Menu
TOPZINE.cz
Cestování po Evropě

Do lázní v noci? Řím láká na další nevšední zážitky

Hana Chytrá

Hana Chytrá

1. 10. 2010

Léto již pomalu končí a s koncem teplého počasí souvisí i ukončení sezóny na většině památek. Italové to ale vidí jinak. I na konci léta se snaží turisty zaujmout a nabízí pro mnohé návštěvníky lákavé zážitky. Pokud se tedy také chystáte na podzim do italské metropole, nenechte si ujít unikátní prohlídku Caracallových lázní v noci.

FOTO: Caracallovi lázně

Caracallovi lázně, vstupní brána, Zdroj: planetware.com

Řím, unikátní komplex antických památek, ráj všech milovníků kultury. I přesto, že se jedná o vyhlášený turistický cíl, neusínají tamní organizátoři a propagátoři kultury na vavřínech. Snaží se stále přicházet s něčím novým, něčím, co přitáhne a zaujme. Již jsme na Topzine.cz psali o nočních prohlídkách Kolosea, které se unikátně konají jen po dobu sedmi týdnů, do 2. října.

Ke Koloseu se tedy přidává další památka, která se zájemců otevře i v noci a nabídne tak netradiční pohled do antického světa. Organizátoři vybrali proslavené římské lázně, založené císařem Caracallou v roce 212. Lázně započal stavět samotný císař, bohužel po čtyřech letech byl chladnokrevně zavražděn a velkolepý komplex byl dostavěn za Alexandra Severa.

FOTO: Počítačový model lázní

Počítačový model lázní, Zdroj: intranet.arc.miami.edu

Když lázně, tak velké

Znalce antických památek asi nepřekvapí, že i tyto římské lázně jsou opravdu lázně s velkým L.  Ve své době lázně mohly pojmout až tisíc pět set návštěvníků a dnes bychom je přirovnali k modernímu zábavnému centru s aquaparkem. Na ploše 11 hektarů se rozkládal rozsáhlý komplex, který tehdejším Římanům zajišťoval veškerý dostupný servis. Najdeme zde klasické bazénky se studenou vodu (frigidarium), bazénky s teplou vodou (tepidárium) a parní lázeň. Bazénky jsou doplněny velkým plaveckým bazénem, dvěma tělocvičnami a dokonce knihovnou. Mezi relaxačními prostorami byly umístěny obchody a jídelny, které ještě více umocňovali luxusní vzhled areálu.Vnitřek celého komplexu byl bohatě zdoben – jsou dochovány fragmenty mozaiky znázorňující delfíny, bájné mořské příšery a zbytky soch a sousoší.

FOTO: Letecký pohled na lázně

Letecký pohled na lázně, Zdroj: bbc.co.uk

Dnes se návštěvník prochází mezi ruinami těchto kdysi výstavních lázní a může si jen zašlou slávu lázní představovat. V prostorech lázní se pravidelně konají koncerty, divadelní představení a vystoupení umělců z celého světa. A právě večerní představení inspirovala organizátory k nabídce netradičních nočních prohlídek. Prohlídky po vedením archeologů jsou nabízeny v angličtině a italštině, každou sobotu od devíti a desíti v noci, až do 23. října. Prohlídková trasa stojí 10 euro.

A proč navštívit právě Caracallovi lázně? Můžeme namítnout, že v Římě jsou desítky antických lázní, víceméně každý vládnoucí císař nechal ve své době nějaké vystavět. Výstavbou lázní se císař snažil získat podporu lidí, naklonit si širokou veřejnost i uspokojit luxusní požadavky vyšší třídy. Dnes odhadujeme, že v antické metropoli bylo až 900 lázní.

FOTO: Lázně v noci

Lázně v noci, Zdroj: romecityreporter.com

Turisty láká především neopakovatelná atmosféra. Proti černému nebi, zdůrazněné světly, vnímáte každý detail, výzdobný prvek, majestátný oblouk. Hra světel a stínu dává nahlédnou do dávné minulosti, pocítit ztrátu nad každou rozpadlou cihlou, zborceným sloupem.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do lázní v noci? Řím láká na další nevšední zážitky