Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Hry Williama Shakespeara: Dejte si pozor. Není Hamlet jako Hamlet

Jana Kumherová

Jana Kumherová

1. 1. 2012

Desdemona se služebnouKdyž se dnes rozhodnete navštívit v Praze nějakého toho Shakespeara, máte na výběr z nepřeberné řady představení. Kde a jak si ale správně vybrat?

Desdemona se služebnou

Desdemona je jednou z nejslavnějších postav Zdroj: Viktor Kronbauer, Agentura Schok

Od alžbětínské doby uplynulo bezmála čtyři sta let, dvorní dramatik královny William Shakespeare se však těší velké slávě dodnes. Kouzlo linoucí se z jeho dramat se snaží přenést na své jeviště miliony divadel po celém světě.

Čtěte také: Shakespeare byl nedůtklivý povýšenec

Není pochyb o tom, že v Praze dominují Letní shakespearovské slavnosti. Pořádají se každoročně v době letních prázdnin. Kromě prostor Lichtenštejnského paláce mají diváci možnost vychutnávat dobovou atmosféru v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Romeo, jsi vážně Romeo?

Pokud však předem víte, že byste se rádi podívali na tradiční představení věrné předloze, i tady musíte být opatrní. Někdo by totiž mohl být zklamaný z Romea, který leze po zdi pomalované graffiti.

FOTO: Romeo a Julie

Netradiční inscenace Romea a Julie

O vyloženou modernizaci se nejedná, změny spočívají spíše v nenápadných posuncích ve vyjadřování. Tradiční věty jsou používány tak, aby pobavily, často sexuálním podtextem.

O stejný efekt se místy pokoušejí i kostýmy a některé pohyby. Hubatá Julie si vykasá sukni a na služebnou bezostyšně vystrčí hýždě. Skvělý výkon Terezy Dočkalové posouvá postavu něžné naivní dívenky docela jinam.

Podívejte se: Nejlepší zločiny na divadelní scéně

Publikum se rozhodně zasměje, ale pokud se těšilo na příběh nehynoucí lásky, trochu ostrouhá. Místy je znát, že drzá holka, která onoho mládence neustále sráží, k němu skutečně něco cítí, zatímco on ji slepě následuje.

Foto: Roman Zach a Tatiana Vilhelmová ve Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy na LSS: nejočekávanější inscenace léta

Přesto k dojemnosti něco schází, alespoň do chvíle jejich tragické smrti. Ta je jediným okamžikem, kdy na diváka dílo působí emocionálně a nesnaží se jen pobavit.

Pokud byste však raději volili tradici než modernizaci, rozhodně nešlápnete vedle s Othellem či s Veselými paničkami windsorskými.

Shakespear ve velkých divadlech

Jestli jste ale zmeškali letní sezónu, Shakespearem se můžete nechat pohltit i během zbytku roku v různých divadlech. Zkusit můžete třeba Zkrocení zlé ženy, Othella nebo Krále Leara v Národním divadle. A milovníci hudby by si neměli nechat ujít inscenaci Verdiho Othella ve Státní opeře.

A v menších divadlech

Divadlo ABC vám nabídne inscenaci Krále Leara. I zde se setkáváme s předělávkou, a to poměrně radikální. Zatímco již zmiňovanému Romeu a Julii změny nevytýkám, tady se mi zdály být spíše na škodu.

Král Lear

Král Lear se svými dcerami i jejich minulostí Zdroj: Divadlo ABC

Na začátku jsme svědky konference, jejíž přenos je vysílán na velké plátno. Královy dcery, oděny v kancelářských kostýmcích, do mikrofonu prohlašují, jak moc jim na otci záleží.

Ptáme se: Znáte české divadelní ceny?

Tato snaha uvést proslulé dílo do současné doby byla ale místy zajímavě opepřena. Kupříkladu třemi malými dívkami, které se na jevišti objevily, a z nichž každá představovala minulost dospělé dcery.

Celý Shakespear ve dvou hodinách

Shrnout všechny pražské inscenace Shakespeara do jediné recenze je dost složitá věc. Ale sfouknout veškeré jeho dílo během jediného představení je myšlenka, kterou se již podařilo zrealizovat. Hru Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách u nás uvádí Divadlo v Dlouhé.

Shakespeare ve zkratce

Shrnout celé dílo do dvou hodin? Moderní zpracování působí občas bizarně Zdroj: Martin Špelda, DvD

Nemůžete rozhodně očekávat rozšíření svého povědomí o hrách proslulého dramatika. A už vůbec byste neměli být příliš hákliví na odlehčování jeho umění.

Poněkud netradiční pojetí si neláme hlavu absolutně s ničím a řídí se pravidlem čím ztřeštěnější, tím lepší. Inscenace si skvěle poradí s pouhými třemi herci a jednoduchými kostýmy i kulisami. Tím spíš je ale prostor pro úžasné herecké výkony a vybroušený vtip.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hry Williama Shakespeara: Dejte si pozor. Není Hamlet jako Hamlet