Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Parthenon? Erechteion? Propylaje? Akropole!

Samcová Jana

Samcová Jana

6. 6. 2010

!SPECIÁL! Ne, nemluvíme nesrozumitelnou hatmatilkou, pouze jmenujeme nejdůležitější historické skvosty ležící na řecké Akropoli. Jsou povinnou zastávkou každého turisty, který zavítá do Athén.

Parthenon, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Na Akropoli se nachází velké množství zajímavých staveb, většina z nich jsou dnes už jen ruiny. Nicméně jejich historická hodnota je nevyčíslitelná. Mluvíme o zbytcích chrámu bohyně Niké, Eleusinionu – chrámu zasvěceném Demétér, Athénin oltář, Pandion, Odeon Heroda Attika, Periklův Odeon, Dionýsovo divadlo, Chalkothéka, a jiné.

Propylaje: Račte vstoupit

Vydáte-li se na Akropoli, nemůžete Propylaje minout, ani kdybyste se snažili sebelépe. Propylaje jsou totiž monumentální vstupní branou, která vás na půdu Akropole vpustí. Konkrétně se jedná o bránu z obrovských sloupů a masivní mramorové schodiště.

Parthenon byl pokladnicí, křesťanským kostelem i mešitou

Ať chcete nebo ne, Parthenon je to, co toužíte na Akropoli spatřit jako první. Svou velikostí a zachovalostí je nezpochybnitelnou dominantou celé Akropole.

Parthenon, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Byl postaven během devíti let v pátém století před naším letopočtem. Během své historie prošel Parthenon osudovými zvraty. Sloužil jako pokladnice, v 6. století n. l. se proměnil v křesťanský kostel, v 15. století po dobití Osmany dokonce v mešitu s minaretem. Největší pohromu pro tento významný chrám znamenal vnik Benátčanů v roce 1687 a následné bombardování, které kvůli tomu, že Turci v chrámu ukrývali střelný prach, stavbu značně poškodilo.

Erechteion – původce olivovníků

Erechteion je chrám vystavěný bohyni Athéně a bohu Poseidonovi mezi lety 421 až 406 př. n. l. Právě zde dle pověsti Athéna zapíchla své kopí do sluncem vysušené půdy a ze vzniklého otvoru vyrašil olivovník, dar Athéňanům. Na Erechteionu je nejkouzelnější šestice karyatid (půvabných ženských soch), které podpírají střechu chrámu.

Erechteion, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Dionýsovo divadlo je nejstarším známým divadlem světa

Dionýsovo divadlo leží těsně pod Akropolí a na svých prknech hostilo premiéry Sofoklových, Euripidiových nebo Aristofanových her. Divadlo bylo schopné pojmout až 17 tisíc diváků, dokud nebyly zavedeny lavice. Nepoměrně zachovalejší a fotograficky vděčnější je sousední divadlo Odeon Heroda Attika.

Jelikož je plocha Akropole na délku pouhých 300 metrů a na šířku 150 metrů, všechny památky od sebe dělí jen minimum kroků. Nemusíte tedy být žádný zdatný vytrvalostní chodec, abyste vše zvládli v pohodě obejít. Nezapomeňte si s sebou do areálu vzít láhev s vodou, jinak hrozí nebezpečí, že v nesnesitelném parnu leknete. Na Akropoli nenajdete žádný stánek s občerstvením, dokonce je po celé Akropoli přísný zákaz konzumace svačiny. Snad abyste po této historické půdě nerozsévali obaly od tatranek a příbuzných pochutin.

Dionýsovo divadlo, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

V příštím díle se vydáme na území pod Akropolí. Těšit se můžete na Agoru, Hefaistův chrám, Hadrianův oblouk, chrám Dia Olympského a na řecký Parlament. Poslední díl athénského speciálu vychází 13. června.

Koupit zájezd můžete zde

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/recko_atheny_2008/]

Související články:

Na řeckou Akropoli se turisté slétají jako mouchy na lep

Athény zůstávají prestižním turistickým cílem, krizi navzdory

Kláštery Meteora jsou jedním z nejpozoruhodnějších divů Řecka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parthenon? Erechteion? Propylaje? Akropole!