Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V hlavní roli vražda. Vybrali jsme nejlepší zločiny na divadelní scéně

Redakce

Redakce

11. 12. 2011

FOTO: Othello na LŠS 2008Portréty divadelních vrahů a vražedkyň skýtají různé charaktery. Na otevřené scéně vraždí sexy tanečnice, žárlivý muž i roztomilé důchodkyně. Těchto pět divadelních her zaručuje vzrušující zážitek i dobrou zábavu.

FOTO: Othello na LŠS 2008

Divadelní historie je krvavá Zdroj: shakespeare.cz

Divadelní svět obsahuje množství detektivních příběhů a mordů. Na jevišti se odehrávají smutné příběhy s tragickým koncem, napínavé zápletky i komedie, které vás nutí s vrahem či vražedkyní sympatizovat. TOPZINE. cz přináší pět největších hrdelních zločinů v historii divadla.

5. Chicago: Nebezpečně svůdné vražedkyně

Muzikál Chicago scenáristů Freda Ebba a Boba Fosseho vypráví skutečný příběh dvou vražedkyň. Děj se odehrává ve 20. letech v americkém Chicagu, jehož atmosféru umocňuje jazzově laděná hudba Johna Kadera.

Roxie Hartová zabije ze vzteku svého milence a ve vězení se setkává s Velmou Kellyovou, dvojnásobnou vražedkyní. Jedinou naději na osvobození zaručuje právník Billy Flinn. Ten z nich udělá mediální hvězdy, a tím pádem i velké sokyně.

chicago

Sexy vražedkyně z Chicaga v Městském divadle Brno

Chicago mělo premiéru v roce 1975 na Broadwayi. I na české divadelní scéně se dočkalo mnoha představení. V poslední době muzikál uvedlo Městské divadlo Brno a naposled i pražské Divadlo pod Palmovkou.

Velmi slavnou se stala také oskarová filmová adaptace muzikálu s Catherine Zeta-Jones a Renée Zellweger.

4. Othello: Shakespeare v nejlepší formě

Do dějin vstoupil zločin Othella, kupce benátského, který ze žárlivosti uškrtil svou ženu Desdemonu. Divadelní hry nejznámějšího dramatika všech dob Williama Shakespeara rozhodně nepostrádají prvek smrti.

V jeho dramatickém ztvárnění byl opravdu důmyslný – smrt otrávením, bodnutím, utopením, oběšením, z nenávisti, ze zármutku, v souboji, ze žárlivosti, z lásky i z politických důvodů.

FOTO: Othello

Žárlivý Othello se nebojí vytáhnout zbraň Zdroj: shakespeare.cz

Othello se již dočkal mnoha divadelních ztvárnění, včetně představení na Letních shakespearovských slavnostech. Momentálně můžete vidět jeho originální pojetí v Městském divadle Kladno.

3. Jezinky a bezinky: Důchodkyně a podezřelé bezinkové víno

Sestry Brewsterovy působí jako roztomilé, pohostinné stařenky. Černá detektivní komedie Jezinky a Bezinky amerického dramatika Josepha Kesselringa se odehrává v domě, ze kterého přímo čiší útulná atmosféra a laskavost elegantních dam.

FOTO: Jezinky a bezinky v Divadle ABC

Jezinky a bezinky vraždí v Divadle ABC Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

V domě se však dějí podezřelé věci. Sestry ve skutečnosti tráví osamělé starší pány bezinkovým vínem, a ještě to považují za laskavost. Zvrat v ději způsobí příjezd jejich synovce, který se o zvráceném koníčku tetiček náhodou dozví.

Jezinky a bezinky skvěle kombinují napětí a humor, i proto jsou jednou z nejhranějších detektivních komedií.

Historicky první premiéra proběhla v roce 1941 v New Yorku. O první uvedení hry u nás se postaral Jan Werich, a to v Divadle ABC v roce 1958. Existuje také filmová verze s Cary Grantem v hlavní roli.

2. Past na myši: Nestárnoucí klasika královny detektivek

Detektivní zápletka divadelní hry Past na myši z pera legendární Agathy Christie se odehrává v uzavřeném prostoru penzionu U Klášterní studně. Podezření z dávné vraždy padá na každého z nesourodé skupiny osob. A každý z nich má také svá tajemství a společné vazby s ostatními.

FOTO: Foto z představení Past na myši v Divadle pod Palmovkou

Past na myši v divadle Pod Palmovkou. Je vrahem zahradník? Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Past na myši se stala asi nejznámější divadelní hrou Agathy Christie. Dočkala se překladu do dvaceti pěti jazyků a její londýnská inscenace se hraje již 59 let. Díky tomu se jedná o nejdéle souvisle hranou hru v dějinách divadla. Nyní máte možnost hádat, kdo je vrah, v Divadle pod Palmovkou.

„Myslím, že obliba této hry je opravdu výjimečná, ale koneckonců je pořád spousta penzionů a spousta vražd.“ Agatha Christie

1. Vražda v salónním coupé: Zločin à la Jára Cimrman

Dobré divadlo by ve svém repertoáru mělo mít detektivní příběh. A dobrý dramatik by měl umět vytvořit napínavou zápletku. Velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman tudíž nemůže zaostávat.

Proto již čtyřicet let uvádí Divadlo Járy Cimrmana hru Vražda v salónním coupé. Dočkala se i filmového zpracování s názvem Rozpuštěný a vypuštěný.

K vraždě továrníka Bierhanzela dojde ve vlaku během cesty z Istanbulu do Prahy. Proslulý inspektor Trachta se ujímá vyšetřování s pomocí asistenta Hlaváčka a odkrývá zamotaný příběh.

Vražedně napínavá zápletka, kde hraje klíčovou roli mast proti vypadávání vlasů, končí tak, jak se na Divadlo Járy Cimrmana sluší a patří. A tak tento divadelní hrdelní zločin končí happy endem.

[poll id=“116″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V hlavní roli vražda. Vybrali jsme nejlepší zločiny na divadelní scéně