Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Capo Vaticano, ráj uprostřed středomořské vegetace

Redakce

Redakce

28. 9. 2010

FOTO: Pobřeží Capo Vaticano!FOTOGALERIE! Bílé písčité pláže, členité pobřeží se skalnatými útesy, háje olivovníků a citroníků, tisíce barevných oleandrů a kvetoucích kaktusů. Romantický západ slunce za Liparskými ostrovy a sopkou Stromboli. To je příroda této ozdobné přezky na špičce dámské boty.

FOTO: Pobřeží Capo Vaticano

Pobřeží Capo Vaticano, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Capo Vaticano nebo-li Vatikánský mys se nachází v italském regionu Kalábrie. Tato oblast patří k nejpřitažlivějším místům celé Kalábrie.

Vánek historie v perle Tyrhénského moře

Nejvýznamnějším centrem poloostrova a perlou Tyrhénského moře je přímořská Tropea. Jedno z mála měst v Kalábrii, které si zachovalo svůj původní historický ráz.  Nejstarší budovy pochází ze 7. století, většina jich však je z období baroka. Město se nachází uprostřed poloostrova na skalnatém výběžku do Tyrhénského moře. A je to právě pevné skalnaté podloží, které ji zachránilo od zániku při zemětřeseních, která nebyla v minulosti výjimečná. Stále aktivní sopky Stromboli, Vulcano i sicilská Etna jsou živou hrozbou. Tropea je jediným přístavním městem, které nemá své původní útočiště v horách. Ochranu jí poskytuje 60 metrů vysoká vápencová stěna, na níž je město vybudováno.

FOTO: Tropea

„Matičko, Saracéni jedou…“

Mnoho původních měst bylo postaveno na nestabilních hlinitých svazích a zemětřesení je dovedla k zániku. Takový osud potkalo třeba Briatico či Mileto roku 1783. Briatico je druhým nejvýznamnějším městem poloostrova. V jeho blízkosti se nacházejí pozůstatky strážních věží proti nepřátelům přicházejícím od moře. Ta u rybářského přístavu je Saracénská, protože měla místní obyvatele chránit právě před Saracény. Při jejich příjezdu se nesla lidová píseň od domu k domu a lidé začali prchat do hor.

FOTO: Uličky Capo Vaticano - Ricadi

Uličky se středomořskou vegetací na Capo Vaticano, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Dalšími letovisky Vatikánského mysu jsou Ricadi s proslulou pláží Grotticelle nebo Marina di Zambrone. Na mysu Capo Vaticano najdete maják, který varuje lodě před příkrými skalnatými útesy, které jsou v této oblasti běžným jevem.

Čas na návštěvu

Pokud se chcete vyhnout přeplněným plážím, pak je právě teď vhodný čas na návštěvu této oblasti, kdy ještě teplota vody i vzduchu má vynikající hodnoty a není takové horko jako během letních měsíců. Ani v Tropei už nenaleznete tolik turistů jako v sezoně, kdy toto město připomíná severské Benátky. Sezóna v této oblasti trvá až do konce října.

Tipy na výlet

Oblast Capo Vaticano nabízí velké množství ubytování, písčitých pláží a průzračně čistého moře. Blízkost Liparských ostrovů, sopky Stromboli a také Sicílie se starobylou Taorminou se přímo nabízí k výletům, které pořádá snad každé ubytovací zařízení. Výlet lodí na Lipari se pohybuje okolo 35 EUR na osobu, výlet na Sicílii asi 45 EUR/osoba. Pokud chcete ušetřit a nevadí vám cesta vlakem, pak vás Taormina vyjde z Capo Vaticano a zpět asi na 15 EUR/osoba.

Cestování vlakem v této oblasti je asi nejvýhodnější. Vlaky jezdí pravidelně a mají jízdní řád, který byste zde u autobusů hledali marně a mohli čekat třeba půl dne a ještě byste ani nevěděli, jestli autobus pojede nebo ne.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Capo Vaticano, ráj uprostřed středomořské vegetace