Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Růžovo-černý Racek v kladenském divadle

Eva Síčová

Eva Síčová

26. 3. 2011

FOTO: RacekDivadlo v Kladně uvádí inscenaci Racek Antona Pavloviče Čechova. V rámci projektu České divadlo dokázali jako hosté v Divadle pod Palmovkou, že Čechov v Čechách má své místo a stále dokazuje, že má co říci. 

FOTO: Racek

Kostýmové kreace oživili ruské drama Foto: Pavel Kolský

Klasický příběh nenaplněné lásky a pocit selhání vám přináší Městské divadlo Kladno v cela novém hávu. Rackovi dodává křídla režisér Daniel Špinar, tělo dramaturgyně Ilona Smejkalová, nabroušený zobák překlad Leoše Suchařípy. Hudba Jiřího Hájka je velmi podstatnou složkou představení, protože vás přenáší na konkrétní místo, ale občas zlehčuje příběh groteskními tóny.

Drama s absencí děje, který je nahrazen psychologickým vývojem všech postav, jež jsou navzájem do sebe zamilované a zároveň nemilované, se dělí na dvě časová dějství. Dvouletý rozdíl mezí prvním seznámením s barevnou nadějí až černým zoufalstvím nad smutným koncem všech přítomných.

V příběhu lidí rozdílných pohledů na svět se můžete nalézt i vy sami. Konstantin, pravý bohém a umělec, jenž svou budoucnost nevidí jinak než jako slavný dramatik po boku Niny Zarečné (Dana Marková). Neustále sesazován svou pragmaticky založenou matkou, která sama sebe vidí jako krásnou, úspěšnou a obdivovanou herečku, se uzavírá více do svého světa. Jedinou oporou je mu strýc Petr Sorin v podání Jana Potměšila.

Dámy versus pánové

Herecké výkony jsou zde jednoznačně čistě čitelné. Nejvíce mne zaujala Eva Nádaždyjová, která hraje zoufale zamilovanou Mášu, jež trpí nejvíce neopětovanými city Konstantina a smířená se svým osudem si vezme Semjona Medvěděnka (Petr Pěknic), jehož však šťastným neučiní.

FOTO: Racek

Strýc (Jan Potměšil) naslouchá Konstantinovi (Štěpán Benoni)

Štěpán Benoni (známý širšímu diváckému spektru ze seriálu Ulice) propůjčuje svůj široký herecký záběr právě nešťastnému Konstantinovi, kterého si v této roli nejde nezapamatovat. Působí věrohodně a na dnešní dobu až překvapivě reálně. Role, která má sklony k přeslazené romantice, v jeho podání přináší divákům nový pohled na Čechovova Racka. Štěpán se naštěstí vymanil ze své seriálové role a dokazuje divákům, že mu divadlo sluší. Konstantin je právě ta role, která herci sedí jako ušitá na míru.

Vedlejší role jsou nevtíravé, a přesto jasně zahrané a přesně doplňují ty hlavnější. Společně tak vytvářejí dojem souhry, což samotnou hru přenáší do vyšších pater pomyslného stupně zajímavosti.

Konstantin versus Hamlet

Podobnost se shakespearovským dramatem je zcela očividná. Konstantin by se mohl stát vzájemným alter egem Hamletovi a stydět by se za svůj ruský protějšek opravdu nemusel. Naznačení paralely obou příběhů nalezneme i v samotném představení, kde zazní dobře mířené repliky z kralevice dánského.

Racek (Anton Pavlovič Čechov)

Městské divadlo Kladno

Režie: Daniel Špinar

Hrají: Alena Štréblová, Štěpán Benoni, Dana Marková, Jan Potměšil, Zdeněk Dolanský, Zuzana Mixová, Eva Nádaždyová, Tomáš Petřík, Zdeněk Velen, Petr Pěknic

Premiéra: 5. června 2010

Další představení: 11. dubna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Růžovo-černý Racek v kladenském divadle