Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

John Hurt: Pan Ollivander z Harryho Pottera střídá manželky jak ponožky

!Profil herce!Nesměl chodit do kina, čtyřikrát se oženil a jeho láska zemřela před plánovanou svatbou. Přečtěte si více o talentovaném prodejci hůlek z Harryho Pottera, Johnu Hurtovi.

FOTO: John Hurt ve filmu Harry Potter a relikvie smrti

John Hurt jako prodejce hůlek Ollivander ve filmu Harry Potter a relikvie smrti., Zdroj: distributor filmu

Anglický herec John Hurt, celým jménem John Vincent Hurt, se narodil 22. ledna 1940 v Chesterfieldu ve Velké Británii. Jeho matka Phylis byla inženýrka a amatérská herečka a otec Herbert Hurt byl matematik, později anglický duchovní. John má staršího bratra Michaela, který se přidal k římskokatolické církvi a stal se mnichem v opatství Glenstal. Mimo jiné psal i knihy, na kterých se lehce podílel i John. Měli také nevlastní sestru Monicu.

Když bylo Hurtovi pět let, jeho otec se stal vikářem v kostele sv. Stephense ve Woodvile. Tam také jeho otec roku 1945 založil první skautský oddíl, mimochodem existující dodnes. John měl velmi striktní výchovu. Nesměl se bavit s místními dětmi nebo chodit do kina. Svou touhu po herectví si vytvořil jako malý kluk na škole St. Michael v Otfordu a jeho první role byla ve školní hře Modrý pták.

Herectví vyhrálo nad výtvarným uměním

Jeho rodiče ho viděli jako učitele umění a z Johnova nadšení pro herectví nebyli dvakrát nadšeni. Přesto jako chlapec svou matku často doprovázel do Divadla Cleethorpes Repertory a nenechal se nikým odradit. A udělal dobře. Hurt studoval výtvarné umění na East Coast School of Art & Design, ale stále ho to táhlo více k divadlu, a tak zkusil štěstí na Royal Academy of Dramatic Art. Jeho nesporný talent ho brzy dovedl až na Broadway.

FOTO: John Hurt ve filmu Sloní muž

V biografickém filmu Sloní muž Johna namaskovali k nepoznání.

Mezitím ještě zvládnul získat stipendium ke studiu umění na univerzitě Central Saint Martin College of Art and Design v Londýně. Přesto ostatní výdaje za školu byly natolik vysoké, že Hurtovi nezbylo než si na ně nějak vydělat. Poprosil pár svých přátel, zda by mu nepózovali, a obrazy poté prodával.

Johnova první televizní role byla v dramatu z roku 1962 The Wild and the Willing a první větší přišla v roce 1966 ve filmu Člověk pro každé počasí. Johna můžeme znát také jako nepopulárního císaře Caligulu ze seriálu z roku 1976 Já, Claudius. Cenu BAFTA a nominaci na Zlatý glóbus získal John za roli znetvořeného Josepha Merricka ve snímku Sloní muž (1980). Film byl natočen podle skutečné postavy muže žijícího na přelomu 19. a 20. století.

Hurt má na svém seznamu opravdu spousty filmů. K nejznámějším z nich u nás patří Vetřelec (1979), kde si John zahrál po boku Sigourney Weaver a ze které nám je známý jako zástupce kapitána lodi Kane. Kultovní sci-fi thriller režíroval vynikajicí Ridley Scott. K dalším skvělým snímkům patří bezesporu i 1984 z roku 1984 nebo Druhý nejlepší, drama z roku 1994.

[youtube_660]wzD0U841LRM[/youtube_660]

V roce 1995 se objevil po boku Johnnyho Deppa ve westernu Mrtvý muž a o dva roky později si zahrál s Jodie Foster v úspěšném snímku Kontakt. Pro milovníky Harryho Pottera je John dobře známý jako Ollivander, prodejce hůlek na Příčné ulici. Mezi jeho kontroverznější role patří Angličan v New Yorku (2009), který vypráví příběh svérázné postavičky Quentina Crispa, který byl gay ikonou 70. let.

V poslední době jste Johna mohli vidět ve Válce bohů nebo ve vynikajícím filmu Larse von TrieraMelancholia, kde si John zahrál otce dvou sester, jež ztvárnily Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg. Naší Zemi hrozí bezprostřední srážka s jinou planetou a my sledujeme osudy lidí, kteří ví, že není úniku a brzy nastane konec. Nyní si můžete zajít na snímek Jeden musí z kola ven, kde si zahrál bývalý mozek tajné služby.

John je jedním z nejznámějších a nejvyhledávanějších herců v Anglii, nicméně díky svému výraznému hlasu je i vyhledávaným dabérem.

Potkala ho tragická nehoda, ale také čtyři manželství

John se v roce 1962 poprvé oženil, a to s herečkou Anette Robertson. Manželství ovšem vydrželo pouhé dva roky. Jeho nejdelší vztah trval 15 let, a to s francouzskou modelkou Marie-Lise Volpeliere-Pierrot. Pár spolu plánoval po dlouhých letech svatbu, ale bohužel, Marie-Lise v roce 1983 nešťastně spadla z koně a na následky zranění ještě týž den zemřela. Hurt se zřejmě svazku manželského nebál, a tak si hned následující rok vzal Donnu Peacock.

FOTO: John Hurt ve filmu Vetřelec

Ve filmu Vetřelec si zahrál po boku hollywoodských es.

Pár se rozvádí počátkem ledna 1990 a 24. ledna 1990 přichází další svatba, tentokrát s Jo Dalton. Americká asistentka produkce, se kterou má John dva syny,  Sashu Johna Vincenta Hurta (6. únor 1990) a Nicka Hurta (5. únor 1993), kteří v současnosti žijí v  County Waterford v Irsku. Nick by se rád stal hercem. Manželství s Jo vydrželo do roku 1996 a následoval vztah se scenáristkou Sarah Owens, který trval 7 let. Do čtveřice se John oženil s producentkou Anwen Rees Meyers v roce 2004.

Od roku 2006 je John patronem projektu HARAR, což je charita ve Velké Británii pracující v Etiopii. Projekt HARAR zabezpečuje léčbu a následnou péči pro děti s postižením obličejových defektů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Hurt: Pan Ollivander z Harryho Pottera střídá manželky jak ponožky