Menu
TOPZINE.cz
Krása

Připadají vám vaše ňadra malá nebo moc povislá? Zajděte si na plastiku!

Redakce

Redakce

4. 5. 2011

nadra ženyPlastika prsou neboli augmentace je jednou z nejoblíbenějších a tedy nejčastěji prováděných operací. Některé dámy tak mohou pomoci svému sebevědomí, jiné jdou pod skalpel kvůli příteli. Důvody jsou různé. Jak taková operace probíhá a jaká nese rizika?

nadra ženy

Plastika prsou se v poslední době stala velmi vyhledávanou, Zdroj: sxc.hu

Tomuto trendu podlehlo nejen mnoho hollywoodských hereček, ale i těch tuzemských. Pokud si dotyčná nenechá vytvořit ňadra velikosti vzdušného balónu, vypadají umělá prsa jako ta pravá, aspoň na první pohled.

Ženy, které nejsou spokojené se svým hořejškem, ale i ty, které do této doby spokojeny byly, se nechávají často ovlivnit právě modelkami či herečkami, které již takovou operaci podstoupily. Co však stojí za takovou krásou?

Před operací prsou

Nejprve se s plastickým chirurgem dohodnete na velikosti a typu implantátu a samozřejmě se také dozvíte, kolik vás zákrok bude stát. Protože celá operace probíhá v celkové narkóze, musí být provedeno interní předoperační vyšetření. Dále je důležité vyšetření prsů ultrazvukem a mamografií z důvodů vyloučení případné patologie.

přášky

Před operací dostane antibiotika

Před operací vám operatér také doporučí vysadit antikoncepci a nejméně 6 hodin před operací nejíst, nepít a nekouřit. Také vám budou preventivně před a po zákroku podávána antibiotika. To proto, že se do těla umístí cizí těleso.

Co se děje na sále

Operace není zase tak náročná, jak se může zdát. Trvá 1-2 hodiny a jak už bylo řečeno v celkové narkóze. Jakmile se ponoříte do světa snů, chirurg provede asi 4 cm dlouhý řez, a to buď v prsní rýze na okraji dvorce nebo v podpaží. V jiných státech se můžete setkat i se zaváděním prsního implantátu přes oblast pupku. Poté  vytvoří takzvanou kapsu pod prsním svalem nebo prsní žlázou a vloží předem vybraný implantát. Následuje sešití rány.

Co vás čeká po zákroku

Po operaci prsou zůstanete hospitalizována 1-2 dny, vaše nová prsa budou fixována ve speciální elastické podprsence a to po dobu 4-8 týdnů, stehů se zbavíte již po 7-10 dnech. Dále byste neměla nosit oblečení přes hlavu, jinak to může být značně bolestivé. Samozřejmě po dobu 14 dnů spíše polehávat a užívat si nic nedělání. Za tuto dobu se můžete vrátit do zaměstnání.

Ovšem je tu jedna špatná zpráva, musíte si na toto období vzít dovolenou, pojišťovna tento zákrok nehradí! Po další dva měsíce nevykonávejte žádnou fyzicky náročnou práci, to platí i pro cvičení a také žádné solárium!

fonendoskop

Důležité jsou pooperační kontroly u lékaře

Důležité jsou následné lékařské kontroly u vašeho plastického chirurga, a to vždy po 1 měsíci, po 3 měsících a po 1 roce. Po 10 letech pak kontrola i s ultrazvukem. Dále pravidelně každých 5 let zopakovat ultrazvukové vyšetření.

Lékaře vyhledejte i v případě,  kdykoli vaše prsa změní tvar nebo začnou tvrdnout, také při jakýchkoliv projevech zánětu. Samozřejmě i po úderu do prsou, autonehodě a podobně.

Jak dlouho vám nová prsa vydrží?

Pokud se vám nezmění váha nebo poměry prsou jako například v těhotenství, můžete se těšit z nových prsou celých 10-15 let. Po této době se mění kvalita implantátů a může tedy hrozit jejich prasknutí. Je proto nutné počítat s možnou výměnou.

Jaká rizika můžete očekávat

Jako každá jiná operace má i tato svá rizika. Komplikace můžou způsobit špatně se hojící jizvy, infekce operační rány i v okolí implantátu, krvácení.

kapka z injekce

Jako u každé jiné operace, i zde mohou nastat komplikace

Kolem implantátu se po zákroku vytvoří vazivový obal, to je normální. Tělo tak reaguje na cizí těleso, problém nastává pokud dojde až ke stažení neboli kontraktuře kapsy. To způsobí bolest a tuhnutí až zatvrdnutí prsu. Tomuto jevu se dá vyhnout buď vytvořením dostatečně velké dutiny pro uložení implantátu nebo použití texturovaného implantátu.

Dále se může v okolí implantátu tvořit tekutina, a to bezprostředně po operaci, ale i později. Nejčastější příčinou je brzká fyzická zátěž nebo nadměrná sportovní aktivita po operaci.

Může se i změnit citlivost vašich bradavek. Pacientky si  často stěžují na jejich znecitlivění nebo přecitlivění. Tento problém může trvat několik měsíců, ale v některých případech se jedná o trvalý stav.

Na konec může dojít i k protržení implantátu. Tato varianta může nastat po úrazu, nehodě nebo při extrémní sportovní aktivitě. A samozřejmě při opotřebení, které nastává za 10-15 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Připadají vám vaše ňadra malá nebo moc povislá? Zajděte si na plastiku!