Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Kladenské divadlo představilo novou tvář Shakespearova Othella

Eva Síčová

Eva Síčová

11. 10. 2011

FOTO: OthelloMěstské divadlo Kladno uvedlo počátkem října svou první premiéru sezóny. Vsadilo na shakespearovskou klasiku, ale jak je kladenským zvykem, klasika to rozhodně nebyla.

FOTO: Othello

Othello (Jan Krafka) se svou ženou Desdemonou (Týna Průchová), idylka netrvá dlouho Foto: Patrik Borecký

Všechny známé hry Williama Shakespeara se s velkou oblibou stále vracejí na divadelní prkna všech kulturních stánků. Mnozí se pokoušejí o jejich originální adaptaci, ale podaří se to jen málokomu. Městské divadlo Kladno se inovací nebojí a velmi jim tato revolta sluší. Adéla Šotolová upravila známý příběh Othella a společně s režijním kolegou Ondřejem Pavelkou vytvořili nečekaný kabaret plný cajdákových písní.

Othello je tragédie anglického dramatika Williama Shakespeara. Byla napsána okolo roku 1603 a poprvé se hrála 1. listopadu 1604 v Londýně.

Pokud jste viděli Othella v jeho klasické verzi, můžete si být jisti, že Othello 2011 nabízí zcela jiný pohled na bezesporu nadčasové téma. Rozsáhlý příběh benátského kupce, jeho věrné ženy Desdemony a podlého Jaga, kterému není nic svaté, se smrsknul do krátké inscenace založené hlavně na moci a touze po ní.

FOTO: Othello

Na první pohled přátelé, ale vše je jinak. Stejně jako v životě Foto: Patrik Borecký

Divák, který preferuje klasiku, asi nebude zrovna dvakrát nadšen, ale flintu bych do žita rozhodně neházela. Úprava je rozsáhlá, a tak se před vámi rozbíhá vlastně zcela jiné představení než původní Othello psaný Williamem Shakespearem. Zůstala jen jména a kostra příběhu. Dále se děj odvíjí v nám velmi známém prostředí, tedy v dnešním.

Čtěte také: Růžovo-černý Racek v Kladně

Muži v oblecích, dámy v kostýmcích a boj o funkci náměstka – říká vám to něco? Kam jinam zařadit touhu po moci, aby to bylo nejefektnější, než do vrcholné politiky? Tam si kudlu do zad vrážejí všichni a Othello poslouží jako ukázka toho, že se ani po čtyřech stoletích vůbec nic nezměnilo.

FOTO: Othello

Kabaret po kladensku a bubny v hlavní roli

Othella hraje Jan Krafka, který si na pódiu také pořádně zabubnuje. Pokud by měl tento nápad i Shakespeare, tak by se možná Othello vybubnoval ze zlosti a pak by chudáka Desdemonu neuškrtil. Ale vzhledem k tomu, že tu odvahu měla až Adéla Šotolová, osudu nevinná Desdemona neunikne ani v Kladně. Bubny však nejsou jedinou hudební vložkou, těšit se můžete na kabaretní výstupy u mikrofonu i na kouzla.

Fraška, nebo umění?

Minimálně bych ocenila velkou odvahu autorky úprav, režiséra i samotné ředitelky Městského divadla Blanky Bendlové vykročit vstříc novým nápadům. Frašku z Othella rozhodně udělali, ale velmi koukatelnou a odlehčenou. Když se den co den opakuje v televizních zprávách politická situace, tvoříme pomyslný žebříček těch nejpodlejších a nejmocnějších. Tomu už se musí člověk jen smát, i když je to k pláči. Tak proč ne v Othellovi. Ten je taky tragédií, ale dá se předvést humornou formou.

Recenze z kladenské scény: Zdravý nemocný s Luďkem Sobotou

Othello 2011 není pro každého, to uznávám, ale už jen kvůli Jagovi byste si jej neměli nechat ujít. Tomáš Petřík zde předvedl krásnou kombinaci slovíček a gest. Lepšího Jaga jsem ještě neviděla. Nazvala bych jej mazaným lišákem, a přesto, že hraje zápornou roli bez špetky citu, přistihla jsem se, že je mi vlastně sympatický.

FOTO: Kladno

Skvělá manipulace Jaga (Tomáš Petřík) a naivita Cassiuse (Petr Pěknic)

Naopak jsem měla rozporuplný pocit z Desdemony, kterou hraje Týna Průchová. Herecky bych ji nemohla vytkout snad nic, ale v roli nevinné ženy vlivného Othella na mne působila velmi lacině a vlastně bych jí tu nevinnost zpočátku nevěřila. Postupně se přeměňuje a zachraňuje tak čest své roli.

Recyklace je in

Že jde kladenské divadlo s dobou, je vidět na první pohled. Recyklují nejen staré hry do moderní podoby, ale hlavně i staré lednice, které dokreslují chladnost tragického příběhu. Slouží nejen jako chladicí zařízení pro alkohol a zbraně, ale také vytváří barevné světelné efekty. Velmi dobrý nápad jak využít vše, co je po ruce.

Othello

Kladenský Othello recykluje aneb umíme využít staré lednice efektně a účelně

Městské divadlo Kladno své prostory rekonstruuje, a proto je najdete v Divadle Lampion, na Náměstí Starosty Pavla. Hlediště i pódium je menší, ale o to útulnější a Othellovi komornější forma představení velmi svědčí. Tvůrci úpravy předvedli to, co se od divadla očekává. Přináší nový pohled, šokuje, baví a donutí vás k zamyšlení.

Až na ty písně, které trochu kazí dojem, mě představení nadchlo. Moderna může být kontroverzní, ale ve správné dávce je velmi osvěžující. Othello je důkazem, že když není scénář rozpolcený mezi klasikou a novátorstvím, výsledný efekt splňuje všechna očekávaní.

Othello

Městské divadlo v Kladně

Režie: Ondřej Pavelka

Hrají: Jan Krafka, Tomáš Petřík, Týna Průchová, Petr Pěknic, Jan Vlas, Alena Štréblová, Lenka Zahradnická

Hodnocení: 4****

Další představení můžete vidět 19. a 22. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kladenské divadlo představilo novou tvář Shakespearova Othella