Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet: Křižíkova dráha a bahenní koupele v lázních Bechyně

Hana Chytrá

Hana Chytrá

21. 3. 2011

Vítejte ve městě, ve kterém se rozhodně nudit nebudete. Malé lázeňské městečko je přímo přeplněno zajímavými místy a pamětihodnostmi. Vydejte se s námi po stopách vynálezce Křižíka či umělce Pichly.

FOTO: Klášter v Bechyni

Klášter v Bechyni, Zdroj: mestobechyne.cz

Historické lázeňské město Bechyně vzdálené cca 100 km jižně od Prahy je známé nejen historií a kulturou, ale také úspěšnou léčbou pohybového aparátu. Malebné městečko hledejte na soutoku řek Lužnice s říčkou Smutnou v jižní Čechách. Ať již Bechyni navštívíte jako pacienti místních lázní, či jako památek chtiví turisté, vězte, že budete spokojeni.

Na první pohled malé a všední městečko, čítající 6 000 obyvatel, okouzlí snad všechny. Vycházkovým tempem najdeme v dosahu náměstí zámek, klášter, proslulý most Bechyňská duha, Muzeum turistiky, dvoje lázně, keramickou školu a muzeum, první elektrickou dráhu Tábor-Bechyně či muzem houslového virtuóze a hudebního skladatele Václava Pichly.

Vláčky a diamantové klenby

Přímo na náměstí je viditelně označené Infocentrum s unikátní otevírací dobou 365 dní v roce. V infocentru naleznete nejen propagační materiály a průvodce, ale také malou prodejní galerii s výrobky místních umělců a studentů keramické školy.

FOTO: most Bechyňská duha

most Bechyňská duha

Bechyně se může pyšnit hned několika lákadly pro vlakové nadšence. Hned při příjezdu do města vás uvítá železobetonový most Bechyňská duha. Most je z roku 1928 a překlenuje řeku Lužnici 50 m vysokým obloukem. Po jeho unikátní konstrukci vede silnice i železnice. Druhé lákadlo je v podobě elektrické dráhy Tábor-Bechyně, která byla, dle návrhu Františka Křižíka, postavena jako první elektrifikovaná dráha na území Rakouska-Uherska a dokončena byla v roce 1903.

Klášter i zámek jsou v těsné blízkosti náměstí a určitě stojí za návštěvu. Zámek, který vznikl rozsáhlými přestavbami hradu ze 13. století, se může pyšnit dlouhou historií a klášter je unikátní díky tzv. diamantové klenbě, která je v našich zemích ojedinělá.

Hlavní lákadlo – lázně

Lázně, toť hlavní důvod většiny turistů a návštěvníků tohoto malebného městečka. Naleznete zde dvoje, jedny státní a malé soukromé. Oboje jsou zaměřeny na léčbu pohybového ústrojí a nabízejí celou škálu služeb. Dopřát si můžete týdenní pobyt či jednotlivé kúry dle nabídky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet: Křižíkova dráha a bahenní koupele v lázních Bechyně