Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestujeme za plastickými operacemi. Zdravotní turistika je na vzestupu

Redakce

Redakce

15. 9. 2011

FOTO: Zdravotní turistikaKaždému z nás se na sobě něco nelíbí. Někteří to řeší panákem, jiní cestou přes půl kontinentu. „Skalpel, prosím” tedy nevychází z úst českých plastických chirurgů jen nad našimi krajany. Do obliby totiž přišla takzvaná zdravotní turistika.

FOTO: Plastická a estetická operace může lidem pomoci nalézt ztracené sebevědomí

Plastická a estetická operace může lidem pomoci nalézt ztracené sebevědomí Zdroj: youtube.com

Ročně do České republiky přijede za účelem plastické a estetické chirurgie devět tisíc cizinců a jejich počet stále vzrůstá. V klientele českých plastických chirurgů tedy tvoří až dvacet procent. Jedním z důvodů je i to, že jsou služby u nás v tomto segmentu daleko levnější než na západě.

Stehýnko či prsíčko

Není překvapením, že procentuálně jsou v převaze ženy. Tvoří až 84 procent klientely českých plastických a estetických chirurgů. Mezi nejčastější ženské zákroky patří zvětšení prsou, operace víček a liposukce. Muži cestují převážně za operací víček, liposukcí a gynekomastií (operace prsní žlázy u mužů).

Na věku nezáleží

Zdravotní turisté jsou většinou ve věku třiceti až padesáti let. Přibývá i počet osob mladších. Zvyšuje se také procento odmítnutí žádostí o operaci, většinou z důvodu rizikové reoperace zákroků provedených v zahraničí. V průměru čeští chirurgové odmítnou až šestnáct procent zdravotních turistů.

„Zdravotní turista je tím nejlukrativnějším ze všech turistů. Zatímco průměrná délka pobytu běžného turisty v ČR jsou 3 přenocování, z naší analýzy vyplývá, že zahraniční návštěvník, který přijel do naší země za účelem plastické či estetické operace, zůstává v České republice v průměru 3 až 10 dnů, což je mnohem déle než klasický turista,” říká Tomio Okamura, zástupce ACČKA.

Zdravotní turista u nás také více utratí. Zatímco útrata běžného turisty se pohybuje okolo devadesáti eur za den, zdravotní turista u nás nechá díky operaci až trojnásobek. Často ho doprovází i rodina, která nezřídka během pacientovy hospitalizace podniká výlety po České republice.

FOTO: Tuzemští chirurgové odvádějí skvělou práci

Tuzemští chirurgové odvádějí skvělou práci

„Slabinou naší země je totální absence jakékoliv funkční propagace zdravotní turistiky na státní úrovni. Výsledkem této nečinnosti je mimo jiné i to, že není bohužel příliš obvyklé, že by zahraniční zdravotní turisté po operaci zamířili na doléčení do českých lázní, zde je určitě prostor být aktivnější v nabízení těchto doplňkových služeb,” dodává Tomio Okamura.

V krásném městě krásný vzhled

Cizinci ze vzdálenějších zemí se mnohdy o místě zákroku rozhodují podle atraktivity destinace. U nás tedy nesporně vede Praha. Největší boom zdravotní turistiky je zaznamenáván ve Spojených státech, ale na vzestupu jsou rovněž evropské země.

Nejvíce zdravotních turistů k nám přijíždí z:
Německa
Velké Británie
Rakouska
Slovenska
Švýcarska
Polska

Za rok 2010 celosvětová zdravotní turistika čítá přibližně čtyřicet milionů lidí. Nejvyhledávanějším místem za účelem zmiňované turistiky je Thajsko, kam směřuje až 1,4 milionu zahraničních turistů ročně.
Po něm následuje Indie, jejíž velkou výhodou je její úřední jazyk, a to angličtina. Každoročně sem přijede o třicet procent zahraničních pacientů více.

Nicméně je třeba dodat, že v těchto zemích možná nebude problém s cenou; s kvalitou to však může být horší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestujeme za plastickými operacemi. Zdravotní turistika je na vzestupu