×
TOPZINE.cz

V hlavní roli vražda. Vybrali jsme nejlepší zločiny na divadelní scéně

FOTO: Othello na LŠS 2008Portréty divadelních vrahů a vražedkyň skýtají různé charaktery. Na otevřené scéně vraždí sexy tanečnice, žárlivý muž i roztomilé důchodkyně. Těchto pět divadelních her zaručuje vzrušující zážitek i dobrou zábavu.

FOTO: Othello na LŠS 2008
Divadelní historie je krvavá Zdroj: shakespeare.cz

Divadelní svět obsahuje množství detektivních příběhů a mordů. Na jevišti se odehrávají smutné příběhy s tragickým koncem, napínavé zápletky i komedie, které vás nutí s vrahem či vražedkyní sympatizovat. TOPZINE. cz přináší pět největších hrdelních zločinů v historii divadla.

5. Chicago: Nebezpečně svůdné vražedkyně

Muzikál Chicago scenáristů Freda Ebba a Boba Fosseho vypráví skutečný příběh dvou vražedkyň. Děj se odehrává ve 20. letech v americkém Chicagu, jehož atmosféru umocňuje jazzově laděná hudba Johna Kadera.

Roxie Hartová zabije ze vzteku svého milence a ve vězení se setkává s Velmou Kellyovou, dvojnásobnou vražedkyní. Jedinou naději na osvobození zaručuje právník Billy Flinn. Ten z nich udělá mediální hvězdy, a tím pádem i velké sokyně.

chicago
Sexy vražedkyně z Chicaga v Městském divadle Brno

Chicago mělo premiéru v roce 1975 na Broadwayi. I na české divadelní scéně se dočkalo mnoha představení. V poslední době muzikál uvedlo Městské divadlo Brno a naposled i pražské Divadlo pod Palmovkou.

Velmi slavnou se stala také oskarová filmová adaptace muzikálu s Catherine Zeta-Jones a Renée Zellweger.

4. Othello: Shakespeare v nejlepší formě

Do dějin vstoupil zločin Othella, kupce benátského, který ze žárlivosti uškrtil svou ženu Desdemonu. Divadelní hry nejznámějšího dramatika všech dob Williama Shakespeara rozhodně nepostrádají prvek smrti.

V jeho dramatickém ztvárnění byl opravdu důmyslný – smrt otrávením, bodnutím, utopením, oběšením, z nenávisti, ze zármutku, v souboji, ze žárlivosti, z lásky i z politických důvodů.

FOTO: Othello
Žárlivý Othello se nebojí vytáhnout zbraň Zdroj: shakespeare.cz

Othello se již dočkal mnoha divadelních ztvárnění, včetně představení na Letních shakespearovských slavnostech. Momentálně můžete vidět jeho originální pojetí v Městském divadle Kladno.

3. Jezinky a bezinky: Důchodkyně a podezřelé bezinkové víno

Sestry Brewsterovy působí jako roztomilé, pohostinné stařenky. Černá detektivní komedie Jezinky a Bezinky amerického dramatika Josepha Kesselringa se odehrává v domě, ze kterého přímo čiší útulná atmosféra a laskavost elegantních dam.

FOTO: Jezinky a bezinky v Divadle ABC
Jezinky a bezinky vraždí v Divadle ABC Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

V domě se však dějí podezřelé věci. Sestry ve skutečnosti tráví osamělé starší pány bezinkovým vínem, a ještě to považují za laskavost. Zvrat v ději způsobí příjezd jejich synovce, který se o zvráceném koníčku tetiček náhodou dozví.

Jezinky a bezinky skvěle kombinují napětí a humor, i proto jsou jednou z nejhranějších detektivních komedií.

Historicky první premiéra proběhla v roce 1941 v New Yorku. O první uvedení hry u nás se postaral Jan Werich, a to v Divadle ABC v roce 1958. Existuje také filmová verze s Cary Grantem v hlavní roli.

2. Past na myši: Nestárnoucí klasika královny detektivek

Detektivní zápletka divadelní hry Past na myši z pera legendární Agathy Christie se odehrává v uzavřeném prostoru penzionu U Klášterní studně. Podezření z dávné vraždy padá na každého z nesourodé skupiny osob. A každý z nich má také svá tajemství a společné vazby s ostatními.

FOTO: Foto z představení Past na myši v Divadle pod Palmovkou
Past na myši v divadle Pod Palmovkou. Je vrahem zahradník? Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Past na myši se stala asi nejznámější divadelní hrou Agathy Christie. Dočkala se překladu do dvaceti pěti jazyků a její londýnská inscenace se hraje již 59 let. Díky tomu se jedná o nejdéle souvisle hranou hru v dějinách divadla. Nyní máte možnost hádat, kdo je vrah, v Divadle pod Palmovkou.

„Myslím, že obliba této hry je opravdu výjimečná, ale koneckonců je pořád spousta penzionů a spousta vražd.“ Agatha Christie

1. Vražda v salónním coupé: Zločin à la Jára Cimrman

Dobré divadlo by ve svém repertoáru mělo mít detektivní příběh. A dobrý dramatik by měl umět vytvořit napínavou zápletku. Velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman tudíž nemůže zaostávat.

Proto již čtyřicet let uvádí Divadlo Járy Cimrmana hru Vražda v salónním coupé. Dočkala se i filmového zpracování s názvem Rozpuštěný a vypuštěný.

K vraždě továrníka Bierhanzela dojde ve vlaku během cesty z Istanbulu do Prahy. Proslulý inspektor Trachta se ujímá vyšetřování s pomocí asistenta Hlaváčka a odkrývá zamotaný příběh.

Vražedně napínavá zápletka, kde hraje klíčovou roli mast proti vypadávání vlasů, končí tak, jak se na Divadlo Járy Cimrmana sluší a patří. A tak tento divadelní hrdelní zločin končí happy endem.

Které vražedné představení je vám nejsympatičtější?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..