Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Turisté celého světa, těšte se, UNESCO přidalo na svůj seznam 20 nových památek

Hana Chytrá

Hana Chytrá

13. 8. 2010

Začátkem srpna,  v rámci zasedání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v brazilské metropoli Brasília, vyhlásila organizace zbrusu nových 20 památek a začlenila je oficiálně do vybrané společnosti 910 památek celého světa. Letos je společnost velmi různorodá, jmenování si vybojovaly jak australské trestanecké osady, tak třeba oblast historických vodních kanálů v Amsterdamu či atol Bikiny, nechvalně známý díky jaderným pokusům.

FOTO: Sheikh Safi Mauzoleum

Sheikh Safi al-Din Khānegāh (Írán), Zdroj: wikipedie.org

Být na seznamu památek UNESCO není jen prázdným gestem. Každý rok se o tuto čest snaží desítky až stovky uchazečů z celého světa. Výběr je náročný a dané památky musí splňovat přísná kritéria. Žadatelé si od přidání na seznam slibují hlavě zvýšení turistického ruchu, zviditelnění se ve světě a v neposlední řadě případné dotace od světové organizace.

Seznam UNESCO čítá dnešním dnem 910 památek, z toho je 704 kulturních, 179 přírodních a 27 smíšených (tj. památka splňuje podmínky přírodní i kulturní). Památky najdeme po celém světě, v celkem 151 zemích. Česká republika letos na zapsání nekandidovala, a tak stále zůstává na svých 12 zápisech. Poslední památka na seznamu přibyla už před dlouhými sedmi lety v roce 2003. Jednalo se o židovskou čtvrť a baziliku sv. Prokopa v historickém jádru města Třebíče.

Nově zapsané památky UNESCO:

 

Atol Bikini (Marshallovy ostrovy)
USA zde na sklonku druhé světové války a v padesátých letech učinilo 67 jaderný pokusů.

Papahānaumokuākea (USA)
Rozlehlá a izolovaná řada malých, nízko nad mořem položených ostrůvků a atolů v Tichém oceánu se nachází 250 km západně od Havaje.

Chráněná oblast Phoenix Islands (Kiribati)
Jedná se o vůbec největší mořskou rezervaci na světě. Najdeme zde například jeden z nejrozsáhlejších neporušených korálových útesů na planetě.

Sheikh Safi al-Din Khānegāh a komplex svatyně v Ardabilu (Írán)
Toto duchovníh útočiště sufíské tradice vznikalo v období mezi počátkem 16. a koncem 18. století a zachovává si své tradice do dnes.

Historický bazar v Tabrizu (Írán)
Město Tabriz je místem směny a kulturního střetu západu s východem již od antiky a jeho historický bazar ze 13. století představuje jedno z nejvýznamnějších obchodních center na tzv. Hedvábné stezce.

Historické korejské vesnice Hahoe a Yangdong (Jižní Korea)

Vesnice  datovaná do 14. a 15. století reprezentuje skvělou ukázku historických klanových vesnic v Koreji.

FOTO: Imperiální citadela Thang Long v Hanoji (Vietnam)

Citadela Thang Long v Hanoji

Imperiální citadela Thang Long v Hanoji (Vietnam)
Citadela byla vybudována v 11. století dynastií Ly Viet a je symbolem tehdy vybojované nezávislost státu Dai Viet. Po 13 staletí téměř bez přerušení byla citadela centrem regionální politické moci.

Historické monumenty Dongfengu, ve Středu Nebe a Země (Čína)
Dongfengská observatoř a ostatní památky v oblasti vzniklaly během devíti dynastií a odrážejí různé způsoby chápání Středu Nebe a Země a mystické moci hory Songšang (ústřední posvátná hora v Číně) jako centra náboženské oddanosti čínského lidu.

China Danxia (Čína)
Čínská krajina China Danxia se vyvinula na červěně zbarvených kontinentálních sedimentových ložiscích. Charakteristické jsou zde červené útesy a množství erodovaných skalních útvarů, včetně kamenných pilířů, věží, strží, údolí a vodopádů.

Sarazm (Tádžikistán)
Jméno Sarazm znamená tam, kde začíná země. Jedná se o archeologické naleziště vydávající svědectví o lidském osídlení ve Střední Asii od 4. tisíciletí př.n.l. do konce 3. tisíciletí př.n.l.

FOTO: Džantar Mantar

Džantar Mantar

Džantar Mantar (Indie)

Astronomická observatoř byla postavena začátkem 18. století. Obsahuje sadu dvaceti obřích, na pevno upevněných astronomických přístrojů. Jedná se o monumentální kamenické práce.

Kruhová oblast kanálů Singelgracht v Amsterdamu (Nizozemí)
Unikátní projekt pro nové přístavní město na přelomu 16. a 17. století, jednalo se o největší a nejucelenějším projekt své doby.

FOTO: Čtvrť at Turaif v oáze ad-Dir'iyah

Čtvrť at Turaif v oáze ad-Dir'iyah

Čtvrť at Turaif v oáze ad-Dir’iyah (Saúdská Arábie)
První hlavní město dynastie Saúdů. Město bylo založeno v 15. století v architektonickém stylu Nadždi.

Episkopální město Albi (Francie)
Město Albi v jihozápadní Francii odráží kulminaci středověké architektury od 10. století, které se skoro beze změn zachovalo do dnešních časů.

Vrcholky, přírodní amfiteátry a skalní stěny ostrova Réunion (Francie)
Nádherný francouzský ostrov v Indickém oceánu uchvátí podivuhodnou hornatou a zelenou krajinou, kterou formovala sopečná činnost.

Camino Real de Tierra Adentro (Mexiko)
Královská vnitrozemská cesta Camino Real de Tierra Adentro byla známá rovněž jako Stříbrná cesta. Jako obchodní stezku ji lidé využívali po více než 300 let od 16. do 19. století, hlavně pro transport stříbra z dolů.

FOTO: Mitla v Centrálním údolí Oaxaca

Mitla v Centrálním údolí Oaxaca

Prehistorické jeskyně Yagul a Mitla v Centrálním údolí Oaxaca (Mexiko)
Lokalita se sestává ze dvou předhispánských archeologických komplexů a řady pravěkých jeskyní a skalních úkrytů s pozůstatky z doby kamenné.

Náměstí São Francisco ve městě São Cristovão (Brazílie)
Monumentální komplex náměstí spolu s okolními stavbami z 18. a 19. století vytváří urbanistický celek, který dokumentuje historii města od jeho vzniku.
 

Australské trestanecké osady (Austrálie)
Zvláštní památka zahrnuje celkem 11 bývalých trestaneckých osad, které Britské impérium založilo pro své nepohodlné občany v 18. a 19. století.

Centrální vysočina (Srí Lanka)
Celý region centrální Srí Lanky se považuje na neuvěřitelně různorodý příklad biodiverzity.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Turisté celého světa, těšte se, UNESCO přidalo na svůj seznam 20 nových památek