Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Athény nejsou jenom Akropole. Jsou to i želvy, Zeus nebo Sokrates

Samcová Jana

Samcová Jana

13. 6. 2010

!SPECIÁL! Přesvědčte se, že Athény mají mnohem víc atrakcí, než jen profláknutou Akropoli. A zdaleka nemusí jít jen o historické skvosty.

Agora, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Těsně pod Akropolí se rozprostírá spousta historických pokladů, v jejichž čele se symbolicky drží Agora. Ve volném významu znamená Agora tržiště, shromaždiště, prostor vhodný pro setkávání lidí. A skutečně. Právě zde v dávném starověku kráčívával filosof Sokrates, vedl dialogy s athénskými občany a rozséval mezi ně moudrost a své učení. Na Agoře sídlily i soudy, veřejné služby i ono tržiště se zbožím běžné potřeby.

Součástí Agory je Hefaistův chrám, který dnes platí za nejzachovalejší antický chrám vůbec. Agora a okolí Akropole jsou také domovem nádherných suchozemských želv, které se mezi turisty volně plazí a vegetují. Je to naprosto běžné, ale pokud to nevíte, můžete při siestě na lavičce zažít nemalý šok.

Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Cílem, který byste rozhodně neměli vynechat, je vršek Filopappos. Cesta nahoru je příjemnou procházkou parkem se spoustou želv a zeleně. Na kopci se nachází i legendární Sokratovo vězení, kde slavný filozof trávil své poslední dny. Byl odsouzen za to, že svým učením kazil mládež a odsouzen k smrti požitím bolehlavu. Na Filopappos se vyplatí vyšplhat i proto, že je z něj jeden z nejúchvatnějších pohledů na Athény a zejména na celou Akropoli v čele s Parthenonem.

Hadrianův oblouk je vstupní branou do chrámu Dia Olympského

Pár kroků od náměstí najdeme Hadrianův oblouk. Vzhledem ke své nepříznivé poloze (těsně vedle frekventované pozemní komunikaci) se může zdát, že jeho význam není tak důležitý, ale opak je pravdou. Je dělícím faktorem mezi Starým a Novým městem.

Chrám Dia Olympského, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Chrám Dia Olympského budí respekt i po stovkách let

Pánem chrámu Dia Olympského byl, jak název napovídá, samotný Zeus, nejvyšší z bohů řecké mytologie. Stavba byla započata v 6. století př. n. l. a dokončena až ve 2. století našeho letopočtu! Torzo chrámu se zachovalo dodnes. O torzu jako takovém se vpravdě ani mluvit nedá, protože se do dnešního dne dochovalo pouze 16 sedmnáctimetrových obrovských sloupů z původního počtu 104. Většina sloupů padla jako stavební materiál při nadvládě Turků. Přesto se – alespoň v obrysech – dochovala významnost chrámu, který byl svého času jedním z největších antických chrámů.

Řecký parlament je dnes a denně svědkem komické výměny stráží

Nedaleko od Akropole, na náměstí Syntagma, stojí řecký Parlament. Jedná se o neoklasicistní budovu, před níž leží hrob neznámého vojína střežený vojáky. Výměnu stráží doprovází tradiční ceremonie, kterou byste si neměli nechat ujít. Stráž nejenže má na sobě – a hlavně na nohách – neuvěřitelně směšné uniformy (bez urážky), ale i celý proces střídání stráží je komedie sama. Nevím, jaký má význam se uprostřed vojenského kroku zastavit a setrvat několik dlouhých vteřin s jednou nohou vysoko ve vzduchu, notabene když vojenský střevíc zdobí obrovská bambule připomínající babiččiny papuče. Snad jen z úcty k tradici se všichni přihlížející taktně zdrželi burácivého smíchu.

Střídání stráží, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Náš speciál o Athénách tímto dílem končí. Snažil se přiblížit město zejména po stránce historické, nicméně tato metropole je fascinující i po stránce moderní. Je to živé město plné slunce. V poslední době se o rozvoj Athén zasloužila měrou vrchovatou olympiáda konaná v roce 2004. Díky ní rozkvetla vnitrostátní i mezinárodní doprava, přírodní prostředí a narostl cestovní ruch. Rada na závěr: Až se vydáte do Athén, nezapomeňte si dát ledové frappé, gyros a tzatziki. Polechtají chuťové buňky a navodí tu pravou řeckou atmosféru.

Koupit zájezd můžete zde

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/recko_atheny_2008/]

Související články:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Athény nejsou jenom Akropole. Jsou to i želvy, Zeus nebo Sokrates