Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Joseph Gordon-Levitt: Životopis talentu, který má tvář Heatha Ledgera

Nikola Němcová

Nikola Němcová

1. 5. 2012

Joseph je talentovaným hercem, muzikantem i režisérem. Dlouho ho brali jen jako kopii zesnulého Heatha Ledgera, ale vše se změnilo s příchodem filmů 500 dní se Summer a Počátku.

FOTO: Joseph Gordon-Levitt

Josephovi role nájemného vraha sedne. Zdroj: distributor filmu

Joseph Gordon-Levitt se narodil 17. února 1981 v Los Angeles.  Jeho otcem se stal tehdejší režisér zpráv v rozhlasové stanici Pacifica Radio a matkou je kalifornská kongresmanka Jane Gordon. Narodil se do úspěšně rodiny, dědeček byl dokonce uznávaným režisérem v  Hollywoodu.

Josephův bratr Dan, známý pod přezdívkou Hořící Dan, se živil jako tanečník s ohněm. V roce 2010 však tragicky zemřel na předávkování a na jeho počest Joseph přezpíval píseň I don’t Want to Live on the Moon.

Ve čtyřech letech si zahrál roli Strašáka v divadelním představení Čaroděje ze země Oz. Účinkoval taky v místním dětském sboru, kde si ho všiml hledač talentů a obsadil ho do reklamy na arašídové máslo. Po této reklamě se objevil v několika dalších, například na cereálie Cocoa Puffs, koláče Top-Tarts a obuv značky Kinney.

FOTO: 50/50

Módní sestřihy 21. století.

Poprvé se před kamerou objevil v roce 1988, ale až do roku 1991 se jednalo pouze o menší role v televizních filmech a seriálech. Josephovým debutem se stala rodinná komedie Beethoven. Ještě téhož roku se objevil v dramatu Roberta Redforda, Teče tudy řeka. Přelomovou rolí pro něj byl Tommy Solomon ze sitcomu Takoví normální mimozemšťané, díky němuž se stal populární.

Pokud Joseph zrovna nenatáčí, tak se věnuje muzice a režii. Hraje dobře na kytaru a bicí a zpívání mu taky nedělá problém. V rámci režie stačil natočit pár krátkometrážních snímků. Zajímavým počinem je Jedenáctileté dostaveníčko Morgana a Destiny: Zeppelinova zoo, které představil na festivalu South by Southwest v Austinu.

Jeho kariéra se naplno rozjela s uvedením filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím. Zde si zahrál po boku Heatha Ledgera, se kterým ho pojí nejenom podoba, ale také všestranný talent. Láska na plátně se přenesla i mimo něj. S Larissou Oleynik tvořil pár skoro tři roky, ale víc se o jeho soukromém životě neví. Naposledy ho dávali dohromady se Scarlett Johansson, se kterou byl spatřen v New Yorku.

[youtube_660]NyHxlSztiLE[/youtube_660]

Během menší pauzy v natáčení studoval na Kolumbijské univerzitě francouzštinu, tu ale neabsolvoval a od té doby se studiu přestal věnovat. Díky úspěchu v 90. letech ho začali poznávat lidé na ulicích.

Celebrita, která nesnáší slávu

On sám doslova nesnáší být celebritou a celebritní kulturu. „Celý koncept celebrity mě pěkně štve. Je to takový zvláštní pocit, když vás lidé poznávají. Učitelé a astronauti jsou mnohem úžasnější než herci. Před sto lety bývali herci chudí a celebritami byli králové a královny. Teď je vše jinak. Nemyslím si, že je to zdravé. Všechny tyhle celebritní show a magazíny vznikly zde v Hollywoodu. A myslím, že to souvisí se špatnými věcmi, které se na světě dějí,“ vysvětluje své pohnutky.

Hollywood podporuje chamtivost, sobeckost, a pokud máte víc peněz, tak jste lepším člověkem. Vůbec to není o práci. Nechápejte mě špatně, mám filmy rád, ale celý tenhle koncept celebrity nemá s filmem nic společného,“  dodává Joseph.

FOTO: 500 dní se Summer

Ve filmu milenci, v reálném životě dlouholetí přátelé.

Po roce 2000 hrál střídavě v úspěšných a méně úspěšných filmech. Zazářil například jako zneužívaný chlapec a později homosexuální prostitut Neill v dramatu Mysterious skin, kde poznal Michelle Trachtenberg, se kterou ho pojí dlouholeté přátelství. Role si vybírá na základě scénáře.  Úspěch ani peníze pro něj nejsou rozhodující. „Velké rozpočty na mě dojem neudělají,“ vysvětluje volení charakterů, které bude hrát.

Do povědomí širší části publika se dostal díky snímku 500 dní se Summer. Za výkon, který předvedl, byl poprvé nominován na Zlatý glóbus. Od té doby se začaly nabídky jen hrnout. Střihl si architekta Arthura v Nolanově Počátku, kde nahradil původně zamýšleného Jamese Franca. Úspěch mu též zajistilo drama 50/50, ve kterém ztvárnil Adama, který bojuje s rakovinou páteře. I za tento počin si vysloužil svoji již druhou nominaci na Zlatý glóbus.

V červenci své síly opět spojí s Christopherem Nolanem a objeví se v jeho třetím pokračování o Batmanovi, tentokrát s názvemTemný rytíř povstal. V akčním sci-fi Looper si zahraje mladší já Bruce Willise.

FOTO: Joseph Gordon-Levitt

Takový normální den herce.

V životopisném dramatu Lincoln si splnil svůj sen. Spolupracoval s Danielem Day-Lewisem, kterého velmi obdivuje. „Mám rád typy herců, kteří jsou chameleoni. Jako například Daniel Day-Lewis a Peter Sellers. Pro mě je největším komplimentem, který herec může dostat, že vám řeknou, páni, já jsem tě vůbec nepoznal! Je to pro mě pikantní a zajímavé,“ vysvětluje Joseph.

V roce 2004 rozjel projekt hitRECord.org, produkční online společnost, která sdílí své zisky se spolupracujícími umělci. O pět let později otevřel stránky pro veřejnost. Společnost se rozšířila o více než 10 000 spolupracujících účastníků, kteří tvoří například písně nebo krátké filmy. Loni byl do prodeje uveden první výběr z děl hitRECord.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Joseph Gordon-Levitt: Životopis talentu, který má tvář Heatha Ledgera