Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cinema Mundi 2014 začíná. Vybrali jsme 7 věcí, které si nenechat ujít

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

27. 2. 2014

Včerejším dnem odstartoval v Brně filmový festival Cinema Mundi. Program nabídne desítky filmů i doprovodné akce. Vybrali jsme nejzajímavější z nich, které by neměl žádný návštěvník vynechat.

FOTO: Vlk z Wall Street

Na Cinema Mundi nebude chybět ani zhýralý Vlk z Wall Street. Zdroj: Bontonfilm

Devět dní plných filmů a další zábavy, to slibuje pátý ročník Cinema Mundi. Festivalový program nabídne přes osmdesát snímků rozdělených do pěti sekcí. Diváci budou mít možnost zhlédnout jak filmy nové, tak i starší. Projekce se uskuteční na pěti místech – v kinech Scala, Lucerna a Art, dále pak v Sále Břetislava Bakaly a v Kinokavárně. Ceny vstupenek začínají na sedmdesáti korunách. Hlavní program doplní koncerty, party či filmový kvíz.

Oscarová a lví sekce

Pokud jste promeškali stěžejní snímky světové i české filmové scény loňského roku, díky sekci Oscaři a Lvi 2014 to můžete napravit. Představí se zde Gravitace, 12 let v řetězech, Vlk z Wall Street nebo Klub poslední naděje. Menší návštěvníky potěší animované Ledové království či Já, padouch 2. Z českých filmů dostanou prostor mimo jiné Revival, Líbánky, Rozkoš,  a Příběh kmotra. Chybět nebude ani cenami ověnčený Hořící keř, který uvede scenárista Štěpán Hulík.

Zimní kino

Letní kino zná každý, ovšem zimní kino je novinka, na Cinema Mundi tedy určitě. Potrvá od pondělí 3. března do středy 5. března na nádvoří Místodržitelského paláce a celkem promítne osmnáct krátkých studentských filmů.  Vstupné na tyto projekce bude dobrovolné a diváci se během nich budou moci zahřát a občerstvit díky zimní vinárně. Na závěr vybere vůbec poprvé odborná porota z filmů  ten nejlepší a odmění ho cenou Zlatý Leon.

Doslova Velká nádhera

Majstrštyk Paola Sorrentina mnozí kritici označují za nejlepší film loňského roku. Fanoušci, kteří dosud film neviděli, by si ho na velkém plátně neměli nechat ujít, neboť právě to ho povyšuje na ještě lepší zážitek. Velká nádhera je vizuálně podmanivý snímek s kritikou současné společnosti. Promítne ho kino Scala v úterý 4. března od 18.00.

video
play-sharp-fill

Hollywood ve Štatlu

Do termínu konání festivalu spadá také noc, kdy se předávají Oscaři. Přímý přenos ceremoniálu bude možné sledovat v kině Art v noci z 2. března. Program odstartuje ve 22.30 a potrvá až do ranních hodin, návštěvníci si budou moci také vysoutěžit vlastního Oscara. Vstup je zdarma, ovšem je třeba se předem registrovat.

Balkán v uších i na jazyku

Party v balkánském duchu se uskuteční v café Art v pátek 28. února od 21.30. Nabídne nejen balkánské rytmy, ale také ochutnávku typické tamější kuchyně. Komu by taková dávka Balkánu nestačila, může ještě před večírkem zhlédnout v kině Art balkánský film Padělatel za účasti režiséra Gorana Markoviće, který bude po projekci odpovídat na dotazy diváků.

Film Kandidát

Debut režiséra Jonáše Karáska se na Cinema Mundi  představí jen den po své premiéře, v pátek 28. února ve 20.30 v kině Scala. Snímek sleduje zákulisí politické kampaně kandidáta na prezidenta a ukazuje mimo jiné velkou moc médií. Na festivalu ho doprovodí vůbec nejpočetnější delegace, vedle režiséra se zúčastní také scenárista, kameraman a herci jako Alice Bendová či Michal Dlouhý. Účast přislíbili také někdejší kandidáti na prezidenta Karel Schwarzenberg a Vladimír Franz.

Road movies

Díky sekci Road movies mohou diváci procestovat celou Evropu a přitom zůstat pohodlně usazeni v sedačkách. Mezi patnácti vybranými snímky figuruje třeba Kaurismäkiho Touha po Jackovi, do Španělska se vydají hrdinové belgického Hasta la vista!, mimo Evropu vycestuje Sean Penn v Tady to musí být od Paola Sorrentina. Kdo zastává názor, že doma je doma, jistě uvítá českého zástupce této kategorie v podobě Jízdy Jana Svěráka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cinema Mundi 2014 začíná. Vybrali jsme 7 věcí, které si nenechat ujít