Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Cestování v roce 2012: Přinášíme top 10 tipů na skvělou dovolenou

Je tu nový rok a s ním i možnost nových cestovatelských zážitků. Inspirujte se při výběru dovolené tipy od Topzine.cz.

FOTO: Auckland Islands

Ostrov Auckland, součást Nového Zélandu, Zdroj: youtube.com

Společnost National Geographic zveřejnila před nedávnem 20 míst, která budou stát v letošním roce rozhodně za návštěvu. My pro vás máme polovinu z nich – místa geograficky i finančně dostupná, ale i místa slibující netradiční dovolenou.

Mongolsko

Pokud toužíte poznat volnou přírodu, najdete ji právě v Mongolsku. Konkrétně provincie Hovsgol, nejsevernější ze všech mongolských provincií, nabízí návštěvníkům přírodní krásy jako posvátné řeky, které údajně nikdy nezamrznou, lišejníky, hrající odstíny zelené i oranžové, nebo jezera, obklopená zasněženými vrcholky hor.

Island

Černé písečné pláže, monumentální skály, hřmící vodopády, gigantické fjordy nebo tiché bílé ledovce, to všechno můžete spatřit v zemi ohně a ledu. Navštivte Island a poznáte, jaké to je mít všechny smysly v pohybu.

Procestujte Island s turistickým průvodcem Rough Guides z nakladatelství Jota

Řecko

FOTO: Řecko, Kos

Řecko tak, jak ho zná většina turistů, Foto: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Řecko zdaleka nenabízí jen moře a bíle natřené domečky. I přes současnou krizi si země udržuje svou přitažlivost. Nezapomenutelným zážitkem může být například pěší cestování přes soutěsky Roumeli, poslech éterického zpěvu v klášterech Meteora nebo sledování létajících pelikánů nad Prespanským jezerem. Stačí jen vědět, kde hledat.

Peru

Jihoamerické zemi z pohledu turistů samozřejmě vévodí Machu Picchu, zážitkem je ale také spatření některého z nejvzácnějších ptáků světa nebo putování do hlubokých roklí. Rozhodně na své dovolené v Peru ale neopomeňte jídlo, země se totiž chlubí vynikající gastronomií.

V cestopise Peru pod kůží od Vladimíra Plešingra poznejte zemi čtivou formou

Srí Lanka

Pokud vyrazíte poznávat krásy Srí Lanky, nevynechejte oblast Nuwara Eliya. Obklopí vás tu vrcholky hor, zahalí mlha, ale i přesto si jistě užijete krásu čajových plantáží či deštného pralesa Central Highlands, který byl nedávno zařazen na seznam kulturních památek UNESCO.

FOTO: Tower Bridge

Tower Bridge – jedna z londýnských dominant, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Londýn

Hlavní město Anglie láká k návštěvě světoznámých památek jako Tower Bridge, London Eye či Westminster Abbey, v letošním roce může být ale vaše návštěva Londýna mnohem pestřejší. Město totiž hostí letní olympijské hry. Většina vstupenek je už sice rozebrána, některé události je ale možné navštívit i zdarma.

Severní Kolumbie

Kolumbie má bezpochyby mnoho lákadel pro turisty, zlatým hřebem jsou ale jednoznačně nádherné pláže v Národním parku Tayrona. Za návštěvu stojí ale i Ztracené město s kamennými terasami a stavbami na vrcholcích hor. Cesta k němu ale vede skrz džungli a trvá šest dní.

Guatemala

Ruiny Mayských měst jsou pro turisty oblíbeným cílem. Vedle Mexika, Belize a Hondurasu najdete pozůstatky města Mayů právě i v Guatemale. Za návštěvu stojí také město Chichicastenango, kde můžete dva dny v týdnu koupit od domorodých obyvatel, kteří zde tvoří více než 95% obyvatelstva, originální zboží, jako jsou hrůzostrašné dřevěné masky nebo textil hrající všemi barvami.

FOTO: Chorvatsko

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější destinací, Foto: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Chorvatsko

Navštivte chorvatskou Istrii a dopřejte svým chuťovým buňkám slast při konzumaci proslulých lanýžů či bílého vína. Samozřejmě nevynechejte koupání či potápění v moři, sledování romantických západů slunce nebo projížďku po jedné z cyklotras.

Nový Zéland

Hlavním lákadlem Nového Zélandu je jeho rozmanitost. Turisté zde narazí na horké prameny i ledovce, deštné pralesy, sopky, gejzíry, písčité pláže i krásná jezera. Nový Zéland je také ideální destinací pro všechny adrenalinové nadšence.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cestování v roce 2012: Přinášíme top 10 tipů na skvělou dovolenou