Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Jihozápadní Anglie. Torbay: Poběžte za teplem do Velké Británie (1. část)

Eva Chytková

Eva Chytková

12. 3. 2010

P1010065Jihozápadní Anglie je asi jedno z nejteplejších míst ve Velké Británii. Vedle věhlasného přímořského střediska Brighton je tu také záliv Torbay. Svými plážemi, palmami a velice příjemným počasím po celý rok se stává hlavním letním střediskem pro mnoho Britů a také cizinců. Není nadarmo označován jako Anglická riviéra.

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Oblast Torbay se nachází v části Devon mezi městy Exeter a Plymouth. Jde o velkou zátočinu na pobřeží, zahrnující tři hlavní střediska: Torquay na severu, Paignton uprostřed a Brixham na jihu.

Největší z měst – Torquay – přitahuje škálou možností, kam můžete jít a co podniknout. Je zde mnoho obchodů, nákupních bulvárů, barů, restaurací, kasín atd. Město, rozbíhající se na pahorku přes svah až k moři, se proslavilo nejen jako letní středisko pro viktoriánskou smetánku, ale také jako rodiště spisovatelky Agathy Christie. A právě v okrajové části Cockington, parku anglického stylu doprovázeném roztomilými malými domečky s doškovými střechami, najdete rezidenci, ve které se světoznámá spisovatelka narodila. Cockington je jedno z nejklidnějších a nejlepších míst k relaxaci. Zde se odprostíte od veškerého shonu. Obyvatelé těchto teplých krajin totiž  nikdy nikam nespěchají.

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Za zmínku zde ovšem stojí i městská kašna stojící za takzvaným Torguay Pavillion. Fanoušci filmu asi poznali, o čem mluvím. Tuto kašnu v 90. letech proslavila znělka seriálu Přátelé.
Při návštěvě tohoto zábavou plného města nesmíte ovšem zapomenout navštívit  Model Village ve čtvrti Babbacombe. Jde o světověznámý komplex miniatur známých anglických míst např. Stonehenge, Picadelly Circus, ale také zmenšenin ulic, lidí, událostí, filmových a knižních hrdinů.

Téměř nepoznatelně navazuje na Torquay měnší město Paignton. Svoji strukturou je velice podobné Torguay, ale působí malebněji a romantičtěji. Dominantou městečka je Paignton Pier (zábavní molo) a rozlehlá pláž.

Odlišně od dvou zmíněných měst žije nejmenší Brixham. Jde o rybářské město, kde si na každém rohu můžete zakoupit zcela originální a z čerstvě ulovených ryb usmažené typické anglické jídlo Fish and Chips. A komu nedělá příliš dobře rybí zápach, musí pokračovat dál po pobřeží až na malebnou kamenitou pláž s fascinujícím výhledem na moře a celý záliv Torbay.

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

V Torbay však nemusíte pouze relaxovat a bavit se. Tato oblast je též známá výbornou výukou angličtiny pro cizince. Jde hlavně o školy Riviera English School v Torquay, ale hlavně LAL Torbay v Paigntonu, kterou mohu jen vřele doporučit. Přístup lektorů je natolik ojedinělý a přátelský, že vás učení začne bavit, pokud vás tedy ovšem nebavilo doteď!

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Jihozápadní Anglie. Torbay: Poběžte za teplem do Velké Británie (1. část)