Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Král Lear ukazuje problémy dnešního světa

Procházka těžkým životem a proměna silného představitele, jenž se dostal na úplné dno. Známá Shakespearova tragédie vyvolává silné emoce a podiv, že co bylo kdysi, může být i nyní.

Jan Vlasák exceluje v roli krále Leara Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Slavná tragédie Williama Shakespeara o pýše, pošetilé otcovské lásce a rozkladu rodiny. V bouři vztahů, živlů i citů se starý král ocitá na pokraji šílenství a teprve tehdy dochází k trpkému poznání o neuchopitelném smyslu všeho pozemského úsilí.

Tragédie premiérově na prknech MDP

Na jevišti Městských divadel pražských bylo uvedeno mnoho her populárního anglického dramatika, všechny však byly komedie (např. Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské, Komedie plná omylů, …). Divadlo ABC tedy premiérově na svých prknech, co znamenají svět, uvádí drama s tragickým osudem hrdinů. Hra Král Lear byl na české scéně inscenován již nesčetněkrát. ABC však nabízí zcela nový překlad Jiřího Joska. Knižně vyšel Joskův překlad v roce 2009. První uvedení v Divadle ABC se uskutečnila 11. září 2010.

Inscenace, kterou připravuje umělecký šéf MDP Petr Svojtka, je skvělou hereckou příležitostí pro herce Jana Vlasáka, jenž dokonale ztvárnil hlavní postavu Leara. Až neuvěřitelně Vlasák dokáže zahrát postavu, která má všechno, je spokojený, žije pro své dcery a bohatství, nicméně ho postihne krutý osud a hrdina se přemění v labilní osobnost. V muže, kterého zklamání ze svých dcer dožene až k šílenství. Dvě jeho tvrdé dcery, které nechtějí otce se stovkou jeho mužů přijmout ve svých domovech, představují herečky Veronika Gajerová (nesmlouvavá Goneril) a Barbora Lukešová (sobecká Regan). Nejmladší a nejoblíbenější dceru Cordelii, kladnou postavu, hraje skvěle Máša Málková, která dokonale vystihla i hlavní postavu Nevěsty v dramatu Krvavá svatba Divadla Rokoko. Kromě Vlasáka podává skvělý herecký výkon Vladimír Čech, coby Hrabě z Glostru, který je za svou dobrotu připraven o zrak.

Lear a jeho dvě kruté dcery

Lear jako vyvolávač emocí

Ač bylo dílo napsáno v 17. století, jako by ho psal autor do budoucnosti. Lear se ze začátku zachová krutě ke Cordelii a za to je odsouzen. Pronásleduje ho jeho zlý čin, kdy zavrhl svou milující dceru. Všechno se mu vrátí, i s úroky. Pýcha lidstva a zloba v dnešním světě hrají velkou roli, a tak Divadlo ABC ukazuje to, co se děje, nebo se může dít každým dnem. Za srdce bere vize krále, kdy ve svých představách vidí své dcery jako malé děti, které si hrají a jsou ještě čisté.

Tříhodinové představení, které má divákům co nabídnout, však obsahuje i několik zdlouhavých okamžiků, ale celkově hodnotím dílo jako povedené, jak pro jeho ztvárnění, tak pro herecké výkony, především Jana Vlasáka.

Jan Vlasák na děkovačce 

Pád postav na konci příběhu, které se marně snaží vyrovnat se svým těžkým osudem, vyvolává u přítomných diváků silné emoce a uvědomění skutečnosti dnešního světa, který není pro mnohé vůbec jednoduchý.

Král Lear

Divadlo ABC

Režie: Petr Svojtka

Hrají: J. Vlasák, J. Schwarz, V. Gajerová, V. Čech, B. Lukešová, V. Fridrich, M. Málková, M. Písařík a další

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Král Lear ukazuje problémy dnešního světa