kvůli trojici kašen, z nichž zejména Berniniho Fontána čtyř řek, symbolizující veletoky Nil, Gangu, Dunaj a Río de la Plata, upoutává největší pozornost. Okolo náměstí naleznete tucty výtečných kaváren a míst k posezení. Jen pár kroků odsud stojí Pantheon, starobylý chrám zasvěcený pohanským bohům sloužící jako místo posledního odpočinku italských králů.

Gurmánská turistika v Římě. Kde se dobře a levně najíst!

Rozhodně byste si neměli nechat ujít mistrovské dílo italského baroka, Fontánu di Trevi. Tato dechberoucí skulptura znázorňující Neptunův kočár tažený dvěma Tritony protíná v reservoáru vodní proudy vytékající z nitra přilehlé budovy. Křivolakými uličkami se proneste až na Piazza di Spagna, kde po vzoru slavných Felliniho filmů vystoupejte po Španělských schodech až k vrcholu.

Den třetí – Vatikán svatý

Poslední den se přesuňte na opačný břeh Tibery, čeká vás návštěva územně nejmenšího státu světa. Nejprve zavítejte do Vatikánských muzeí, která představují výběr nejobsáhlejších galerií a expozic antického Řecka a Říma, středověké gotiky a renesance i pozdější sbírky Svatého stolce. Neopomeňte Sixtinskou kapli, jejíž Michelangelovy fresky vždy bdí nad papežským konkláve – shromáždění kardinálů při volbě nového papeže.

FOTO: Náměstí a Bazilika Sv. Petra

Náměstí a Bazilika Sv. Petra tvoří jádro Vatikánu, Foto: Petr Vrchota, Topzine.cz

Po prohlídce muzeí zpět na Svatopetrské náměstí, jež svým tvarem připomíná klíčovou dírku. Přes bezpečnostní rámy se dostanete přímo do objektu Baziliky svatého Petra. Tato v současnosti druhá největší církevní stavba světa vděčí za svůj ráz především Michelangelu Buonarrotimu, který tak vzdal hold legendám katolického světa.

Vždy poslední neděli v měsíci máte vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple gratis!

FOTO: Andělský hrad

Andělský hrad a Andělský most klenoucí se přes řeku Tiberu

Pokračujte zpět k Tibeře podél hradební zdi spojující Vatikán na jedné straně a Andělský hrad na straně druhé. Původně zamýšlené mauzoleum bylo v dobách válek a moru využíváno jako útočiště papežů. Jste-li uchození po vyčerpávající túře po památkách, ale stále vám zbývá nějaká ta hodina k dobru, neváhejte a zajeďte se osvěžit k Tyrhénskému moři. Přímo na Lido Centro vás doveze příměstský vlak a vy tak můžete konečně vstřebat všechny krásy, které jste během tří dnů stihli navštívit.

Řím je zkrátka fascinující metropole, kde zas a znovu nalézáte nová místa k objevení. A vhozením mince do Fontány di Trevi máte jistotu, že „Věčné město“ opět brzy uzříte.

Arrivederci Roma!

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Na skok do Říma. Co stihnete navštívit za tři dny?