Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Thajsko: odleťte do teplých krajin

Redakce

Redakce

3. 1. 2010

Wat Pho600x338Thajsko leží v jihovýchodní části Asie na Malajském poloostrově, rozprostřeno kolem Thajského zálivu. Při pohledu na mapu světa ihned poznáme, že cesta z České republiky do této asijské země je více než dlouhá. Jste-li ale milovníky tepla a současné mrazivé počasí vám nedělá dobře, pak se na dlouhou cestu náležitě připravte.

Thajsko Wat Pho, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Thajsko Wat Pho, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Zda-li létání v oblibě příliš nemáte, zvolte si raději pro trávení příjemné dovolené destinaci o něco blíže té naší. Let trvá více jak třináct hodin a nutností letadel přepravujících cestující do takto vzdálených míst je mezipřistání. Pro jednoho příjemné zpestření, pro druhého utrpení. Ne každý má orientační smysl zaměřený na neznámá letiště, proto je velice jednoduché se ztratit. Tím pravděpodobněji, pokud neovládáte alespoň jeden ze světových jazyků.

V době, kdy jsem absolvovala cestu do Thajska já, se mezipřistání uskutečnilo ve městě Dubai ležícím ve Spojených arabských emirátech. Zda je toto letiště pro mezipřistání výhodné či ne, musíte rozhodnout sami. Ale věřte, že pokud se vám zdá jedna hodina na přestup příliš mnoho, jistě brzy změníte svůj názor. Je to přesně tak akorát.

Obyvatelstvo a měna

Thajské  království, v historických dobách Siam, má cca 65 milionů  obyvatel, z nichž většina vyznává buddhismus. Pouze malá část domorodců přijala náboženství islámské, křesťanské či hinduistické. Hlavním městem je Bangkok s úctyhodnými 6,6 miliony obyvateli. Ovšem hned jak vystoupíte z letištní haly, připadne vám toto číslo ještě velice skromné, ať už pohlédnete kamkoliv. Výjev, který se vám naskytne, se nápadně podobá Václavskému náměstí týden před Štědrým dnem.

Jako měna je používán Baht (THB). V přepočtu na české koruny: 100 THB = 50, 73 Kč. Oficiálním jazykem je thajština, ovšem většina obyvatel umí i dobře anglicky. Časový posun v  létě činí +5, v zimě potom +6 hodin.

Podnebí

Thajsko - deštný prales, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Thajsko - deštný prales, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Ačkoli si většina z nás myslí, že Thajsko má celoročně vysoké teploty a minimum srážek, není to úplná pravda. Samozřejmě teplota v zimních měsících dosahuje v průměru 22 – 27°C a v létě se pohybuje okolo 30 – 35°C, ale na rozdíl od severoafrických zemí, se kterými je Thajsko, co se týče počasí srovnáváno, zde v létě naprší v průměru 1 200 – 1 600 mm srážek. Zima je ovšem považována za období suché. Nezapomínejme také, že Thajsko má nespočet tropických deštných pralesů. A deštné pralesy bez srážek jsou asi jako ryby bez vody. Připravte se také na obrovskou vlhkost vzduchu. Pokud si tedy s sebou zabalíte prášek na praní s úmyslem, že si budete věci přepírat, počítejte s tím, že oblečení vám hned tak neuschne.

Potápění, vodní hrátky

Jestliže jste milovníci potápění, ať už profesionálního či laického, tady si svého koníčka užijete dosyta. Křišťálově čistá voda a bohatý mořský život se vám o zábavu postará. Pokud si chcete udělat potápěčský kurz, máte možnost absolvovat ho téměř v každém letovisku. Máte rádi adrenalin? Pak je na každé  pláži pro vás připraven vodní skútr, šlapadla či parasailing.

Thajská kuchyně

Jste milovníci pálivých asijských jídel? Tato země je pro vás jako stvořená. Všem gurmánům doporučuji v Bangkoku absolvovat večerní program zahrnující pravou thajskou večeři doprovázenou tancem sličných thajských dam a bojovým uměním mužských umělců.

Čekáte snad, že vám večeři přinesou na klasických oválných (či kulatých) talířích rovnou i s přílohou? Jste na omylu. Vše vám bude servírováno v keramických miskách a v počtu více než neobvyklém. Je zvykem servírovat polévku, různé druhy omáček (pikantní, sladko-kyselé, apod.), pečivo, rýži a nějaké maso či rybu.

Památky

Mezi významné  památky nacházející se v Thajsku patří především ty, které jsou umístěny v jeho hlavním městě – v Bangkoku. Nutností je zmínit Chrám smaragdového Buddhy, nazýván také Královským palácem, který za vidění opravdu stojí. Můžeme zde zhlédnout sochy obalené tenkými plátky zlata. Ale pozor – pokud se budete snažit si na památku odnést i nepatrný kousek zlata z těchto soch, čeká vás trest – a v Thajsku obzvlášť tvrdý. Dále zde uvidíme střechy tvarované do špiček hýřící všemi barvami či Buddhu v meditační pozici – pro buddhisty symbol nejsvětější.

Další významnou památkou je též Chrám Buddhy zlatého. Vše jsou to kolosální  stavby, tak odlišné od evropských. Dalo by se říci, že vás z té barevnosti, pestrosti, tvarů staveb a soch, více méně pozlacených, začnou brzy bolet oči.

Ubytování

Ať  už se do této země chystáte pracovně nebo rekreačně,  čeká na vás nespočet možností, kde se ubytovat. Ve městech, nejen v Bangkoku, máte možnost volby mezi mnoha patrovými hotely, samozřejmě luxusně vybavenými, s bazénem situovaným v jednom z vyšších pater. V hotelu, ve kterém jsem byla já, v Amari Atrium hotelu, který měl cca dvacet pater, bylo z bazénu vidět téměř na celé město.

Pokud ale výškové budovy rádi nemáte a raději byste exotičtější ubytování, i pro vás se něco najde. Hotely či resorty situované v zahradách mají něco do sebe. Sice si budete připadat jako v zoologické a botanické zahradě dohromady, ale nikde jinde takovou možnost ubytování nenajdete. Součástí hotelů či bungalovů je samozřejmě bazén s neuvěřitelně teplou vodou. Na zchlazení tedy spíše doporučuji vanu nebo sprchu.

Praktické rady 

Thajsko - plovoucí trhy, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Thajsko - plovoucí trhy, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Jestliže máte v úmyslu navštívit takto vzdálenou zemi, je potřeba se na pár věcí připravit. V první řadě počítejte s dlouhou a únavnou cestou letadlem. Do Thajska sice létají větší letadla (systém sedadel 2 – 4 – 2) a nebývají zrovna přeplněná, ale přesto sedět třináct i více hodin v letadle, je přeci jen trochu vyčerpávající.

V druhé řadě se rozhodně nespoléhejte na to, že budou mít v každém hotelu evropské zásuvky. Raději se ujistěte v cestovní kanceláři, se kterou máte pobyt naplánovaný, zda je hotel vybaven po evropsku či ne. Plně se ale spoléhejte jen sami na sebe a adaptér si raději přibalte s sebou.

Další věc, se kterou je nutné dopředu počítat, je již výše uvedený časový posun. Ne každý je vůči němu odolný, a proto se raději připravte dopředu. Též počítejte s obrovskou vlhkostí vzduchu. Určitě nespoléhejte na to, že si večer v umyvadle přeperete tričko s tím, že si ho ráno vezmete. Nevezmete.

A poslední, asi nejdůležitější věc k připomenutí a zdůraznění. Pokud navštívíte Bangkok a s ním i neodmyslitelné buddhistické chrámy, nezapomeňte si zabalit oblečení, které vám zakryje ramena a nohy, především kolena. Jinak vás do chrámu nepustí.

Bangkok

Hlavním městem Thajského království je Bangkok. A město je to opravdu velkolepé. Ihned po přistání letadla a vyzvednutí zavazadel se vás ujmou milé a velmi pohledné Thajky věšící vám na krk stuhy vyzdobené květinami.

Jak poznáte na první pohled, vládne tu opravdu rušný život. Všude kolem spousta Asiatů, vůní linoucích se z pojízdných stánků na ulici, kde se připravují velice pozoruhodná jídla (dle mých zkušeností se radši na oběd či večeři vypravte do klasické restaurace – jídlo z pojízdných stánků raději nezkoušejte) a neuvěřitelné množství troubících aut. Zprvu se vám toto velkoměsto bude zdát chaotické a nepřehledné, ale za pár hodin si uvyknete i na neutuchající oblibu řidičů používat klakson a začnete si této netradiční podívané užívat.

Pattaya

Velice populární je turistické středisko zvané Pattaya nacházející se přibližně 2,5 hodiny jízdy od Bangkoku. Toto místo je pozoruhodné především díky obrovskému mořskému odlivu. Pokud se za odlivu vydáte k pobřeží, zažijete vskutku nevídané. Odliv dosahuje až několik desítek metrů. Pokud budu hovořit o čtyřiceti a dokonce i 50 metrech, jistě nebudu daleko od skutečnosti. Jestli jde o klasický odliv nebo o přicházející vlnu tsunami, poznáme stěží.

Populární  je Pattaya především pro muže, kteří si chtějí dopřát trochu zábavy. Téměř na každém rohu se nachází bar plný krásných slečen lákající muže všech národností a věkových kategorií nejen na skleničku. Tím je Thajsko ve světě proslulé.

Pattaya - Krokodýlí farma, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Pattaya - Krokodýlí farma, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Pokud si chcete užít trochu dobrodružství, vřele doporučuji navštívit Krokodýlí farmu, na které si můžete dokonce vyzkoušet samotné krmení krokodýlů. Samozřejmě pěkně z výšky.

Jestli-že chcete ale zažít adrenalinu o něco více, udělejte si projížďku na slonovi thajskou krajinou. Jistě vás nezklame.

Koh Samui

Jeden z nejoblíbenějších ostrovů pro trávení příjemné dovolené je právě Koh Samui. Ostrov se nachází v Siamském zálivu a může se chlubit přírodou, která zatím lidský zásah nepoznala. Dostat se sem můžete z bangkockého letiště, odkud cesta trvá přibližně hodinu a půl. Největší atrakcí ostrova je mořský národní park Angthong či opičí rezervace.

Phuket

Další, velice populární ostrov, nese název Phuket. Je to nejnavštěvovanější ostrov celého Thajska situovaný v Andamanském moři. Zde najdete moderní hotely, velká nákupní střediska i kousek historie. Největšími atrakcemi ostrova jsou Motýlí farma či Farma orchidejí.

Phi Phi

Toto souostroví se též nachází v Andamanském moři asi 35 km od ostrova Phuket, ze kterého se na Phi Phi můžete dostat. Nejčastěji letecky.  Místo je jako stvořené pro milenecké či manželské páry, kteří mají rádi romantiku. Luxusní hotely či nákupní  střediska tu nehledejte. Je zde pouze pár hotelů a obchodů, jinak všude kolem thajská romantická příroda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Thajsko: odleťte do teplých krajin