Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Luděk Sobota bere drogy! Zdravý nemocný v Městském divadle Kladno

Eva Síčová

Eva Síčová

24. 4. 2011

FOTO: Zdravý nemocnýV sobotu 16. dubna uvedlo Městské divadlo v Kladně svou pátou premiéru letošního roku. Inscenaci Zdravý nemocný od Moliéra zná snad každý, avšak v rukou režiséra Jana Prušinovského a úpravě textu Petrem Kolečkem dostává tato klasická komedie zcela jiných rozměrů.

FOTO: Zdravý nemocný

Argan (Luděk Sobota), Tonička (Alena Štréblová), Anděla (Šárka Opršálová) a Kleantes (Petr Pěknic) Foto: Tomáš Glasberger, Divadlo v Kladně

Hlavním lákadlem hry byl bezesporu komediální horec Luděk Sobota. Sám o sobě tvrdí, že jej přátelé považují za celoživotního hypochondra, díky čemuž můžete předpokládat, že se na roli Argana zcela jistě hodí. Inscenace Zdravý nemocný není klasickou zápletkovou komedií v moliérovském stylu. Jedná se o jednoduchý děj, který je postaven na tvrdohlavosti hlavní postavy.

Anděla: „Kleantes mě dnes bere za město do lesa. A bere i deku, to mě chce určitě požádat o ruku.“

Tonička: „No to je určitě ten důvod.“

Petr Kolečko s Janem Prušinovským se vydali směrem modernizace tohoto díla a z Moliérova kousku si ponechali pouze kostru. Překlad sám si upravili natolik, že by jej sám autor jistě nepoznával. Použitím moderních problematik v oblasti medicíny nebo léčby s kombinací retro rekvizit první poloviny 20. století vytvořili humornou hru, kde se smějete od začátku až do konce.

FOTO: Zdravý nemocný

Argan se svým bílým práškem z Kolumbie

Scéna je velmi jednoduchá, ale neodvádí pozornost od postav, které jsou neustále v haštěřivých dialozích, takže zde vládne symbioza mezi herci a jevištěm. Rušivé elementy tady nenajdete. Postačí postel, křeslo, chodítko a police plná medikamentů. Mezi jednotlivými scénami vyplňují prostor francouzské melodie rytmické skladby nebo známé šansony Edith Piaf. Zazní zde i příjemně zakomponovaná píseň J’taim.

Tomáš: „Ta má ale hlasivky, hned po svatbě je budu muset prozkoumat.“

Argan: „Ty bejku.“

Luděk Sobota je hostem divadla v Kladně, ale na jevišti působí jako ryba ve vodě. Hlavní role na sebe strhává  pozornost a v případě Luďka Soboty ještě dvojnásobnou. Lidé očekávají, že se budou bavit a že je Luděk Sobota nezklame. Nezklamal. V určitých chvílích zde sice bylo až příliš Luďka Soboty před samotným Arganem, ale nazvěme to profesionální deformací. Ve výsledku celé hry si Luděk Sobota se svou postavou velmi rozumí a je radost jej pozorovat při diagnostice všech možných i nemožných nemocí.

FOTO: Zdravý nemocný

Uzdravovací techniky doktora Purgona (Tomáš Petřík) vás jistě pobaví

Vedlejší role za Luďkem nijak nepokulhávají a všechny výkony jsou příjemně srovnatelné. Velmi energická postava Toničky, služky, která má Argana ráda, sluší Aleně Štréblové méně než vážnější role (např. v Rackovi), ale i přesto si se Sobotou nahrávají jako na pinpongovém stole a závěrečný polibek jim ze srdce přejete.

Argan: „Ten bílý prášek z Kolumbie nám ale dělá dobře.“

Mladinká herečka Šárka Opršálová zde působí v roli Anděly krásně naivně, ale svým pevným sebevědomým výkonem s viditelnou přirozeností se vyrovnává svým předchůdkyním. Krátké ale intenzivní herecké tornádo v podání herečky Evy Nádaždyové je role Beliny, vypočítavé manželky Argana.

Pánská část vedlejších rolí je přehled karikaturních postav, které působí směšně už díky kostýmům Jany Smetanové. Jaroslav Slánský výborně předvedl, jak dokáže být jeho postava úlisná. Doktor Purgon v podání Tomáše Petříka je neomaleně vlezlý a přesvědčivě drzý. Petr Pěknic v roli zamilovaného plavčíka, který se chystá na olympiádu, číší energií sporotvce a odhodláním získat ruku své Anděly.

FOTO: Zdravý nemocný

Argan se svou starostlivou Toničkou

Hra byla zábavná a příjemně jednoduchá. Nejedná se o intelektuální divadlo s náročným textem. Repliky na sebe příjemně navazují a plynou svou přirozeností. Maličký kaz na jinak nezchybném chrupu je lehká přemíra tzv. vyměšovacího humoru, který je zde použit v jednom případě několikrát za sebou, což je prvoplánovitě vtipné a diváci se tomu smějí, ale posléze to na hodnotě textu více ubírá než dodává.

Zdravý nemocný

Městké divadlo Kladno

Režie: Jan Prušinský

Hrají: Luděk Sobota, Alena Štréblová, Šárka Opršálová, Eva Nádaždyová, Petr Pěknic, Tomáš Petřík, Jaroslav Slánský, Zdeněk Velen

Hodnocení: 4,5 ****

Další představení je naplánované na 28. dubna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Luděk Sobota bere drogy! Zdravý nemocný v Městském divadle Kladno