×
TOPZINE.cz

Parthenon? Erechteion? Propylaje? Akropole!

!SPECIÁL! Ne, nemluvíme nesrozumitelnou hatmatilkou, pouze jmenujeme nejdůležitější historické skvosty ležící na řecké Akropoli. Jsou povinnou zastávkou každého turisty, který zavítá do Athén.

Parthenon, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Na Akropoli se nachází velké množství zajímavých staveb, většina z nich jsou dnes už jen ruiny. Nicméně jejich historická hodnota je nevyčíslitelná. Mluvíme o zbytcích chrámu bohyně Niké, Eleusinionu – chrámu zasvěceném Demétér, Athénin oltář, Pandion, Odeon Heroda Attika, Periklův Odeon, Dionýsovo divadlo, Chalkothéka, a jiné.

Propylaje: Račte vstoupit

Vydáte-li se na Akropoli, nemůžete Propylaje minout, ani kdybyste se snažili sebelépe. Propylaje jsou totiž monumentální vstupní branou, která vás na půdu Akropole vpustí. Konkrétně se jedná o bránu z obrovských sloupů a masivní mramorové schodiště.

Parthenon byl pokladnicí, křesťanským kostelem i mešitou

Ať chcete nebo ne, Parthenon je to, co toužíte na Akropoli spatřit jako první. Svou velikostí a zachovalostí je nezpochybnitelnou dominantou celé Akropole.

Parthenon, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Byl postaven během devíti let v pátém století před naším letopočtem. Během své historie prošel Parthenon osudovými zvraty. Sloužil jako pokladnice, v 6. století n. l. se proměnil v křesťanský kostel, v 15. století po dobití Osmany dokonce v mešitu s minaretem. Největší pohromu pro tento významný chrám znamenal vnik Benátčanů v roce 1687 a následné bombardování, které kvůli tomu, že Turci v chrámu ukrývali střelný prach, stavbu značně poškodilo.

Erechteion – původce olivovníků

Erechteion je chrám vystavěný bohyni Athéně a bohu Poseidonovi mezi lety 421 až 406 př. n. l. Právě zde dle pověsti Athéna zapíchla své kopí do sluncem vysušené půdy a ze vzniklého otvoru vyrašil olivovník, dar Athéňanům. Na Erechteionu je nejkouzelnější šestice karyatid (půvabných ženských soch), které podpírají střechu chrámu.

Erechteion, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Dionýsovo divadlo je nejstarším známým divadlem světa

Dionýsovo divadlo leží těsně pod Akropolí a na svých prknech hostilo premiéry Sofoklových, Euripidiových nebo Aristofanových her. Divadlo bylo schopné pojmout až 17 tisíc diváků, dokud nebyly zavedeny lavice. Nepoměrně zachovalejší a fotograficky vděčnější je sousední divadlo Odeon Heroda Attika.

Jelikož je plocha Akropole na délku pouhých 300 metrů a na šířku 150 metrů, všechny památky od sebe dělí jen minimum kroků. Nemusíte tedy být žádný zdatný vytrvalostní chodec, abyste vše zvládli v pohodě obejít. Nezapomeňte si s sebou do areálu vzít láhev s vodou, jinak hrozí nebezpečí, že v nesnesitelném parnu leknete. Na Akropoli nenajdete žádný stánek s občerstvením, dokonce je po celé Akropoli přísný zákaz konzumace svačiny. Snad abyste po této historické půdě nerozsévali obaly od tatranek a příbuzných pochutin.

Dionýsovo divadlo, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

V příštím díle se vydáme na území pod Akropolí. Těšit se můžete na Agoru, Hefaistův chrám, Hadrianův oblouk, chrám Dia Olympského a na řecký Parlament. Poslední díl athénského speciálu vychází 13. června.

Koupit zájezd můžete zde

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/recko_atheny_2008/]

Související články:

Na řeckou Akropoli se turisté slétají jako mouchy na lep

Athény zůstávají prestižním turistickým cílem, krizi navzdory

Kláštery Meteora jsou jedním z nejpozoruhodnějších divů ŘeckaDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..